Na slovíčko s Petkom Marinovom

šéfom firmy Dowina
a výrobcom rovnomenných akustických gitár


marinov
Nedávno prišla firma Dowina s limitovanou sériou gitár 111 LE, ktoré charakterizovala smreková rezonančná doska so vzorkou „bear claw“, zaujímavý zvuk a relatívne nízka cena. Aký úspech mala táto séria?
Mimoriadny. Prvá várka (510 ks) sa minula skoro celá za pár mesiacov. Pri navrhovaní tejto gitary som sa sústredil iba na podstatné veci - tón, hrateľnosť a ladenie. Všetko ostatné som abstrahoval v najvyššej možnej miere. Dá sa povedať, že som sa nechal inšpirovať obdobím funkcionalizmu v architektúre 30-tych rokov. Cieľom bolo ponúknuť gitaru v profesionálnej kvalite za dostupnú cenu. Stovky čerstvých majiteľov asi vedia, prečo si v obrovskej konkurencii iných značiek vybrali práve tento nástroj. Séria 111 zaujala aj profesionálnych hudobníkov.

Ktorých konkrétne?

Napríklad Henryho Tótha. Ten pri prvom kontakte s novou sériou Dowina 111 LE skonštatoval, že „našiel pre seba ideálnu gitaru“. Používa ju v štúdiu (už tri albumy za posledné 2 mesiace). Nahráva priamo akustický zvuk cez špičkové štúdiové mikrofóny a cez linku na ňu hrá aj naživo. Juraj Burian sa teší z novej Dowina Chardonnay JCE, ktorú som mu špeciálne upravil na super nízky dohmat. Stanko Počaji má odo mňa majstrovskú Pao Ferro JCE a vychádzajúca pesničkárska hviezda Caroline Hitland z Nórska vlastní 111 LE. Martin Bies, špičkový slovenský flamenco gitarista, testuje už druhú sériu našich spoločných flamenco gitár, na vývoji ktorých sa spolupodieľal. Ďalšie mená môžete nájsť na našej stránke www.dowina.eu

Chystajú sa na trh nejaké nové zaujímavé série?

Pokračovanie úspešnej série 111 LE bude aj v úprave cutaway (DCE). Pre milovníkov palisandra (krásna drevina z Indie použitá na luby a zadnú dosku) je vo výrobe nová séria 333, takisto sparťansky jednoduchá, s cenou iba o niečo vyššou. Pre fajnšmekrov, ktorí pokladajú gitaru nielen za pôvodcu blaha z dobrej muziky, ale v nej vidia aj umelecké dielo, sme pripravili limitovanú sériu polomajstrovských gitár (zatiaľ bez mena). Všetky horné aj spodné dosky som robil osobne, použil som najlepšie, čo bolo zo sitky bear claw z Aljašky a dolomitského smreku z talianskych Álp. Telo a luby z masívneho indického palisandra zdobia (dúfam) celkom vkusné dekorácie – rozeta, binding, atď... Súčasťou bude tvrdé puzdro. Všetky prezentované modely uvedieme na trh začiatkom novembra.

Firma Dowina sa má sťahovať na Devín. Postrehnú to nejako aj zákazníci?
Verím v synergický efekt . Nikdy som nechcel postaviť fabriku na veľkosériovú výrobu gitár, postupnými krokmi a okolnosťami sme ale dospeli do štádia, že máme dielne roztrúsené naširoko po zemskom povrchu. V centre Bratislavy, v Ružinove, v Devíne, na Morave, aj na ďalekom ostrove Tenerife a to je naozaj neefektívne. Prenajali sme si starú budovu a pozemok na Devíne, priamo pod Devínskym hradom. Rekonštrukčné práce a stavba skladu nám potrvajú asi pol roka. A potom spustíme výrobu a dokončovanie nástrojov priamo tam. Dowina na Dowinu. Všetko bude jednoduchšie a kvalitnejšie.

Aké sú výhody detašovaného pracoviska na Tenerife?
Je to miesto, kde môžem nájsť oázu pokoja na dôležitú prácu, rozhodnutia, ale aj relax a šport. Je tam výborná relatívna vlhkosť vzduchu, čo je podstatná podmienka pre výrobu kvalitných akustických nástrojov. Ako vieme, drevo je silne hygroskopický materiál. Keď urobíte vo vysokej vlhkosti (čo je prípad väčšiny čínskych fabrík) hoci aj kvalitnú gitaru, nástroj sa môže časom skrútiť, či dokonca popraskať. Pri výrobe by nemala vlhkosť prostredia presiahnuť 60%. Na ostrove Tenerife je celoročne medzi 45-55 %, to pokladám za ideál.

Kde sa dajú gitary Dowina vyskúšať a kúpiť?
Momentálne sa Dowiny predávajú v deviatich európskych štátoch. Vo vybraných mestách zriaďujeme tzv. Dowina Custom Shopy, kde na vybranú stenu v obchodoch inštalujeme jednotne pôsobiacu expozíciu našich gitár. Tam si hráč v kľude vyskúša skoro celý náš sortiment. V Čechách a na Slovensku je ich už asi dvadsať, najbližšie v Bratislave, Trenčíne, či Brne.

mch