Nikola PAROV a Ágnes HERCZKU (HU) a Samaria Verses band (SK)

Slovenský rozhlas, Mýtna 1, Bratislava
piatok 18. júna


parov
Nikola Parov je hviezda world music, spolupracoval na projekte Riverdance a jeho repertoár tvoria, moderné spracovania bulharských, maďarských aj tureckých a gréckych piesní. Je muzikant, ktorý je multiinštrumentalista, hrajúci na gajdy, kaval, gitaru, gadulku, aj nickelharfu. Írsky hudobník a pesničkár Andy Irvine predstavil v osemdesiatych rokoch N. Parovovi keltskú hudbu a ich spolupráca sa rozvíjala na medzinárodných projektoch East Wind, kde Parov reprezentoval Východnú Európu po hudobnej stránke.
V roku 1993 pozval skladateľ B. Whelan N. Parova ako multinštrumentalistu do pôvodnej hudobno-tanečnej produkcie Riverdance, s ktorou precestoval Európu, USA, Austráliu a Kanadu a stal sa výrazným hudobným sólistom zoskupenia. Na cestách sa nechával inšpirovať zvukom, technikou hry, tradičnou hudbou a rozširoval svoju zbierku ľudových nástrojov rôznych národov.
Po návrate do Maďarska pokračoval v kariére na rôznych projektoch ako producent a hudobník napríklad na výbornom albume Kismet speváčky Márty Sebestyén, ako autor filmovej hudby, hudby k televíznym dokumentom a ako skladateľ pre Maďarský štátny folklórny súbor. V roku 2000 sa, v spolupráci s choreografom Gáborom Mihályim, podieľal na osobitom tanečno-hudobnom projekte Naplegenda, úspešnom predstavení, kde sa od stereotypov oslobodený hudobný svet a muzikantská invencia autora spojila s dynamickou choreografiou a invenčným vizuálnym spracovaním a priniesol nový pohľad na tradičné umenie a folklór Maďarska. Toto predstavenie patrí doteraz medzi najúspešnejšie produkcie súboru.
Jeho autorský album Kilim sa umiestnil na 6. mieste v rebríčku World Music Chart v Európe a kritici ocenili jeho unikátny hudobný prístup a spojenie balkánskych koreňov, keltského vplyvu a využitie jazzových prvkov v ohromujúcom, mnohovrstevnom diele.
Jeho quartet tvoria slovinský akordeonista a maďarský klavirista, ktorý hrá aj na cajon a perkusie. Ágnes Herczku je jedna z najlepších speváčok v Maďarsku. S Nikola Parovom sa po prvýkrát stretli pri práci na slávnom projekte Naplegenda a odvtedy pokračuje ich úspešná spoločná umelecká cesta.
A.Herczku je držiteľkou mnohých významných ocenení. So zoskupením Hungarian Worldmusic Orchestra získala v r. 1999 cenu „Objav roka“, v r. 2003 bola vyhlásená za „Folk speváčku roka“ a spolu s skupinou Fonó Zenekar sa stali v r.2006 „Folk skupinou roka“. Výnimočné sú ocenenia venované umelcom z oblasti vážnej hudby, ktoré získala napr. „Kodály Zoltán Emlékdíj“, „Bartók Béla Emlékdíj“ a ocenenie „Magyar Művészetért díj“ z r.2008 udeľované za mimoriadny prínos pre maďarské umenie.
Z mnohých albumov, ktoré naspievala sú pozoruhodné napr. novátorské autentické nahrávky piesní B.Bartóka v jej podaní. sólový album „Arany és kék szavakkal“ a CD „Szájról szájra“.

http://www.youtube.com/watch?v=ZMpj4jcR7x0
http://www.youtube.com/watch?v=PXhLbq-3uNU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=AD87Kg1QYgA&feature=related

Samaria verses Band je hudobný projekt Juraja Turteva, ktorý zhudobnil trilógiu Šamorínske verše v štýle world music. Je to medzinárodný projekt, ktorý bol s úspechom prezentovaný na Slovensku, v Čechách aj v Maďarsku, napr na prestížnom Balkan Festivale v Pécsi. Ako hostia vystúpia Bernadett Kiss (HU), ktorá získala niekoľko cien za svoje účinkovanie v kapele Ghýmes, Hearn Gadbois (USA), Stano Palúch (SK) ai.

ts
Aktuality

26_VAD-poster

Lenka Dusilová a Baromantika o albume „V hodině smrti“
Chantel McGregor
26. Víkend atraktívneho divadla doplnili nečakané mená!
Virgil Donati Band
Speváčka ZAZ mieri do Bratislavy, organizátor pridáva ďalšiu tribúnu!
„Mandolin“ U. Shrinivas člen skupiny Remember Shakti nečakane zomrel vo veku 45 rokov.
Hugh Masekela a Robert Cray v slovenskej premiére na džezákoch už o mesiac
BOSS GP-10 Guitar Processor
Prší na Habry
Festival Colours of Ostrava pridáva do programu ďalších päťnásť kapiel – špičku súčasnej nezávislej scény
Víťazom ceny Esprit 2013 sa stal album kvarteta Lukáša Oravca
Legendárny Dream Theater po prvý raz na Slovensku!
Čarodejáles 2014
Výstava Audio, Video a Domáce kino Košice 2014
V Bratislave vystúpi britský objav Dark Horses, podporí ich Kosa z nosa
Robert Glasper Experiment live at Nu Spirit Club
Chris Dave headlinerom One Day Festu
Victor Wooten (USA) a Juraj Griglák (SK) v apríli na jednom pódiu!
Výstava stereo, hifi a home cinema pod názvom High End Slovakia končí! Jej nový názov je Výstava audio, video a domáce kino.
Audiffex & Audified míří na frankfurtský hudební veletrh Musikmesse
HARMONIKOVICA 2014 • Koncert popredných hráčov na ústnu harmoniku
Karel Kryl na nikdy nevydané a obsahem zásadní nahrávce
Fenomenálny koncert na Deň žien (nielen pre ženy)
Bob Dylan sa v júni vráti na Slovensko
Sziget 2014 – prvé mená a hneď svetové hviezdy
Najčítanejšie v roku 2013Stacks Image 1139
>>> Zvukové ukážky
Stacks Image 1140
>>> Partneri
>>> Odkazy
Stacks Image 1141
>>> Aktuality