Groteska Art Cafe

V tomto čísle začíname so seriálom, ktorý si dáva za cieľ mapovať miesta, na ktorých sa pravidelne hráva. Jednak by sme radi predstavili tých, ktorí sa o prevádzkovanie hudobných klubov, kaviarní a pubov starajú a zároveň to môže byť vďačná pomôcka pre začínajúcich umelcov, ktorí by radi prezentovali svoju tvorbu pred publikom v rôznych mestách. Dnes začíname s popradskou kaviarňou Groteska Art Cafe.

groteska-art-cafe

Kaviareň Groteska existuje v Poprade už viac rokov, no až po výmene majiteľov pred dvomi rokmi sa tento priestor stal miestom venovaným umeniu. Sídli v budove Domu kultúry, a tak už svojou pozíciou k takémuto zameraniu akoby intuitívne smeroval. Jeho majiteľ, Pavol Muľar, je zároveň človekom venujúcim sa elektronickej hudbe, na tejto scéne je známy pod aliasom DJ Facet. Hudba sa tak do Grotesky dostala prirodzene.
„Od samého začiatku bolo jasné, že chceme priestor, ktorý osloví kávou, dušou, ľuďmi a umením. Hudobným klubom by som to nenazýval ani dnes, ale svojím programom ho pripomínať môžeme. Jednoducho nechceme mať obyčajnú prevádzku, veď máme v názve slovíčko „art“,“ vraví majiteľ.
Groteska zaujme už svojím interiérom, hneď ako do nej vstúpime. Domáckou atmosférou pripomína veľkú obývačku. Jemné teplé farby, strop ovešaný dáždnikmi, na stenách obrazy miestnych umelcov, ktorí tu majú čosi ako predajnú galériu, svoje knihy tu vystavuje kníhkupectvo Christiania, okrem nich si možno zalistovať i v komiksoch a časopisoch. Dá sa tu posedieť pri príjemnej reprodukovanej hudbe, alebo navštíviť niektorý z koncertov, ktoré Groteska pravidelne organizuje. Na svoje si prídu priaznivci jazzu, folku, alternatívy i elektroniky.
„Žánrové hranice sú dané priestorovými obmedzeniami,“ vraví Pavol Muľar. „Štýlovo je to subjektívne, pretože pre niekoho môže byť otravný jazz, pre iného deep house. Každý by si mal nájsť to svoje a prísť. Chceme žiť komplexným umením, zmysluplne, pretože sme presvedčení, že ľudia by mali svoj voľný čas žiť a nie prežívať aj vzhľadom na okolnosti a spoločenskú situáciu.“
V Groteske sa za dva roky jej novej existencie vystriedalo viacero mien. Hrali tu Longital, Sto múch, Katka Koščová s Neřežom, českí Please The Trees, jazzmani NIkolaj NIkitin, Ruggero Robin, ale i mnoho začínajúcich muzikantov, pretože Groteska je priestor vhodný pre mladé kapely a pesničkárov.
Svoje stále miesto tu má, aj vzľadom na hudobné zameranie majiteľa, elektronická hudba. I jeho samotného tu môžeme pravidelne vídavať za gramofónmi. Zároveň na štvrťročných akciách nazvaných Subliminal, ktorých mentorom je DJ Lixx a Dodo z OZ LivePozitive, prezentujú nové smery elektronickej hudby.
Okrem hudby má v Groteske priestor i literatúra a miestna poetka Mirizma Kirkov tu poriada pravidelné mesačné literárne večery, na ktorých predstavuje autorov z celého Slovenska.
Toto leto otvára umelecká kaviareň svoju letnú terasu a rada by do vonkajších priestorov presunula i niektoré koncerty. Väčšina z nich je síce dodnes pre podnik stratovou záležitosťou, no ako vraví DJ Facet, „niekedy ide ekonomika bokom a do popredia sa dostávajú prirodzené ľudské pochopenie a radosť z atmosféry.“

Števo Šanta