(Od)vážna Cesta života Mirka Krajčiho a Techniku

„Kto som?“ – znie opakovane a nástojčivo v texte tretej skladby nového CD „Technik & Mirko Krajči“, ktoré vychádza v týchto dňoch v Slovenskom rozhlase. Najnovší album orchestra a zboru Technik z pera autora a dirigenta Mirka Krajčiho má ambíciu vyvrátiť mýty o nepočúvateľnosti súčasnej vážnej hudby. V nedeľu 20. marca 2011 vás pozývame na jeho krst.

technik

Bratislava, 15. marec 2011 – Do fonotéky súčasnej slovenskej vážnej hudby pribúda prvý profilový album skladateľa a dirigenta Mirka Krajčiho v interpretácii Komorného orchestra Technik a hosťujúceho Speváckeho zboru Technik – telesami, s ktorými autor dlhodobo a úspešne spolupracuje. CD s názvom „Technik & Mirko Krajči“ prináša štyri vybrané skladby z ostatných rokov autorovej tvorby. Album nahral a vydal Slovenský rozhlas a jeho krst sa uskutoční v nedeľu 20. marca 2011 o 15:30 hod. v koncertnej sieni Dvorana VŠMU, Zochova 1, Bratislava.

CD s vyše 70-timi minútami hudby obsahuje skladby: Pietà; Dvojkoncert pre husle, violončelo a komorný orchester; Cesta života pre miešaný zbor a sláčikový orchester a inštrumentálne Tangissimo. Ako sólisti vystupujú František Török (husle) a Orsolya Kovács (violončelo), diriguje Mirko Krajči. Nahrávka vznikla v priebehu roka 2010 v Štúdiu 2 Slovenského rozhlasu v hudobnej réžii Emila Nižňanského a Mirka Krajčiho, zvukovým majstrom bol Pavel Hanzel.

"Súčasná vážna hudba sa vo všeobecnosti považuje za ťažko počúvateľnú, určenú len pre úzky okruh poslucháčov. Toto CD by sa mohlo stať príkladom toho, že opak je niekedy pravdou", vyjadruje svoje presvedčenie Mirko Krajči. K zdroju inšpirácií a svojmu vzťahu k tvorbe dodáva: ”Motívy u mňa prichádzajú predovšetkým z vnútorných podnetov a potreby vyjadriť sa. To, čo chcem v konečnom dôsledku dosiahnuť, nie je úspech či kariéra, ale vnútorný rast a sebaskvalitnenie”. Vďaka dlhoročnej spolupráci s komorným orchestrom Technik sa pri komponovaní prispôsobuje orchestru či konkrétnym sólistom tak, aby využil ich potenciál a partnersky sa posúvali spoločne vyššie.

Koncertný majster a hudobný pedagóg orchestra František Török o nahrávke hovorí: “Rozhľadene a triezvo hľadiac na modernú tvorbu, nadchýňa ma u Mirka nádherné plynutie a plochy, ktoré on píše... Presne tá farba ľudskosti, cítim tam srdce, nehu, pokoru, a to je v umení základ“. Spolu s hudobným režisérom Emilom Nižňanským obaja oceňujú aj výkon a úsilie hráčov, z ktorých časť má len základné hudobné vzdelanie, ako aj ich disciplínu a flexibilitu počas nahrávania.

Slovenský rozhlas pripravil a pred niekoľkými dňami odvysielal k novému albumu hodinový hudobný fíčer, v ktorom zazneli ukážky z CD a rozhovory s autorom, interpretmi a spolupracovníkmi na projekte. Autorka profilu Etela Čárska k CD poznamenáva: “V Mirkových skladbách ide o hĺbku, vnútorné vyjadrenie a možno aj životnú filozofiu..., a to sa odráža aj v jeho hudbe – je úžasne precítená a sú v nej nádherné kantabilné miesta...“. Fíčer bude v repríze uvedený 19.3.2011 o 12:00 na Rádiu Devín, k vypočutiu aj v archíve web stránky Slovenského rozhlasu.

