John Butler • Austrálčan s americkým prízvukom

Pred niekoľkými rokmi začínal John Butler ako busker v meste Fremantle. Už vtedy patril medzi špičku toho, čo dokázala ponúknuť komunita austrálskych pouličných umelcov. Od tých čias dodnes urazil kus cesty. Postupne sa vyprofiloval na popredného muzikanta a neutíchajúceho politického aktivistu.

john-butler

Gitary sa chopil ako 16-ročný, ale nový rozmer nadobudlo jeho inštrumentárium zručností v období, keď objavil otvorené ladenie. Začal experimentovať. Spevný charakter ladenia nástroja mu vtedy nahrádzal vlastný hlasový prejav. Predovšetkým vplyvom osobnosti Jeffa Langa, austrálskeho gitaristu a pesničkára, sa znovu po krátkom čase vrátil k spevu, ale otvorené ladenie sa stalo základom pre jeho ďalšiu tvorbu. Od prvopočiatkov ho učiteľ gitary viedol k tomu, aby napredoval sám a využíval svoje ruky k nachádzaniu niečoho nového. Z Butlera sa stal veľmi dobre technicky disponovaný gitarista, ktorý od čias pouličného muzicírovania stavia svoju tvorbu predovšetkým na feeling a prácu s tónmi.
Pozornosť začal pútať veľmi skoro, a to nielen svojím talentom, ale aj neoficiálnym debutom – kazetovou páskou Searching for Heritage. Predával ju počas svojich pouličných vystúpení v uliciach Fremantle. Dnes je z nej zberateľská rarita.

John Butler Trio
Projekt John Butler Trio sa na scéne prvýkrát objavil v roku 1998 v zložení John Butler – gitara, Jason McGann – bicie, Gavin Shoesmith – basgitara. Zakrátko po jeho sformovaní nahralo trio debutový album John Butler. Výraznejší úspech sa dostavil až v roku 2000 a ešte viac gradoval po následnom vydaní druhej štúdiovej nahrávky Three. Pocit slobody priviedol Butlera až k myšlienke nezávislého labelu Jarrah Records, ktorú v blízkej budúcnosti zrealizoval. Nasledovali ďalšie veľmi úspešné roky nielen v Austrálii, ale aj v Amerike a Európe. Dnes má na konte päť štúdiových albumov a niekoľko záznamov zo živých vystúpení. Zloženie tria sa rokmi menilo. V súčasnosti ho tvoria basgitarista Byron Luiters a bubeník Nicky Bomba.
Ich hudbu je veľmi ťažké zaradiť. Možno v nej započuť veľký vplyv blues, reggae, folku, country, rocku, keltských či indických motívov. Najlepšie ju charakterizuje samotný Butler, ktorý hovorí, že v ich hudbe sa otvára celý svet. Pri spievaných veciach zaznievajú kritické ohlasy na klišé v jeho textoch. Butler nie je rozprávač, ale ani ním netúži byť. Nepotrebuje zaobaľovať slová do nič nehovoriacich lyrických obrazov. Svoje myšlienky podáva bez zbytočného balastu. Uvedomuje si svoju niekedy až primitívnu lyriku, čo aj s veľkou dávkou sebareflexie v mnohých rozhovoroch priznáva. „Niekedy chcem jednoducho vyjadriť, ako sa cítim medzi milovanými. Chcem oslavovať jednoduchosť lásky.“ V textoch sa prejavuje ako „písmejker“ vo všetkých smeroch, pričom sa často zaoberá témami s politickým kontextom. V súčasnosti sa aktívne angažuje v projekte Save the Kimberley, ktorý sa zasadzuje za ochranu prírodných a kultúrnych rôznorodostí Austrálie. Butler sa rovnako profiluje aj ako filantrop. V roku 2005 založil organizáciu The Seed Fund, ktorá udeľuje granty na podporu umeleckého vyjadrenia v rozmanitej austrálskej spoločnosti.
John Butler je istým spôsobom metodický workoholik plný optimizmu a lásky k životu, ktorý sa snaží rozdávať radosť vôkol seba. „Peace, love, and equality for all.“

Jakub Habas