IK Multimedia iRIG MIC

Súčasné smartfóny a tablety sú multifunkčné zariadenia, o akých by sa nám ešte začiatkom tohto (stále mladého) storočia mohlo iba snívať. Dnes už bežne nosíme vo vrecku alebo v taške jedno zariadenie, ktoré vytiahneme pri rôznych príležitostiach, podobne ako Harryho spolužiaci z Rokfortu na riešenie rozličných situácií používali svoje kúzelnícke paličky.

V oboch prípadoch, akokoľvek virtuálne dokonalých pomôcok, závisí výsledok hlavne od úrovne ich ovládnutia. No k našim prenosným zariadeniam, ktoré predsa len nie sú tak dokonalé ako evolučne vyspelejšie kúzelnícke paličky, sú občas potrebné rôzne hardvérové a príslušné softvérové doplnky. Funkciám, ako napríklad záznam zvuku, filmovanie, audiovizuálna komunikácia, podcasting, jednoduché nahrávacie štúdiá a najnovšie aj prepis nahraného textu do písanej podoby, sú nápomocné externé mikrofóny. Ponuku doplnkov pre prenosné zariadenia Apple nedávno rozšírila aj firma IK Multimedia o dva cenovo dostupné monofónne mikrofóny, z ktorých každý je iný a vhodný na iný spôsob použitia.

iRig MIC Cast
iRigMicCast_iPhone
Minimálne rozmery a zanedbateľná váha umožňujú nosiť mikrofón so sebou a v prípade potreby pohotovo použiť. Po pripojení do slúchadlovej zdierky príslušného zariadenia s ním MIC Cast vytvorí jeden celok. Ak chceme priblížiť mikrofón k zdroju zvuku, priblížime spolu s ním aj iPhone (iPad / iPod Touch). K mikrofónu je pribalený jednoduchý statív na uloženie a nasmerovanie telefónu – užitočná pomôcka, či už so zapojeným mikrofónom, alebo bez neho. Hodí sa napríklad pri komunikácii cez Skype, nahrávaní rozhovoru, alebo aby sa nechvel záber z kamery.
iRig MIC Cast je smerový mikrofón a pri zázname na väčšiu vzdialenosť nenaberá toľko ruchov z okolia ako mikrofón iPhonu. Dvojpolohovým prepínačom sa môže nastaviť správna vstupná citlivosť záznamu a kvalitu zvuku možno kontrolovať aj cez slúchadlá pripojené do 3,5mm zdierky na boku mikrofónu, prípadne opticky na displeji.
iRig MIC Cast bez problému spolupracuje s kamerou, rôznymi nahrávacími aj komunikačnými softvérmi, ktoré už sú súčasťou iOS, alebo sa dajú stiahnuť z Appstore.
Firemný program iRig Recorder Free prislúchajúci tomuto zariadeniu je funkčný a práca s ním je intuitívna, ale pre plnohodnotné narábanie so zvukovými súbormi a ich editovanie je lepšie kúpiť si jeho plnú verziu, prípadne MIC Cast používať s iným obľúbeným softvérom.
iRig MIC Cast je ideálny pre čistý a zrozumiteľný záznam hovoreného slova ako doplnok pre filmovanie fotoaparátom z ruky. Všade tam, kde si nechceme komplikovať život káblami a tam, kde by bol mohutnejší iRig Mic prekážkou - maličký MIC Cast stačí vytiahnuť z vrecka košele.
Aj keď iRig MIC Cast nie je najvhodnejším riešením pre nahrávanie hudby, dá sa použiť napríklad aj na pohotovostný záznam skúšky kapely. V takom prípade je ale vhodné trochu experimentovať s jeho umiestnením. Lepšie výsledky, tzn. viac detailov a čistejší zvuk, ktorý zároveň viac dýcha, poskytne pri nahrávaní živej hudby na jeden mikrofón skôr i Rig Mic.

