Neruda: Láskyplně volízat nebo krvavě pokousat

Spevák Matěj Ruppert je frontman skupín Monkey Bussines, J.A.R., G-Point Hunters, ale tiež (nie celkom) nového, stále však neopočúvaného hudobného združenia Neruda. Tu sa Matěj stretol s Romanom Holým, Frederikom Janáčkom (-123min...) a ďalšími špičkovými muzikantmi. Skupina Neruda vznikla ako hudobná odbočka Romana Holého, kde funky rytmy a chytľavú tanečnú náladu vystriedali tvrdé rockové riffy a, zlovestnej hudbe adekvátne, necenzúrované texty. Podobne ako kedysi jazzrockový Pražský výběr demonštroval, že tvrdá hudba nemusí byť primitívna, ale pritom dravá - podaná s patričným majstrovstvom a dávkou sviežeho nadhľadu, tak i Holého a Ruppertova Neruda dokazuje, že zo solídnych muzikantských koreňov môže vyrásť poriadne tvrdý kmeň s košatou korunou plnou exotického vtáctva, ktorého spev spestruje občas dosť explicitný slovník. Skupina má na svojom konte jeden pozoruhodný album, ale jej koncerty sú, pre množstvo iných aktivít členov tohto združenia, skôr výnimočné. Keďže Nový Populár je partnerom festivalu Eurotrialog Mikulov, kde má Neruda naplánované jedno zo svojich vystúpení, dovoľujeme si na túto príležitosť upozorniť našich čitateľov aj formou exkluzívneho rozhovoru priamo s Matějom Ruppertom.

neruda

V detstve ste začínali pri folklóre, potom prišiel funk v Leguar GR a Monkey Business, neskôr rock v kapele Neruda. Existujú mantinely v hudbe, ktoré vás obmedzujú?

Nejsem si úplně jistý, určitě mě limituje to, jestli mě ta která hudba baví nebo ne. To je to nejdůležitejší hledisko a jistě i to, že na spoustu hudby nemám hlas.

Aké možnosti vám ako spevákovi dávajú dva rozdielne hudobné štýly? Funk a rock. Jednak pri technike spevu, ale aj pri vnútorných emóciách?
Funk je příliš jednoduše řečeno. S Monkey Business děláme hudbu, která je mi přece jenom bližší a není to jenom funk. Je to i soul pop a taky špetka rocku. Neruda je pro mě jednoznačne mnohem pěvecky težší.
Čo vás viedlo k tomu, že ste s kolegom Roman Holým dali dokopy rockový projekt Neruda?
Touha udělat něco společně. Desku jenom za nás dva.

Vnímate ju len ako vedľajší produkt vášho fungovania v hudbe?
Slovo vedlejší bych asi nepoužil, ale je pravda, že Monkey jsou pro mě stále číslo 1.

V roku 2010 ste vydali album, na ktorom hosťujú okrem iných Jiří Stivín a Mikoláš Chadima. Najmä u Stivína je to trochu prekvapivé hudobné teritórium.
Nevím, ale jedno je jistý. Nedělal by to, kdyby se mu to nelíbilo a je mimořádně dobrej!!!

Priamočiary, drsný rock, smerujúci k undergroundu. Ako by ste Nerudu opísali vy?
Parta zlejch psů, který vás můžou láskyplně volízat nebo krvavě pokousat. Ale v noci dost pšoukaj!

Obal albumu by v niektorých krajinách mal asi dosť veľké problémy. V Čechách tomu tak nebolo?
Občas někdo podotknul, že je odvážnej... to bylo všechno. Víc si nikdo k pejsánkům nedovolil a to měl taky velký štěstí!

Kde má Neruda svoje miesto? Na CD, alebo na pódiu?
Na podiu a v dívčích pokojíčcích!

Koncertujete zriedka, prečo?
Přílišná zaneprázdněnost všech zúčastněných.

Texty tiež hrajú dôležitú úlohu. Ako sa vám spievajú veci o dve generácie staršieho „plastikovského textára“ Ivana Wernischa, napríklad v porovnaní s vecami rapera Vladimíra 518?
Je to zvláštní, poprvé jsem zpíval texty, kde jsem zcela v reálném čase přesně věděl, co zpívám, přes to to bylo mnohem těžší.

Pripravujete ďalší album?
Zatím ne, ale uvažujeme o tom. Nejkonkrétnější kontury to má v hospodě. Tam je vždycky deska vlastně hotová.

Kde vás budú mocť fanúšikovia vidieť a počuť?
Neruda je vzácné koření. Ze Slovenska to fanoušci mají hned za hranicemi - 24. 8. festival Eurotrialog Mikulov.

Ľuboš Houška