AKAI LPK 25

Ďalšou odpoveďou spoločnosti Akai na aktivity firmy Korg je USB mikroklávesnica LPK 25, ktorá sa pohodlne zmestí do tašky a ak máte aj podobne mobilnú zvukovku, môžete robiť hudbu doslova kdekoľvek. V tomto sa odvoláva na korgovskú Nano Key, ale ide striktne svojou cestou a prináša aj vážne inovácie, až obdivuhodné na taký lacný kúsok hardvéru. LPK 25 je MIDI klávesnica, teda neobsahuje vlastné zvuky.

akai

Sympatickejšia
V Akai na to išli inak ako v Korgu a hneď na začiatok musím povedať, že toto je sympatickejší kúsok ako NanoKey (česť jej pionierskej pamiatke). Klávesy pôsobia poctivo, nie sú ploché a necvakajú ako u Nano Key. Podobajú sa na klávesy na fúkacej klávesovej harmonike. Popisky nad skoro každou z 25 kláves (2 oktávy) signalizujú, že sa bude dať všeličo prepínať (tie hnedočervené by mohli byť čitateľnejšie). Neskôr zistíme, že majú aj veľmi slušnú dynamiku. Na minirozmery kláves si prekvapivo rýchlo zvykneme a my, neklaviristi, dokážeme vďaka malej menzúre dokonca predstierať aj nejakú techniku. Myslím, že aj klávesista si zvykne, ak to bude považovať za iný typ nástroja. 

Arpeggiátor
Po ľavej strane je šesť gombíkov. Dva najvyššie sú určené pre arpeggiator, čo je veľká vychytávka tohto hardvéru – poznáte tie strojovo frázované syntetizátory v tanečnej elektronike, alebo v pope – tak to je arpeggiátor, teda rytmický model, ktorý frázuje tón a všakovako rozkladá dvojzvuk alebo akord. Arpegiátor je veľmi široko použiteľná vec. Môžeme si vybrať z ôsmich temp – od polovej noty až po 32-tinovú a zo šiestich rôznych typov. Robí sa to tak, že sa podrží gombík arpeggiatora a stlačí sa patričný kláves. Arppegio sa dá nastaviť interné alebo externé. Tempo interného si naťukáme gombíkom Tap, externé sa riadi podľa tempa nastaveného v nahrávacom DAW softvéri (Ableton, Cubase a pod.)  - pozor, na stope musí bežať nahrávanie, inak je ticho.

Ďalšie funkcie
Ďalší gombík je sustain (ako pedál pri veľkých nástrojoch – fajn vec). Vedľa neho je prepínač programov – pomocou softvérového  editora si môžeme nastaviť až štyri rôzne programy - napríklad jeden bez arpeggiátora a ďalšie tri s rôznymi typmi arpeggiátorov a rýchlo medzi nimi prepínať. Posledné dva gombíky sú určené na prepínanie oktáv, pri súčasnom stlačení sa dostaneme na základnú oktávu. S arpeggiátorom sa dá skrátka pohrať. Treba zdôrazniť, že LPK 25 sa síce podobá na hračku, ale využije ju naozaj každý – od úplného začiatočníka, ktorý robí len prvé kroky na poli hudby hranej a nahrávanej s pomocou počítača, až po profesionála. Na cestách je to skvelá vec a na pódiu sa jedna klávesnica navyše vždy zíde, veď to nezaberá skoro žiadne miesto. 

Marian Jaslovský

Distribúcia: Notape • www.mp3.sk • Cena: 54 €