„Mandolin“ U. Shrinivas člen skupiny Remember Shakti nečakane zomrel vo veku 45 rokov.

Slávny spoločný projekt gitaristu Johna Mc Laughlina a Zakira Hussaina nazvaný Remembering Shakti bol úspešný aj vďaka spolupráci s mladými indickými hudobníkmi, medzi ktorými vynikal hráč na elektrickú mandolínu „Mandolin“ U. Shrinivas. Po dvadsiatich rokoch odmlky a po rozpade skupiny Shakti v roku 1970, boli práve umelci karnatickej tradície impulzom pre oživenie fúzie jazzu a indickej hudby a rovnocennými partnermi slávne dvojice Mc Laughlin/Hussain.

shrinivas
Skupinu Remember Shakti tvorili okrem Johna Mc Laughlina a Zakira Hussaina, indický hráč na elektrickú mandolínu „Mandolin“ U. Shrinivas, spevák Shankar Mahadevan a perkusionista V. Selvaganesh , ktorí v roku 1999 priniesli projektu novú inšpiráciu a hudobné oživenie. Remember Shakti predstavuje v histórii jazzu, výnimočné spojenie Východu so Západom a most medzi jazzom a indickou hudbou. Jedinečnosť tejto fúzie však spočívala aj v tom, že sa v nej kombinovali prvky severoindickej hudby s karnatickou, ktoré sa v mnohom odlišujú. Sever Indie predstavoval Zakir Hussain a juh- ostatní indickí hudobníci. O tom, že táto spolupráca bola úspešná svedčia albumy Remember Shakti (1999), The Believer (2000) a Saturday Night in Bombay (2001) ako aj séria koncertných šnúr po celom svete.
U. Shrinivas bol vynikajúci hudobník, považovaný za geniálne dieťa, ktoré upútalo na seba pozornosť už v jedenástich rokoch. Ćoskoro sa stal koncertným umelcom po boku omnoho starších a renomovaných hudobníkov. Jeho jedinečný prínos je v prispôsobení mandolíny na indickú karnatickú hudbu po technickej aj zvukovej stránke. V počiatkoch kariéry sa plne sústredil na tradičnú hudbu južnej Indie, kde veľmi skoro získal výnimočné postavenie majstra a dosiahol uznanie ovenčené prestížnymi cenami Padma Shri (1998) a Sangeet Natak Akademi Award (2010).
Pamätné je jeho vystúpenie vo veku 14 rokov po boku Milesa Davisa so skupinou All Star Band v roku 1983 na West Berlin Jazz festivale, kde si ho ako zázračné dieťa všimol John Mc Laughlin. Postupne sa stal obľúbeným spoluhráčom umelcov Západu aj Východu (napr. Nigel Kennedy , Michael Nyman, Michael Brook, Trey Gunn, Hariprasad Chaurasia, V. Selvaganesh, Shankar Mahadevan, Shivkumar Sharma a Zakir Hussain) a dosiahol celosvetové uznanie ako všestranný hudobník na poli jazzu a fusion music.
Bohatá diskografia U. Shrinivasa pozostáva z viac ako 25 albumov, z nich prvý nahral ako 16 ročný. Väčšina vznikla v indických nahrávacích spoločnostiach a mapujú karnatickú hudbu v jeho podaní. Pre jazzových fanúšikov okrem už spomínaných albumov Remembering Shakti, je určite hodný pozornosti album Samjanitha (2008), na ktorej účinkujú o.i. Zakir Hussain, John Mc Laughlin, George Brooks a autorom skladieb a producentom je U. Shrinivas.Jeho menej známu nahrávku nájdeme na kompilácii Miles from India. Tento album, venovaný tvorbe Milesa Davisa, má unikátny zoznam interpretov, kde nechýba ani U. Shrinivas, ako jeden z jeho bývalých spoluhráčov. Producent Bob Belden vytvoril set, v ktorom skladby majstra interpretujú indickí a jazzoví hudobníci v pozoruhodnom zložení (napr. Mike Stern/ Rakesh Chaurasia, Gary Bartz/Rudresh Mahanthappa/Jimmy Cobb, John Mc Laughlin/U. Shrinivas a mnohí ďalší).
Oznam o úmrtí hudobníka je nepríjemnou správou. Jeho náhly odchod je veľkou, nečakanou stratou pre Indiu, aj pre širšiu hudobnú obec. Umelci , ktorí s ním spolupracovali stratili všestranného a znamenitého hudobného partnera. Priaznivci hudby stratili nenahraditeľného hudobníka, virtuózneho hráča na mandolínu, jedinečného interpreta karnatickej hudby a jazzových fúzií.
Pre fanúšikov skupiny Remember Shakti je to veľká strata aj preto, že členovia skupiny plánovali pokračovať v spoločnom projekte už koncom roka 2014. Po 19. septembri, kedy po komlikáciách spojených s transplantáciou pečene geniálny indický hudobník Uppalapu Shrinivas zomrel v súkromnej nemocnici v meste Chennai, to už nebude možné. Ako povedal spevák Shankar Mahadevan: „ S ním odišla sila Shakti, ako budeme môcť pokračovať bez neho?“Ako spomínajú na tohto výnimočného hudobníka jeho blízki kolegovia a priatelia?
Ronu Majumdar, indický hráč na flautu: „Myslím, že bol personifikáciou slova génius. Hral rovnako dobre už vo veku 12 rokov.“
Shankar Mahadevan, indický spevák: „U. Shrinivas bol mimo javiska pokojný ako Clark Kent a na javisku ohromujúci ako Superman. Bol mi ako brat, strávili sme spolu hodiny komponovaním hudby, počas čakania na letiskách, počas letov, cestovania. Boli sme časťou melodického tímu v Shakti.“
John Mc Laughlin, anglický gitarista: „ Shrinivas mal dar spájať rôznorodé kultúry. Od začiatku našej spolupráce boli jeho inštinkty a cit pre západnú hudbu bezchybné. Myslím si, že vďaka tomu dosiahli naše spoločné vystúpenia až telepatickú úroveň. Zarážajúcim aspektom jeho hry bola úžasná hudobná vyzretosť a presvedčivosť. A tieto schopnosti dosiahol už vo veku 14 rokov.“
Zakir Hussain, tabla virtuóz: „ Matka India dnes plače, časť indickej hudby umrela a my sme osireli, RIP náš drahý brat, Mandolin Shrinivas.“

