Lewitt LCT 640 a LCT 540

Lewitt LCT 640 a LCT 540 sú veľkomembránové štúdiové kondenzátorové mikrofóny vybavené množstvom funkcií. Sú dodávané v praktickom plastovom kufríku spolu s pavúkom. Ako všetky kvalitné mikrofóny je aj ich telo vyrobené z kovu, čo sa prejavuje aj na hmotnosti. Dizajnovo oba modely nápadne pripomínajú AKG 414.

Lewitt-LCT640-gradient-large-02
Prepínače umiestnené z prednej strany na tele modelu LCT 640 umožňujú zmenu charakteristiky na guľovú, kardioidu, hyperkardioidu a dokonca aj osmičku, ďalej decibel pady a filtre. Výber fukcie je znázornený aj LED svietidlami, šikovne umiestnenými a dobre viditeľnými.Prepínače na tele modelu LCT 540 umožňujú decibel pady a filtre. Výber fukcie je znázornený aj LED svietidlami, šikovne umiestnenými a dobre viditeľnými. Na rozdiel od 640 má mikrofón LCT 540 len jednu charakteristiku (kardioida) a ako som zistil aj iný zvuk.

Ako to celé znie
Na môj test som použil elektrónkový predzosilňovač Summit Audio. V prvom rade ma zaujímalo, či sa pri výbere funkcie neozvú nejaké rušivé zvuky. Ani jeden Lewitt nesklamal, žiadne zvuky sa neozvali.

Vokály
Na test som si pozval speváčku Janku Kozákovú zo skupiny Mukatado, lebo viem , aká je náročná pri výbere mikrofónu, práve kvôli jej dynamickému prejavu. Má rada, keď nahrávka jej hlasu znie farebne v každej dynamike, z dostatočným množstvom nižších stredov, priestorom a mäkkým zvukom. Aké prekvapenie ale nasledovalo pri nahrávaní ženských vokálov! 640 znie skvelo, ihneď som siahol po návode na obsluhu, aby som sa presvedčil, či mikrofón nie je náhodou elektrónkový. Krásny farebný zvuk, dokonca aj na spodných frekvenciách, hladký, bez zvýraznení výškových frekvencií, žiadne sykavky, proste paráda. Nasnímaný hlas vôbec nebolo treba upravovať, krásne trčal z mixu, bol zrozumiteľný, hral priamo do tváre, ako to mám tak rád pri Neumannoch. Naviac Lewitt sníma nízke stredy tak vkusne, že nevznikajú žiadne boom efekty. Na prvé počutie je to mikrofón, ktorého cena je oveľa nižšia, ako jeho kvalita a vlastnosti. Musím oceniť výkon mikrofónu aj v spracovaní SPL - akustického tlaku. Skvelo sa popasoval s dynamickými rozdielmi pri vokálnom parte speváčky, nič neprikrášlil ale ani neskreslil. S dynamickými rozdielmi majú problémy aj oveľa drahšie a známejšie značky. Päťsto štyridsiatka, na rozdiel od modelu LCT 640, mierne zvýrazňuje stredy, je trochu menej uhladená a agresívnejšia. Pochopil som však, že bude skvelá na snímanie elektrických gitár aj v agresívnych štýloch hrania.

Kapela
Ako na zavolanie prišla v časte testu do štúdia nahrávať ženská rocková skupina Poison Candy. Vopred sme sa dohodli, že pieseň nahráme naživo na magnetický pás. Práve Lewitt LCT 640, som sa rozhodol použiť ako room mikrofón. Výborné, nič iné k tomu ani netreba dodávať. Celá kapela znela zrozumiteľne, frekvenčne a dynamicky vyrovnane, naozaj sa dali pekne prečítať jednotlivé nástroje. Škoda, že som nemal Lewitty LCT 640 dva, určite by som kapelu nasnímal stereo.
Päťsto štyridsiatku som použil na nasnímanie rockovej elektrickej gitary a aj keď som to očakával, výsledok ma ohromil - krásny až vintage tón, farebný zdravo agresívny, proste zvuk rockovej gitary ako sa patrí.

Akustická gitara
Pomocou 640 aj 540 naraz som nasnímal skvelú akustickú gitaru Herda. Zvuk šesťsto štyridsiatky sa mi celkovo páčil. Bol farebný, bohatý na harmonické, ale tá dynamika! Skvelá! Z reproduktorov počujete, čo presne gitarista vlastne robí. Je to fakt skutočné a o to by malo v každom nahrávacom štúdiu ísť. Mám ale obavu aj z toho, že pri snímaní Lewittom je nutné používať výhradne skvelo znejúce a ladiace akustické nástroje, lebo obraz nasnímania zvuku je naozaj verný. LCT 540 mal zvuk agresívnejší, ale aj tak veľmi dobrý. Trochu mi chýbali detaily na výškach, ale to je aj otázka vkusu, výberu nástroja a štýlu hrania.

Elektrická gitara
Mikrofónom LCT 640 som nasnímal elektrickú gitaru Fender Telecaster USA cez aparatúru Orange. Zvuk bol fajn, vyzdvihujem, že mikrofón znáša veľký akustický tlak a stále počuť detaily. Zistil som ale, že na snímanie veľmi skreslených zvukov nie je vhodný. S tým si lepšie poradil Lewitt LCT 540, zvuk bol hotový, či už frekvenčne ale aj dynanicky, nič nebolo zbytočne uhladené. Clean aj gainové zvuky sa mi veľmi páčili a znova vyzdvihujem realistický obraz, ktorý mikrofóny Lewitt ponúkajú.

Ústna harmonika
Nahral som si pár tónov aj na ústnej harmonike Hohner. Skvelé, detailný kryštálový zvuk, mäkký a zároveň agresívny, znovu nebolo treba ďalších úprav. Mám v uchu Neumann U 87, ktorý som predtým použil na nahrávanie harmoniky, ale Lewitt LCT 640, to je iná káva. LCT 540 tiež výborné. Iná farba, má to svojský zvuk a je to použiteľné.

Na záver
Lewitt LCT 540 aj 640 sú skvelou voľbou do nahrávacieho štúdia. Znesú a dokážu veľmi veľa. Páčia sa mi ich vlastnosti, ktoré sú pevné a dá sa na ne spoľahnúť. Mám rád, keď môžem siahnuť pri práci po mikrofóne, ktorý má presne také vlastnosti ako Lewitt a viem čo môžem od neho očakávať. Každý z modelov je použiteľný a variabilný. LCT 640 je výborný na vokály, ako room mikrofón, na akustickú gitaru, dychy, bicie a perkusie. LCT 540 ma najviac prekvapil pri snímaní elektrickej gitary. Mrzí ma, že som nemal mikrofóny v stereo pároch, aby som vyskúšal overheads na bicích. Som však presvedčený, že aj tu je ich silná stránka. Musím skonštatovať, že sa mi s Lewittmi bude ťažko lúčiť a som rozhodnutý, že v priebehu krátkeho času sa s nimi určite stretnete aj v mojom štúdiu.

Peter Dobrík, PJ SOUND studio


Distribúcia: Iryson • www.iryson.sk • Cena: 749 € (LCT 640), 549 € (LCT 540)