Roland RC 505

Ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva

Naše porekadlo v praxi. Po prvý krát som sa stretol s looperom na Maokovom koncerte. Vytváral pomocou slučiek hudobný vesmír. Bolo to očarujúce a skutočne podmanivé, niečo podobné som dovtedy nezažil. Neskôr som sa zoznámil s menami ako sú Dub fx, alebo Rico Loop. Looper priniesol do súčasnej hudby nový žáner.

roland-rc-505

Naživo vznikajú priamo pred divákmi aranžmány, ktoré sa bohatosťou vyrovnajú zvuku niekoľkočlennej kapely. Vrstvenie vokálov Richarda Bonu je len z ďalších pekných príkladov ako sa tento hudobný nástroj dá využiť. Majú však niečo spoločné. Je to princíp, ako tieto skladby vznikajú. Základom je predovšetkým groove. Jeho zloženie je rozmanité a v súčasnosti je to predovšetkým rytmus tvorený beatboxom, modulovaným hlasom ako basovou linkou, a harmóniou hlasov a rôznych nástrojov. Hudobníci využívajú možnosti vrstvenia v niekoľkých bankách. Dĺžka slučiek málokedy presahuje osem taktov. Ten, kto mal už možnosť tvoriť pomocou loopera, vie prečo je tomu tak. Presnosť a dobré načasovanie je základom úspechu a chce to na začiatok veľa praxe. S looperom nie ste nikdy sám a je to skvelá pomôcka na cvičenie. V samotnom stroji je veľké množstvo zabudovaných rytmov, ktoré na začiatok pomôžu k presnejšiemu triafaniu začiatkov a koncov slučiek. Myslím, že je to dobrá pomôcka aj pre tých, ktorí sa venujú cvičeniu na akýkoľvek hudobný nástroj. Môžu si nahrať podklad a skúšať si sólové hranie, alebo vymýšľať aranžmány. Po zvládnutí základov je to skutočná zábava. Ešte väčšou sa stane, ak sa stretnete s niekým, kto už s looperom pracuje a navzájom sa naživo dopĺňate. Tým sa odrazíte od ťažkopádnosti a blúdenia, ktoré pri práci s looperom občas vznikajú. Je to otázka vkusu. Sám sa už niekoľko rokov hrám s looperom RC 50 a tak som sa veľmi tešil na nový kus od firmy Roland. Je ním RC 505.

Popis
Keď mi kuriér podal do ruky krabicu, myslel som si, že looper omylom nepribalili. Zvyknutý na kovové prevedenie RC 50 a jeho masívnu konštrukciu, môj prvý dojem bol rozpačitý. Namiesto kovu iba plast. Po chvíli skúmania som pochopil prečo. Looper RC 505, na rozdiel od svojho predchodcu, je určený výlučne na ručné používanie. Tým špecifikuje aj spôsob, ako sa používa a je skôr vymyslený pre tých, ktorí tvoria predovšetkým pomocou hlasu. Samozrejme je možné nahrávať aj inštrumentálne nástroje, ale v tej chvíli je lepšie pripojiť looper k externému pedálu na ovládanie pomocou nôh. Logika a princíp rozmiestnenia ovládačov a ich funkcií je podobná, ako pri predchádzajúcich modeloch a nepotrvá dlho, kým sa s looperom oboznámite. Možno vás prekvapí farebnosť a vizualizácia, podsvietenia tlačidiel, ktorá má svoje opodstatnenie a uľahčuje orientáciu napríklad aj v tom, v ktorom mieste sa prehrávaná slučka nachádza. Nový looper je rozhodne inšpirovaný tvorbou hudobníka, ktorého môžete poznať pod menom Dub Fx. V základnom vybavení tak máte k dispozícii naviac aj veľké množstvo efektov, ktoré môžete priraďovať k jednotlivým bankám, alebo k celému mastru. Z dvadsiatich možností na jednotlivých bankách a štyroch možností na mastri, si tak môžete predvoliť trojkombináciu efektov, ktoré dokážete prepínať pomocou troch tlačidiel A, B, C. K dispozícii je celkom päť bánk na nahrávanie slučiek. Hlasitosť každej z nich je možné ovládať posuvným potenciometrom, čo umožňuje akčnú kontrolu nad každou bankou. Samozrejmosťou je už jednotlivé prepojenie medzi bankami, ktoré môžete vzájomne synchronizovať - to znamená, že dĺžka prvej nahratej slučky sa opakuje v každej zo zostávajúcich bánk. Až pri samotnej praxi pochopíte prečo. Trafiť presný začiatok a koniec, tak aby sa jednotlivé slučky nerozchádzali nie je jednoduché. Loopstation môže slúžiť aj ako výborný hudobný zápisník. Jednotlivé nápady a aranžmány si jednoducho uložíte do šesťhodinovej pamäte. Loopstation RC 505 je možné ovládať aj pomocou počítača a to cez MIDI pripojenie. Toto prepojenie taktiež umožňuje prepojiť dva loopery. Vznikne tak možnosť nahrávať až do desiatich bánk. Počítač komunikuje s looperom pomocou USB pripojenia.

Zvuk
Kvalita zvuku sa podľa môjho názoru od RC 50 výrazne nelíši. Nazvučenie looperu pri živom hraní je samostatná kapitola a ja sa ju stále učím. V prípade, že hráte s celou kapelou a používate klasické odposluchy, je treba rátať s náchylnosťou na spätnú väzbu. Samozrejme, že dobrý zvukár vie tento problém vyriešiť. Čistota nahrávky sa samozrejme nedá porovnať s tým, keď používate in­‑ear, alebo slúchadlá. Čo sa týka efektov, je to otázka vkusu. Z vlastnej skúsenosti však viem, že v jednoduchosti je krása a množstvo efektov niekedy len komplikuje a zahaľuje to podstatné. Mimochodom, v tomto prípade by som nesmierne rád počul, čo všetko by s týmto strojom dokázal vyčarovať Bobby McFerrin. Aj keď v jeho prípade... veď viete.
Na záver Vám chcem popriať veľa inšpirácie a tvorivosti. Looper je rovnako, ako aj ostatné nástroje, nekonečnou možnosťou, ako sa vyjadriť. Tak do toho! Niekedy je lepšie spievať ako rozprávať. Aj ja idem. Aj ja idem. Aj ja idem. Aj ja idem. Aj ja idem. Aj ja idem...

Martin Geišberg


KLADY

  • možnosť efektovať zvuky prichádzajúce do loopera
  • možnosť efektovať celkový master
  • menej šumu oproti RC 50
  • 5 bánk na nahrávanie slučiek
  • pamäť 6 hodín
  • vizuálna kontrola hrajúcej slučky
ZÁPORY
  • cena
  • nutnosť ovládacieho pedálu pri nahrávaní nástrojov, ktoré vyžadujú obe ruky (gitary, dychy atď.)

Distribúcia: DAN distribution • www.roland.sk • Cena: 549 €