OMEGA

Rhapsody
3stars

Omega-Rhapsody

Po dlhých 15 rokoch (naposledy 1996 – Transcendent) uzrel svetlo sveta ďalší, v zahraničí vydaný, album maďarskej rockovej legendy, Omega. Tentokrát, pod značkou nezávislého vydavateľstva EDEL v Hamburgu. Projekt má názov Rhapsody a pozostáva z 18-tich skladieb v maďarskom i anglickom jazyku. Nahrávanie trvalo vyše 8 mesiacov a prebiehalo sčasti doma a sčasti v londýnskom štúdiu 360 Mastering Ltd.

Napriek tomu, že na ňom nenájdete ani jednu novú skladbu, projekt jeho autori považujú za pravý opak toho, čo by sa mohlo nazvať „retro“. Pravdou je, že bez rozdielu staré, známe veci (najmä z tzv. kozmického obdobia skupiny) sú prezlečené do radikálne nových, ešte honosnejších softvérových kostýmov.

Príznačná melancholická poetika textov, postavená na veľkoplošnej rytmickej a melodickej báze, Omegu posúvalo už od druhej polovice 70-tych rokov k takému typu rockovej monumentality, ktorá mala len krok od možného orchestrálneho ponímania ich hudby. Teraz ten krok spravili. Všetky skladby tejto výberovky sú umocnené tým najkvalitnejším dojmom z mohutného symfonického telesa (preto len dojmom lebo ide vo všetkých prípadoch o virtuálnu simuláciu orchestra) a dokonalou profesionalitou Johna Gallena a Dicka Beethama. Podľa ich vyjadrenia, chceli dodať Rhapsody „sound XXI. storočia“ – čo sa im možno aj podarilo.

Nenájdete tu však žiadne nové verzie z hľadiska hudobnej kreativity ale iba a zvukové, technické „vylepšenia“ znovunahraných originálov. Možno aj preto, je Rhapsody skvelým darčekom pre všetkých fanúšikov a zberateľov tejto skupiny ako aj laikov, ktorým pri počúvaní hudby ide v prvom rade o kvalitu nahrávky – ale už menej zaujímavou až nudnou voľbou pre všetkých ostatných.

Mnohé z obnovených vecí vyznievajú v tomto zdokonalenom digitálnom rúchu trochu ťažkopádne a chudokrvne – otázkou je len či napriek alebo vďaka bombastickému zvuku... Navyše mimoriadne kultivovaný Kóborov spev v anglických pasážach stráca všetko čaro a pôsobí miestami školácky kostrbato a umelo. Myslím si, že táto stálica maďarského rocku má oveľa viac hudobne lepších ale zvukovo „horšie“ znejúcich albumov než je tento. Ak by išlo o mňa a ak by to bola práve Omega, tak by som šiel rozhodne bližšie k prameňom. Ale: vypočujte, posúďte, nenechajte sa ovplyvniť.

František Ptáček


Aktuality

26_VAD-poster

Lenka Dusilová a Baromantika o albume „V hodině smrti“
Chantel McGregor
26. Víkend atraktívneho divadla doplnili nečakané mená!
Virgil Donati Band
Speváčka ZAZ mieri do Bratislavy, organizátor pridáva ďalšiu tribúnu!
„Mandolin“ U. Shrinivas člen skupiny Remember Shakti nečakane zomrel vo veku 45 rokov.
Hugh Masekela a Robert Cray v slovenskej premiére na džezákoch už o mesiac
BOSS GP-10 Guitar Processor
Prší na Habry
Festival Colours of Ostrava pridáva do programu ďalších päťnásť kapiel – špičku súčasnej nezávislej scény
Víťazom ceny Esprit 2013 sa stal album kvarteta Lukáša Oravca
Legendárny Dream Theater po prvý raz na Slovensku!
Čarodejáles 2014
Výstava Audio, Video a Domáce kino Košice 2014
V Bratislave vystúpi britský objav Dark Horses, podporí ich Kosa z nosa
Robert Glasper Experiment live at Nu Spirit Club
Chris Dave headlinerom One Day Festu
Victor Wooten (USA) a Juraj Griglák (SK) v apríli na jednom pódiu!
Výstava stereo, hifi a home cinema pod názvom High End Slovakia končí! Jej nový názov je Výstava audio, video a domáce kino.
Audiffex & Audified míří na frankfurtský hudební veletrh Musikmesse
HARMONIKOVICA 2014 • Koncert popredných hráčov na ústnu harmoniku
Karel Kryl na nikdy nevydané a obsahem zásadní nahrávce
Fenomenálny koncert na Deň žien (nielen pre ženy)
Bob Dylan sa v júni vráti na Slovensko
Sziget 2014 – prvé mená a hneď svetové hviezdy
Najčítanejšie v roku 2013



Stacks Image 1139
>>> Zvukové ukážky
Stacks Image 1140
>>> Partneri
>>> Odkazy
Stacks Image 1141
>>> Aktuality