Mosty - Gesharim 2012

Iva Bittová – Leszek Możdżer – Oskar Török – Mihály Dresch

Mosty – Gesharim spájajú stredoeurópsky kultúrny priestor už viac ako dve desaťročia. Rovnako dlhé obdobie funguje v rámci projektu Vyšehradská spolupráca: Poľsko, Maďarsko, Slovensko a Česká republika sú nielen susedmi a členmi v Európskej únii, ale zástupcovia týchto krajín budú pódiovými partnermi v neopakovateľnom hudobnom projekte.

bittova-mosty
Pokiaľ je vynikajúca česká speváčka a huslistka Iva Bittová v našich končinách dobre známou, poľského klaviristu Leszeka Możdżera poznajú najmä „hudobní gastronómovia“. Możdżer pritom patrí k najpozoruhodnejším európskym klaviristom súčasnosti a jeho nahrávky dosahujú platinové vydania v Poľsku i v Nemecku. Tento umelec dosiahol takmer všetko, čo si môže hudobník želať: zmluvu s prestížnym vydavateľstvom i nevídaný úspech sprevádzajúci jeho koncerty v mekkách svetového umenia (od európskych filharmonických siení po americkú Carnegie Hall). Nemenej úspešné boli Możdżerove projekty so skladateľom Janom Kaczmarekom, ktorého hudbu nahral pre viacero hollywoodským filmov (Finding Neverland, Unfaithful, Lost Souls). Vďaka spolupráci so Zbigniewom Preisnerom – ďalšou legendou filmovej hudby, sa Możdżer v roku 2006 objavil na štúdiovom albume On an Island hviezdneho gitaristu a speváka Davida Gilmoura (Pink Floyd), o dva roky neskôr s Gilmourovou kapelou aj vystúpil (CD a DVD Live in Gdańsk). Do štúdia si Możdżera pravidelne pozývajú napríklad speváčka Anna Maria Jopek alebo Gilmourov producent a gitarista Phil Manzanera, niekdajší člen kapely Roxy Music.

V zahraničí sa úspešne presadil aj mladý slovenský trubkár Oskar Török, absolvent Jazzovej akadémie v Katoviciach a Vyššej odbornej školy Jaroslava Ježka v Prahe. Török je spoluzakladateľom legendárnej českej formácie Vertigo (pôvodné kvinteto sa rozrástlo o speváčku a violončelistku Dorotu Barovú), členom koncertnej kapely Ivy Bittovej a originálneho experimentálneho elektronického projektu Sato-San To. S obohacovaním jazzu o rozličné, najmä folklórne vplyvy má dlhoročnú skúsenosť maďarský saxofonista Mihály Dresch. Inšpirovaný príkladom Johna Coltrana sa snaží prehovárať súčasným jazykom a pritom ostáva zakorenený v dedičstve domáceho folklóru, či už prostredníctvom inštrumentára (v jeho jazzových kapelách nechýbajú husle a cimbal), alebo citovaním ľudových motívov.

leszek-mosty
Koncerty medzinárodného umeleckého zoskupenia (Iva Bittová – Česká republika, Leszek Możdżer – Poľsko, Oskar Török – Slovensko, Mihály Dresch – Maďarsko) v štyroch mestách (Liptovský Mikuláš, Košice, Bratislava, Praha) budú hudobnými udalosťami tohoročnej jesene!

13. 10. 2012
Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu, Bratislava
Aktuality

26_VAD-poster

Lenka Dusilová a Baromantika o albume „V hodině smrti“
Chantel McGregor
26. Víkend atraktívneho divadla doplnili nečakané mená!
Virgil Donati Band
Speváčka ZAZ mieri do Bratislavy, organizátor pridáva ďalšiu tribúnu!
„Mandolin“ U. Shrinivas člen skupiny Remember Shakti nečakane zomrel vo veku 45 rokov.
Hugh Masekela a Robert Cray v slovenskej premiére na džezákoch už o mesiac
BOSS GP-10 Guitar Processor
Prší na Habry
Festival Colours of Ostrava pridáva do programu ďalších päťnásť kapiel – špičku súčasnej nezávislej scény
Víťazom ceny Esprit 2013 sa stal album kvarteta Lukáša Oravca
Legendárny Dream Theater po prvý raz na Slovensku!
Čarodejáles 2014
Výstava Audio, Video a Domáce kino Košice 2014
V Bratislave vystúpi britský objav Dark Horses, podporí ich Kosa z nosa
Robert Glasper Experiment live at Nu Spirit Club
Chris Dave headlinerom One Day Festu
Victor Wooten (USA) a Juraj Griglák (SK) v apríli na jednom pódiu!
Výstava stereo, hifi a home cinema pod názvom High End Slovakia končí! Jej nový názov je Výstava audio, video a domáce kino.
Audiffex & Audified míří na frankfurtský hudební veletrh Musikmesse
HARMONIKOVICA 2014 • Koncert popredných hráčov na ústnu harmoniku
Karel Kryl na nikdy nevydané a obsahem zásadní nahrávce
Fenomenálny koncert na Deň žien (nielen pre ženy)
Bob Dylan sa v júni vráti na Slovensko
Sziget 2014 – prvé mená a hneď svetové hviezdy
Najčítanejšie v roku 2013Stacks Image 1139
>>> Zvukové ukážky
Stacks Image 1140
>>> Partneri
>>> Odkazy
Stacks Image 1141
>>> Aktuality