Superlux HD 681

HD681, polootvorené dynamické slúchadlá taiwanskej firmy Superlux, sú vhodné na pohodlné domáce počúvanie hudby. Ak ste milovníkom zvuku v celom jeho širokom spektre, počúvate hudobné štýly, kde dôležitú úlohu zohrávajú hlboké basy a hľadáte nové slúchadlá za dostupnú cenu, Superlux HD681 by nemali uniknúť vašej pozornosti.

superlux_hd681
Model HD681 je v ponuke v troch variantoch s odlišnou zvukovou charakteristikou. HD681-F s bielym lemovaním majú plochú frekvenčnú odozvu, HD681-B so šedým lemovaním podľa výrobcu charakterizuje „excelentný vyrovnaný charakter doplnený silnými a údernými basmi“. Slúchadlá HD681 s červeným lemovaním, ktoré sme mali k dispozícii na test, sa vyznačujú vzdušným prejavom s extra hlbokými basmi. Uvádzaná hodnota frekvenčného rozsahu je skutočne široká, a to od 10Hz do 30kHz.

Na čo sa HD681 skôr nehodia
Slúchadlá nie sú vhodné pre štúdiové využitie. Na mixovanie sa nehodia, pretože ich okrajové frekvencie sú zvýraznené, čo by sa vo zvuku výsledného mixu prejavilo opačným efektom. Nehodia sa ani na odposluch pri nahrávaní spevu, či akustického nástroja na mikrofón, a to hlavne z dôvodu polootvorenej konštrukcie, ktorá do istej miery izoluje poslucháča od hlukov z jeho okolia, ale hudba zo slúchadiel dosť výrazne preniká smerom von a ako presluch by sa mohla miešať do záznamu. Tieto úniky cez kruhové otvory na vonkajšej strane mušlí majú však zrejme svoj význam pri tom, že v polouzatvorenom priestore medzi meničmi a ušnými kanálikmi poslucháča nevzniká známy zvukový guláš vzájomne sa pretláčajúcich frekvencií. Pozitívom je tiež, že mechanické ruchy z káblika sa do hlavy neprenášajú natoľko ako pri uzatvorených, alebo in-ear slúchadlách.

Komfort
Slúchadlá majú circumaurálne ušnice kruhového tvaru, čo znamená, že ich vankúšiky dosadajú zboku na hlavu poslucháča tak, že prekryjú celé ucho po jeho vonkajšom obvode a takmer sa ani nedotýkajú ušných boltcov. Kontaktné plochy s vinylovým povlakom sú mäkké a pohodlné. Jediné, čo trochu vadí je, že pri dlhšom používaní sa pod nimi koža mierne zapotí. To si však poslucháč uvedomí až v momente, keď slúchadlá zloží, alebo si ich na hlave napraví. Jemnej koženke podobný vinylový povlak vankúšikov je na druhej strane istým predpokladom dlhej životnosti bez stôp opotrebovania.
Slúchadlá sedia na hlave dobre. Hlavový pás, pružne podvesený pod nosnou konštrukciou z dvoch nosných drôtov, sa automaticky prispôsobí tvaru aj veľkosti hlavy a váhu slúchadiel rovnomerne rozloží po celej svojej kontaktnej ploche. Pás má vôľu pohybu pár centimetrov hore-dole, do pôvodnej pozície ho však priťahuje pár gumičiek, ktorými je na každej strane upútaný k mušliam. Spomínané oceľové drôty zabezpečujú primeraný prítlak ušníc, aby slúchadlá o hmotnosti 276g sedeli na hlave dobre, nepadali pri prudších pohyboch, ani sa nezošmykli pri predklone.
Slúchadlá sú rozmerné (200 x 187 x 107 mm) a hodia sa skôr na použitie v domácom prostredí, než na príležitostné nosenie v exteriéri. Ak si ich zložíme z uší na krk, tam ich ušnice zavadzajú a obmedzujú slobodný pohyb hlavy.
2,5m dlhý káblik je pripojený k ľavému meniču napevno a zakončený je pozláteným minijackom so závitom pre redukciu na 1/4“ jack.

Zvuk
Zvuk slúchadiel tvorí neodýmiový menič s priemerom 50mm, impedanciou 32Ω a maximálnym príkonom 300mW. HD 681 sú vhodným tipom pre tých, čo majú radi mierne zvýraznené okrajové frekvencie – mierne nabrúsenejšie výšky, ale hlavne hlboké, no vcelku kontúrne basy, ktoré nezahltia ostatné pásma. Nie je to audiofilský zvuk, ktorý by reprodukoval všetko na frekvenčne vyrovnanej krivke, pravdivo a bez prikrášlenia. Umožní však náležite si vychutnať žánre, kde hlboké a dynamické basy zohrávajú dôležitú funkciu. Známe nahrávky posluch cez tieto slúchadlá predstaví v doposiaľ nepoznanej podobe, ktorá dosť pravdepodobne bude milým prekvapením. Priestorové zobrazenie zobrazuje hudbu v (mierne sploštenom) 3D priestore vnútri hlavy. Nie je dokonalé, ale na slušnej úrovni áno.

Záver
Pre všetky situácie a spôsoby použitia, na ktoré sa HD 681 nehodia, má Superlux k dispozícii iné, vhodnejšie modely. Testované slúchadlá preukázali, že sú prvotne prispôsobené širokému, pritom stále vzdušnému zvuku a komfortu použitia. Fakt, že nie sú univerzálne, im v konečnom dôsledku slúži ku cti a zvyšuje ich dôveryhodnosť. Celkovo možno potvrdiť, že zvuk výrazne presahuje očakávania v danej cenovej kategórii a väčšine poslucháčov môže priniesť mnoho potešenia.

Martin Chrobák


Distribúcia: GBM Europe • www.muziker.sk • Cena: 19,90 €