Chaka Khan

10. X. • HANT ARÉNA • BRATISLAVA

One Day Jazz Festival v októbri prinesie ďalšiu hudobnú lahôdku - koncert funkovej legendy Chaka Khan bude súčasťou už štvrtej série hudobného projektu Martina Valihoru, One Day Jazz festival.

Chaka-Khan-Trinidad
Odkedy sa Chaka Khan v sedemdesiatych rokoch objavila na hudobnej scéne ako osemnásťročná speváčka multirasovej skupiny Rufus, jej silný hlas a dych vyrážajúce vystúpenia na javisku okamžite potvrdili, že je iná ako ostatní speváci. Počas jej vyše štyridsaťročnej hudobnej kariéry si Chaka vybudovala obrovskú fanúšikovskú základňu a vystúpila na šiestich kontinentoch. Stala sa hudobnou ikonou a ovplyvnila generácie umelcov a množstvo hudobných žánrov vrátane R&B, hip-hop, pop rock, gospelu, country, world music i klasickej hudby. Je i autorkou piesní, producentkou, herečkou, filantropkou, podnikateľkou a aktivistkou.
Na rozdiel od väčšiny ostatných afro-amerických R&B spevákov Chaka nezačínala svoju kariéru v chrámovom zbore. Pôvodne nemala v pláne stať sa profesionálnou speváčkou. Prvá motivácia prišla, keď spolu so sestrou Bonnie a dvoma ďalšími kamarátkami vytvorili skupinu The Crystalletes a začali sa zúčastňovať talentových súťaží, ktoré často vyhrávali. Chaka vo svojich začiatkoch spievala s kapelami ako Babysitters, Lock and Chain a Lyfe, no svoju hudobnú kariéru začala brať vážne, až keď sa ocitla v skupine Rufus. Onedlho si ju všimla i hudobná ikona Stevie Wonder, ktorý pre skupinu Rufus napísal ich prvý veľký hit „Tell me something good“. Singlom z platinového albumu skupiny z roku 1973 s názvom „Rags to Rufus“ získala Chaka svoju prvú cenu Grammy. Rufus a Chaka Khan počas svojej spolupráce ešte vytvorili päť zlatých a platinových albumov. No pieseň, ktorou sa Chaka dostala do každej domácnosti a ktorá ju preslávila po celom svete, sa nazýva „I feel for you“. Jej autorom a pôvodným interpretom je Prince. Pieseň sa dostala na vrcholy hitparád a získala i cenu Grammy. Chaka Khan je známa pre svoj cit pri výbere spolupracovníkov. Vďaka jej vzácnej schopnosti organizovať hviezdne vystúpenia v siedmich hudobných žánroch sa jej už podarilo spolupracovať s celým zoznamom skvelých umelcov. K nim patrí napríklad Miles Davis, Quincy Jones, Dizzy Gillespie, Stevie Wonder, Prince, Steve Winwood, Mary J. Blige, George Benson, Larry Graham, Londýnsky Symfonický orchester a mnoho ďalších. Jej nadčasové piesne prespievali i také hviezdy hudobného neba ako Kanye West (Through the Fire), Mary J. Blige (Sweet Thing, Everlasting Love, Ain´t Nobody), Britney Spears a Justin Timberlake (I Feel For You). Posledný album, Funk This, vyhral v roku 2008 cenu Grammy za najlepší R&B album a Grammy získala aj za najlepší R&B duet s Mary J. Blige. Za svoje umelecké aktivity i filantropiu Chaka získala mnohé pocty, v júni 2012 bola pozvaná do Hollywoodskej siene slávy, kde sa zaradila medzi umelcov ako Frank Sinatra, Liza Minnelli, Stevie Wonder, Garth Brooks, Bonnie Raitt, George Harrison, B.B. King, Carlos Santana, Donna Summer... Za svoje celoživotné dielo bola v roku 2011 ocenená hviezdou na hollywoodskom chodníku slávy a v roku 2013 Chaka oslávi štyridsiate výročie svojej veľkolepej kariéry, svojho účinkovania v hudbe a showbiznise.
Októbrový koncert Chaka Khan v Bratislave bude určite výnimočným kultúrnym zážitkom, ktorý by ste nemali zmeškať. Absolútnu TOP FUNK/R&B party roka doplní aj kapela Funk Unit s lídrom Martinom Valihorom a hviezdy slovenskej scény Anita Soul a Ivan „The King“ Vereš. Počas večera budú návštevníkov zabávať známi dídžeji a vystúpia aj tanečníci Lady Mel & Johnny Mečoch.

red.
Aktuality

26_VAD-poster

Lenka Dusilová a Baromantika o albume „V hodině smrti“
Chantel McGregor
26. Víkend atraktívneho divadla doplnili nečakané mená!
Virgil Donati Band
Speváčka ZAZ mieri do Bratislavy, organizátor pridáva ďalšiu tribúnu!
„Mandolin“ U. Shrinivas člen skupiny Remember Shakti nečakane zomrel vo veku 45 rokov.
Hugh Masekela a Robert Cray v slovenskej premiére na džezákoch už o mesiac
BOSS GP-10 Guitar Processor
Prší na Habry
Festival Colours of Ostrava pridáva do programu ďalších päťnásť kapiel – špičku súčasnej nezávislej scény
Víťazom ceny Esprit 2013 sa stal album kvarteta Lukáša Oravca
Legendárny Dream Theater po prvý raz na Slovensku!
Čarodejáles 2014
Výstava Audio, Video a Domáce kino Košice 2014
V Bratislave vystúpi britský objav Dark Horses, podporí ich Kosa z nosa
Robert Glasper Experiment live at Nu Spirit Club
Chris Dave headlinerom One Day Festu
Victor Wooten (USA) a Juraj Griglák (SK) v apríli na jednom pódiu!
Výstava stereo, hifi a home cinema pod názvom High End Slovakia končí! Jej nový názov je Výstava audio, video a domáce kino.
Audiffex & Audified míří na frankfurtský hudební veletrh Musikmesse
HARMONIKOVICA 2014 • Koncert popredných hráčov na ústnu harmoniku
Karel Kryl na nikdy nevydané a obsahem zásadní nahrávce
Fenomenálny koncert na Deň žien (nielen pre ženy)
Bob Dylan sa v júni vráti na Slovensko
Sziget 2014 – prvé mená a hneď svetové hviezdy
Najčítanejšie v roku 2013Stacks Image 1139
>>> Zvukové ukážky
Stacks Image 1140
>>> Partneri
>>> Odkazy
Stacks Image 1141
>>> Aktuality