iRig Mic
iRigMic_iKlip
iRig Mic je kondenzátorový elektretový mikrofón veľkosti a váhy štandardného pódiového mikrofónu, ktorý má na robustnom kovovom tele trojpolohový prepínač vstupnej citlivosti. Mikrofón je určený na uchopenie do ruky alebo upevnenie do mikrofónového stojanu, teda na použitie mimo nahrávacieho zariadenia. S tým ho spája dvojmetrový kábel. Na jeho konci je hlavička so vstupným 3,5mm konektorom a rovnako veľkým výstupom pre slúchadlá (s možnosťou pripojenia na monitory či PA). Nevýhodou je, že iRig Mic tvorí s neproporčne tenkým mikrofónnym káblom jeden celok. Kábel je pripojený napevno a nedá sa jednoducho vymeniť za iný v prípade prelomenia (priložený krátky obal s bočným zipsom tomu priamo napomáha) alebo nevyhnutnosti použiť dlhší. Limituje to aj možnosti ďalšieho využitia, napríklad ako spevácky pódiový mikrofón s normálnym káblom na pripojenie k mixpultu.
Frekvenčný rozsah je pomerne široký (100Hz – 15kHz), otvorený smerom nahor, preto treba správnym nastavením citlivosti (v závislosti od intenzity zdroja zvuku a jeho vzdialenosti) ustrážiť mieru šumu. Tá môže v nepriaznivej konštelácii aj u tohto mikrofónu s kardioidnou charakteristikou nadobudnúť rušivú úroveň. Na druhú stranu je zaznamenaný zvuk celkom verný a farebný, vhodný pre záznam spevu aj akustických nástrojov. Okrem toho sa mikrofón hodí aj pri filmovaní telefónom, ak je potrebné, aby bol zvuk zaznamenávaný z menšej vzdialenosti, než je post kamery (viď zvuková ukážka „Cajony“).
iRig Mic síce v užívateľskej praxi nenahradí kvalitné profesionálne mikrofóny, no na mnohé poloprofesionálne účely je veľmi praktický a pri svojej nízkej cene doslova poteší aj veľa amatérov, ktorí nepotrebujú produkovať umenie či dokumenty, ale chcú sa hlavne zabaviť. V tom je im ústretový aj softvérový doplnok mikrofónu, program VocalLive Free, ktorý okrem záznamu a možnosti karaoke ponúka aj vokálne efekty, ktoré v reálnom čase upravujú hlas na nepoznanie.

Vzájomné porovnanie
Mikrofóny boli otestované na telefóne iPhone 4 s programom iRig Recorder Free. Citlivosť mikrofónového vstupu bola softvérovo nastavená na polovicu, čo pre záznam hlasu úplne stačilo s bohatou rezervou, o akej sa nám pri použití dynamických mikrofónov s väčšinou prenosných zariadení mohlo len snívať. Porovnával sa záznam z oboch testovaných aj zo vstavaného telefónneho mikrofónu, z rôznych vzdialeností v tichom interiéri aj rušnejšom exteriéri. Výsledky porovnaní sa dajú stručne zhrnúť takto:
iRig MIC Cast má v porovnaní so vstavaným mikrofónom iPhonu nižšiu hladinu šumu a smerovejší záber. Zobrazuje určitú - tú podstatnú časť zvukového obrazu, a to čo do obsahu (výsek z celkovej panorámy), ale aj frekvenčného rozsahu (eliminiuje okrajové frekvencie). Farba pôvodného zdroja zvuku sa tým trochu mení, no znie stále celkom prirodzene, a hlavne zrozumiteľne. V porovnaní s minimikrofónom MIC Cast znel záznam z ručného iRig Mic vzdušnejšie, s väčším množstvom ambientných detailov, ale pri vzdialenejšom zdroji aj s vyššou hladinou šumu. Pre úspešné výsledky je vhodné na nahrávaní, alebo aspoň nastavení, používať aj monitoring a pracovať s trojpolohovým prepínačom vstupnej citlivosti, ktorý zvuk ovplyvňuje. Takisto vzdialenosť zdroja zvuku od mikrofónu má vplyv okrem čistoty zvuku aj na pomer basov – čím bližšie k zdroju, tým sýtejší a basovejší je záznam a naopak.
Oba mikrofóny sú pre kvalitu nahrávania prínosom. Ktorý je vhodnejší pre vás, je otázkou spôsobu použitia. Zjednodušene – iRig MIC Cast sa hodí lepšie pre praktické účely a prácu, väčší iRig Mic zase pre záznam umeleckých aktivít a zábavu. Oba ponúkajú veľmi dobrý pomer cena/výkon.

Martin Chrobák


Distribúcia: Disk Multimedia • www.disk.cz • Cena: 790 Kč (iRig MIC Cast), 1290 Kč (iRig Mic)