Upravila: JV
Zdroj:
http://timesofindia.indiatimes.com/
http://www.allmusic.com/
http://www.hindustantimes.com/
http://jazztimes.com/
http://indianexpress.com/

http://www.allmusic.com/artist/u-srinivas-mn0000215596

Aktuality

26_VAD-poster

Lenka Dusilová a Baromantika o albume „V hodině smrti“
Chantel McGregor
26. Víkend atraktívneho divadla doplnili nečakané mená!
Virgil Donati Band
Speváčka ZAZ mieri do Bratislavy, organizátor pridáva ďalšiu tribúnu!
„Mandolin“ U. Shrinivas člen skupiny Remember Shakti nečakane zomrel vo veku 45 rokov.
Hugh Masekela a Robert Cray v slovenskej premiére na džezákoch už o mesiac
BOSS GP-10 Guitar Processor
Prší na Habry
Festival Colours of Ostrava pridáva do programu ďalších päťnásť kapiel – špičku súčasnej nezávislej scény
Víťazom ceny Esprit 2013 sa stal album kvarteta Lukáša Oravca
Legendárny Dream Theater po prvý raz na Slovensku!
Čarodejáles 2014
Výstava Audio, Video a Domáce kino Košice 2014
V Bratislave vystúpi britský objav Dark Horses, podporí ich Kosa z nosa
Robert Glasper Experiment live at Nu Spirit Club
Chris Dave headlinerom One Day Festu
Victor Wooten (USA) a Juraj Griglák (SK) v apríli na jednom pódiu!
Výstava stereo, hifi a home cinema pod názvom High End Slovakia končí! Jej nový názov je Výstava audio, video a domáce kino.
Audiffex & Audified míří na frankfurtský hudební veletrh Musikmesse
HARMONIKOVICA 2014 • Koncert popredných hráčov na ústnu harmoniku
Karel Kryl na nikdy nevydané a obsahem zásadní nahrávce
Fenomenálny koncert na Deň žien (nielen pre ženy)
Bob Dylan sa v júni vráti na Slovensko
Sziget 2014 – prvé mená a hneď svetové hviezdy
Najčítanejšie v roku 2013Stacks Image 1139
>>> Zvukové ukážky
Stacks Image 1140
>>> Partneri
>>> Odkazy
Stacks Image 1141
>>> Aktuality