Festival Respect 2012 odtajnil svoj program

Pätnásty ročník festivalu Respect, najväčšej a dramaturgicky najprešpekulovanejšej českej prehliadky world music, predstaví na pražskom ostrove Štvanica v dňoch 16. a 17. júna sériu hudobných objavov a umelcov mimoriadnej kvality. Počas víkendu nabitého koncertmi sa na pódiu vystrieda množstvo hudobníkov a spevákov z Afriky, Ázie aj z Európy, z ktorých väčšina bude v Čechách koncertovať prvýkrát.

Jedným z hlavných cieľov festivalu Respect, ktorý tradične sprevádza slogan Hudba dělá člověka!, je ponúknuť divákom a poslucháčom možnosť poznania odlišných hudobných tradícií a smerov. „Stejně jako v minulých letech nám i letos jde především o objevování nových teritorií ve world music. Návštěvníkům festivalu nabídneme ochutnávku toho nejzajímavějšího, co se v daném hudebním žánru ve světe děje, co sklízí uznání na renomovaných světových festivalech a na co by u nás jen stěží narazili,“ hovorí riaditeľ a zakladateľ festivalu Respect Borek Holeček.

Medzi najstrhujúcejšie koncerty tohtoročného festivalu bude patriť vystúpenie flamengového génia Duquende (dlhoročného speváka gitarového velikána Paca de Luciu), považovaného za nástupcu najväčšej flamengovej osobnosti 20. storočia Camarona de la Isla.

jagwa

Veľmi energický koncert sa dá očakávať aj od skupiny Jagwa Music z Tanzánie, ktorá pomocou dômyselného prepojenia archaických bubnov s lacnými klávesmi Casio a megafónov predvedie vlastnú odnož afropunku a trancerapu, s ktorým triumfovali na dánskom megafestivale Roskild.
Mulatu-Astatke
Ďalšou hviezdou festivalu je jedna z najstarších žijúcich legiend africkej hudby Mulatu Astate, nazývaný tiež otec etiojazzu. Pred 50 rokmi bol prvým Afričanom, ktorý absolvoval elitnú jazzovú školu v Berklee, aby neskôr založil  v New Yorku slávny  Ethiopian Quintet, ktorým prepojil africkú hudbu s rytmom Latinskej Ameriky. Mulatu Astatke diriguje svoj orchester elitných hráčov od vibrafónu a jeho skladby majú základ v unikátnych etiópskych rytmoch i stupniciach. „Ať už posluchači do Mulateho hudebního světa vstoupí přes filmovou hudbu (zaznela napríklad vo filme Jima Jarmuscha Zlomené kvetiny), soul-jazzovou latinu jeho raných nahrávek nebo přes nejnovější studiové projekty, objeví hudební hlas, který do vývoje populární hudby vnáší něco jedinečného,“ hovorí Borek Holeček.
Na festivale vystúpi aj skupina zázračných detí z hlbín bulharských rómskych ghett Karandila Jr. Pôvodne školský projekt koncipovaný ako záchrana miznúcej kultúry založil trubkár Angel Tichaliev, ktorý okolo seba zhromaždil zostavu detí tvoriacu mladú balkánsku dychovku obohatenú o jazzové harmónie.
Ďalšími účinkujúcimi budú skupina Arifa (all-star band s hudobníkmi z Turecka, Iraku a Rumunska), Roland Tchakounte (kamerunský John Lee Hooker hrajúcí blues zo subsaharskej Afriky), skupina Conjunto Angola 70's (predstavujúca zlatú éru africkej psychédelie), či hudobný projekt z Bosny Soul Motion, ktorý interpretuje staré juhoslovanské hity od legendárnej skupiny Gorana Bregovića posunuté do bluesovej roviny.
Na festivale vystúpi tiež ženský súbor Terah Taali z indického Rajasthanu, skupina Romano Trajo hrajúca rómske piesne zo Slovenska, Maďarska, Rumunska a Ruska, či brooklynský etnomuzikológ Brian Shimkovitz, vystupujúci pod menom Awsome Tapes From Africa.

Praha je síce zo Slovenska ďaleko, ale program festivalu Respekt dáva množstvo dôvodov k jeho návšteve. Na dôvažok, ku koncertom si môžete pridať prechádzku po starej Prahe (od Štvanice nie tak vzdialenej), navštíviť niektorú z množstva galérií, alebo si proste len urobiť rodinný festivalový víkend. A rodinný myslím doslova, lebo sprievodný program festivalu Respekt myslí na deti rovnako ako na dospelých (deti do 15 rokov majú vstup zadarmo a pripravené je aj zvýhodnené rodinné vstupné).

Z materiálov festivalu Respect zostavil Pavel Strážay
Viac informácií na www.respectmusic.czAktuality

26_VAD-poster

Lenka Dusilová a Baromantika o albume „V hodině smrti“
Chantel McGregor
26. Víkend atraktívneho divadla doplnili nečakané mená!
Virgil Donati Band
Speváčka ZAZ mieri do Bratislavy, organizátor pridáva ďalšiu tribúnu!
„Mandolin“ U. Shrinivas člen skupiny Remember Shakti nečakane zomrel vo veku 45 rokov.
Hugh Masekela a Robert Cray v slovenskej premiére na džezákoch už o mesiac
BOSS GP-10 Guitar Processor
Prší na Habry
Festival Colours of Ostrava pridáva do programu ďalších päťnásť kapiel – špičku súčasnej nezávislej scény
Víťazom ceny Esprit 2013 sa stal album kvarteta Lukáša Oravca
Legendárny Dream Theater po prvý raz na Slovensku!
Čarodejáles 2014
Výstava Audio, Video a Domáce kino Košice 2014
V Bratislave vystúpi britský objav Dark Horses, podporí ich Kosa z nosa
Robert Glasper Experiment live at Nu Spirit Club
Chris Dave headlinerom One Day Festu
Victor Wooten (USA) a Juraj Griglák (SK) v apríli na jednom pódiu!
Výstava stereo, hifi a home cinema pod názvom High End Slovakia končí! Jej nový názov je Výstava audio, video a domáce kino.
Audiffex & Audified míří na frankfurtský hudební veletrh Musikmesse
HARMONIKOVICA 2014 • Koncert popredných hráčov na ústnu harmoniku
Karel Kryl na nikdy nevydané a obsahem zásadní nahrávce
Fenomenálny koncert na Deň žien (nielen pre ženy)
Bob Dylan sa v júni vráti na Slovensko
Sziget 2014 – prvé mená a hneď svetové hviezdy
Najčítanejšie v roku 2013Stacks Image 1139
>>> Zvukové ukážky
Stacks Image 1140
>>> Partneri
>>> Odkazy
Stacks Image 1141
>>> Aktuality