One Day Jazz Festival po prvýkrát aj v Košiciach

Záujem o jazz v našej krajine nestále stúpa. Preto sa organizátori festivalu One Day Jazz Festival v spolupráci s Európskym hlavným mestom kultúry 2013 rozhodli, že sa festival po prvýkrát počas svojej existencie predstaví aj na východe Slovenska – v Košiciach. 26. februára v priestoroch Historickej radnice vystúpi Frank McComb, Andrej Šeban band a jazzové trio Depart Refire.

Mesto Košice sa momentálne pýši titulom Európske hlavné mesto kultúry 2013. Tento rok je však pre Košice prelomový aj tým, že po prvýkrát sa u nich uskutoční aj jedna zo série One Day Jazz Festivalu. Ten sa vo februári z jednodňovej akcie na chvíľu stane putovným festivalom. Všetci interpreti sa tak predstavia nielen 27. 2. v bratislavskom Istropolise, ale aj o deň skôr v Košiciach v priestoroch Historickej radnice.

Frank-McComb-1

Najväčším lákadlom tohtoročného One Day Jazz Festivalu je jednoznačne božský americký hudobník a spevák Frank McComb, ktorý plynule hovorí rodným jazykom soulu, jazzu i bluesu. Jeho virtuózny spev a hra na klavíri z neho nespravili len nepostrádateľného a veľmi žiadaného multiinštrumentalistu, ale aj obľúbeného showmana na soulovej, jazzovej a R&B scéne. V priebehu svojej kariéry stihol spolupracovať s mnohými velikánmi jazzu akými napríklad sú Prince, Chaka Khan, Teddy Pedergrass, Gerard Levert, Stewie Wonder, či Donny Hathaway, ku ktorého hlasu je najčastejšie prirovnávaný. Na albume A Tribute To The Masters vzdal hold hudobníkom, ktorí ho najviac ovplyvnili a inšpirovali a to Chickovi Coreovi, Herbiemu Hancockovi, Ramseymu Lewisovi i Georgeovi Dukeovi. Ak milujete autentickú soul/jazz/R&B hudbu, potom si Franka McComba isto zamilujete.

Okrem Franka McComba sa v Košiciach predstaví aj jazzové trio Depart Refire, v ktorom si za biciu súpravu sadne Martin Valihora. Ten po 15-tich rokoch nahradil Jojo Mayera a stal sa súčasťou tria. Na One Day Jazz Festivale odohrá svoj neopakovateľný set aj gitarista Andrej Šeban so svojou omladenou kapelou plnou energie a muzikantskej vášne. Jeho koncerty sľubujú viacrozmerný, ba až pohlcujúci zážitok s priestorom pre hudobno-duševnú improvizáciu. U Andreja je známe, že každý jeden jeho koncert je jedinečný a presne taká bude aj ôsma séria One Day Jazz Festivalu.

Andrej-Seban-s-kapelou

One Day Jazz Festival je prestížny hudobný projekt, ktorý sa môže pochváliť už 5-ročnou tradíciou. Jeho cieľom je sprostredkovať a priblížiť kvalitný hudobný zážitok širokej verejnosti a to prostredníctvom vystúpení tvorcov a interpretov svetovej, európskej i slovenskej jazzovej scény. Otcom a zároveň dušou celého festivalu je špičkový slovenský bubeník Martin Valihora, ktorý sa už roky snaží prehĺbiť vzťahy medzi domácou a zahraničnou jazzovou scénou a tiež zviditeľniť novátorské prístupy progresívnych mladých umelcov. Na One Day Jazz Festivale za uplynulé roky okrem iných vystúpili: George Duke, John McLaughlin, Chaka Khan, Lee Ritenour, Anthony Jackson, Hiromi, Tower Of Power a iní.

Vstupenky na One Day Jazz Festival si môžete zakúpiť v sieti Ticketportal, na stránkach ticketportal.sk a priamo v Historickej radnici v Košiciach.

ts
Aktuality

26_VAD-poster

Lenka Dusilová a Baromantika o albume „V hodině smrti“
Chantel McGregor
26. Víkend atraktívneho divadla doplnili nečakané mená!
Virgil Donati Band
Speváčka ZAZ mieri do Bratislavy, organizátor pridáva ďalšiu tribúnu!
„Mandolin“ U. Shrinivas člen skupiny Remember Shakti nečakane zomrel vo veku 45 rokov.
Hugh Masekela a Robert Cray v slovenskej premiére na džezákoch už o mesiac
BOSS GP-10 Guitar Processor
Prší na Habry
Festival Colours of Ostrava pridáva do programu ďalších päťnásť kapiel – špičku súčasnej nezávislej scény
Víťazom ceny Esprit 2013 sa stal album kvarteta Lukáša Oravca
Legendárny Dream Theater po prvý raz na Slovensku!
Čarodejáles 2014
Výstava Audio, Video a Domáce kino Košice 2014
V Bratislave vystúpi britský objav Dark Horses, podporí ich Kosa z nosa
Robert Glasper Experiment live at Nu Spirit Club
Chris Dave headlinerom One Day Festu
Victor Wooten (USA) a Juraj Griglák (SK) v apríli na jednom pódiu!
Výstava stereo, hifi a home cinema pod názvom High End Slovakia končí! Jej nový názov je Výstava audio, video a domáce kino.
Audiffex & Audified míří na frankfurtský hudební veletrh Musikmesse
HARMONIKOVICA 2014 • Koncert popredných hráčov na ústnu harmoniku
Karel Kryl na nikdy nevydané a obsahem zásadní nahrávce
Fenomenálny koncert na Deň žien (nielen pre ženy)
Bob Dylan sa v júni vráti na Slovensko
Sziget 2014 – prvé mená a hneď svetové hviezdy
Najčítanejšie v roku 2013Stacks Image 1139
>>> Zvukové ukážky
Stacks Image 1140
>>> Partneri
>>> Odkazy
Stacks Image 1141
>>> Aktuality