Legenda avantgardnej hudby Merzbow zahrá v Košiciach špeciálny koncert

Jeden z najzásadnejších tvorcov svetovej noiseovej hudby sa po prvý raz predstaví na Slovensku. V rámci koncertnej série Memento More zahrá Merzbow ojedinelý koncert v košickom kultúrnom centre Tabačka Kulturfabrik. Navyše, Japonskú legendu svetovej experimentálnej hudby, skladateľa a hudobníka Merzbowa budú sprevádzať ďalší dvaja hudobní mágovia - Balázs Pándi a Mats Gustafsson. V takejto zostave zahrajú len dvakrát – v Košiciach a Budapešti.

Merzbow-pandi

Na scene pôsobí od roku 1979 a stihol vydať už viac ako 350 nahrávok. Umelecké meno Masami Akitu vychádza z názvu diela nemeckého dadaistu Kurta Schwittersa “Merzbau” a reflektuje Akitove sympatie k estetike dadaismu a junk artu. V jeho hudbe ďalej cítiť prvky progressive rocku, free jazzu, súčasnej vážnej hudby a musique concrète. Známa je tiež jeho inšpirácia erotickými praktikami ako BDSM a bondage.

Okrem plodnej hudobnej kariéry je Akita aj spisovateľom a editorom niekoľkých japonských časopisov. Je autorom 17-tich kníh; píše hlavne o umení, avantgarde a postmodernej kultúre. Akita sa tiež profesionálne venuje maľbe, ktorú vyštudoval, fotografii, filmu a tradičnému japonskému tancu Butoh. Je tiež presvedčeným vegánom a ochrancom zvierat.

Balázs Pándi je zázračnym dieťaťom maďarskej jazzovej scény. Na bicie hrá od svojích troch rokov. Na jeho absolútne spontánnom hudobnom prejave je cítiť radosť zo súžitia s jeho nástrojom. Vďaka svojmu hudobnému nadhľadu a zmyslu pre pohotové a vtipné reakcie je Balázs veľmi obľúbeným štúdiovým hráčom; ročne hosťuje na nahrávaniach niekoľkých desiatok albumov od New Yorku po Tokio. Jeho uvoľnenosť na koncertoch často ústi do hrania so zlomenými paličkami, zapájania divákov do hry či búrania bicej zostavy. Balázs Pándi a Merzbow spolupracujú od roku 2008.

Saxofonista, improvizátor a skladateľ Mats Gustafsson pochádza z mesta Umeå na severe Švédska. V 80-tych rokoch bol výraznou súčasťou punkového hnutia v Štokholme, kde študoval klasickú flautu. V súčasnosti pracuje ako sólovy umelec. Spolupracoval na mnohých medzinárodných koncertných projektoch a šnúrach s umelcami ako Peter Brötzman, Sonic Youth, Jim O´Rourke, Barry Guy, Otomo Yoshihide, The Thing, Sonore, FIRE!, a d. Má za sebou viac ako 1 600 odohraných koncertov a 150 nahrávaní v Európe, Amerike a Ázii. Rád spolupracuje aj na divadelných a tanečných projektoch. Je kurátorom niekoľkých medzinárodných hudobných festivalov a spolumajiteľom vydavateľstiev Slottet, OlofBright Editions and Blue Tower Records.

13. apríl 2012
MERZBOW / PANDI / GUSTAFSSON (JP/HUN/SWE) + BIOS (SK)
Tabačka Kulturfabrik, Košice
www.tabacka.skAktuality

26_VAD-poster

Lenka Dusilová a Baromantika o albume „V hodině smrti“
Chantel McGregor
26. Víkend atraktívneho divadla doplnili nečakané mená!
Virgil Donati Band
Speváčka ZAZ mieri do Bratislavy, organizátor pridáva ďalšiu tribúnu!
„Mandolin“ U. Shrinivas člen skupiny Remember Shakti nečakane zomrel vo veku 45 rokov.
Hugh Masekela a Robert Cray v slovenskej premiére na džezákoch už o mesiac
BOSS GP-10 Guitar Processor
Prší na Habry
Festival Colours of Ostrava pridáva do programu ďalších päťnásť kapiel – špičku súčasnej nezávislej scény
Víťazom ceny Esprit 2013 sa stal album kvarteta Lukáša Oravca
Legendárny Dream Theater po prvý raz na Slovensku!
Čarodejáles 2014
Výstava Audio, Video a Domáce kino Košice 2014
V Bratislave vystúpi britský objav Dark Horses, podporí ich Kosa z nosa
Robert Glasper Experiment live at Nu Spirit Club
Chris Dave headlinerom One Day Festu
Victor Wooten (USA) a Juraj Griglák (SK) v apríli na jednom pódiu!
Výstava stereo, hifi a home cinema pod názvom High End Slovakia končí! Jej nový názov je Výstava audio, video a domáce kino.
Audiffex & Audified míří na frankfurtský hudební veletrh Musikmesse
HARMONIKOVICA 2014 • Koncert popredných hráčov na ústnu harmoniku
Karel Kryl na nikdy nevydané a obsahem zásadní nahrávce
Fenomenálny koncert na Deň žien (nielen pre ženy)
Bob Dylan sa v júni vráti na Slovensko
Sziget 2014 – prvé mená a hneď svetové hviezdy
Najčítanejšie v roku 2013Stacks Image 1139
>>> Zvukové ukážky
Stacks Image 1140
>>> Partneri
>>> Odkazy
Stacks Image 1141
>>> Aktuality