ts


Komorný orchester Technik a spevácky zbor Technik sú umelecké telesá pôsobiace (spolu s rovnomenným folklórnym súborom) pri Slovenskej technickej univerzite. Tvoria ich prevažne študenti bratislavských škôl a ďalší nadšenci, ktorých spája vzťah k hudbe a chuť pre muzicírovanie na úrovni porovnateľnej s profesionálmi. Koncertne pôsobia doma i v zahraničí, naposledy na medzinárodného hudobnom festivalu FIMU vo francúzskom Belforte. Umeleckým vedúcim a dirigentom Komorného orchestra Technik je Mirko Krajči, zbormajsterkou speváckeho zboru Iveta Viskupová.

Mirko Krajči (1968) je absolvent Konzervatória a Vysokej škole múzických umení v Bratislave (skladba, dirigovanie) a stáže na Conservatoire National Supérieur v Paríži. Je hudobným režisérom Slovenského rozhlasu a umeleckým vedúcim a dirigentom Komorného orchestra súboru Technik. Okrem toho pôsobil ako dramaturg a tiež ako dirigent Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu a ďalších telies. Intenzívne sa venuje aj komponovaniu. Na skladateľských súťažiach u nás aj v zahraničí získal viacero ocenení – Cenu J. L. Bellu za hudobnú tvorbu v oblasti vážnej hudby (1997), 1. a 2. cenu a Osobitnú prémiu v skladateľskej súťaži vyhlásenej Ministerstvom kultúry SR (1996), 2. cenu na Medzinárodnej skladateľskej súťaži vo Fulde (SRN, 1993), 3. cenu na Medzinárodnej dirigentskej súťaži „Maestro Silva Pereira Prize“, Porto (Portugalsko, 2002) a mnohé ďalšie.

www.technik.stuba.sk/orchester


Aktuality

26_VAD-poster

Lenka Dusilová a Baromantika o albume „V hodině smrti“
Chantel McGregor
26. Víkend atraktívneho divadla doplnili nečakané mená!
Virgil Donati Band
Speváčka ZAZ mieri do Bratislavy, organizátor pridáva ďalšiu tribúnu!
„Mandolin“ U. Shrinivas člen skupiny Remember Shakti nečakane zomrel vo veku 45 rokov.
Hugh Masekela a Robert Cray v slovenskej premiére na džezákoch už o mesiac
BOSS GP-10 Guitar Processor
Prší na Habry
Festival Colours of Ostrava pridáva do programu ďalších päťnásť kapiel – špičku súčasnej nezávislej scény
Víťazom ceny Esprit 2013 sa stal album kvarteta Lukáša Oravca
Legendárny Dream Theater po prvý raz na Slovensku!
Čarodejáles 2014
Výstava Audio, Video a Domáce kino Košice 2014
V Bratislave vystúpi britský objav Dark Horses, podporí ich Kosa z nosa
Robert Glasper Experiment live at Nu Spirit Club
Chris Dave headlinerom One Day Festu
Victor Wooten (USA) a Juraj Griglák (SK) v apríli na jednom pódiu!
Výstava stereo, hifi a home cinema pod názvom High End Slovakia končí! Jej nový názov je Výstava audio, video a domáce kino.
Audiffex & Audified míří na frankfurtský hudební veletrh Musikmesse
HARMONIKOVICA 2014 • Koncert popredných hráčov na ústnu harmoniku
Karel Kryl na nikdy nevydané a obsahem zásadní nahrávce
Fenomenálny koncert na Deň žien (nielen pre ženy)
Bob Dylan sa v júni vráti na Slovensko
Sziget 2014 – prvé mená a hneď svetové hviezdy
Najčítanejšie v roku 2013Stacks Image 1139
>>> Zvukové ukážky
Stacks Image 1140
>>> Partneri
>>> Odkazy
Stacks Image 1141
>>> Aktuality