Roland GR-55

V súčasnej dobe digitálnych syntetizátorov a modelingových procesorov sa mi konečne dostal do ruky jeden z výnimočných prístrojov. Je to Roland GR-55. Už roky používam mnoho gitarových procesorov a syntetizátorov a tento mi pripadá ako spojenie VG-88 a GR-33 v jednom, ale v ďaleko vyššej kvalite.

roland-gr-55
Čo sa týka špecifikácií, je to gitarový syntetizér s dvoma nezávislými PCM generátormi a COSM modelingovým procesorom. Okrem použitia gitarového MIDI snímača GK-3, zariadenie umožňuje kombinovať hru aj so zvukom vlastnej gitary. Znamená to, že jeden zahraný tón môže byť reprodukovaný až štyrmi rôznymi druhmi zvukov paralelne (každý s vlastnou farbou). Napr. Piano + Strings + 12 Strings Guitar + zvuk samotnej gitary, čo je obdivuhodné. Nie nadarmo sa GR-55 pýši najrýchlejším procesorom medzi multiefektmi.
Ale poďme do praxe. 910 PCM zvukov, 23 typov gitarových preampov, 17 typov basgitarových preampov a mnoho modulačných a dozvukových efektov nám dáva možnosť nespočetných kombinácií pri tvorbe zvuku. Ja osobne som si na Deep Purple, pri kombinácii zvukov Marshallu a Hammondu, vystačil aj celkom sám. Z efektu sa na mňa valil neskutočný sound, na aký sme čakali roky. PCM zvuky sú na veľmi vysokej úrovni, takže sa netreba báť, že by výsledný efekt znel ako z lacnej samohrajky. Oproti starším modelom sú vylepšené aj simulácie gitarových aparatúr. Je pravda, že originál je originál, ale pri nahrávke zo simulácie GR – 55, v ľavom kanáli a ozvučeného Marshalla JCM – 800 v pravom, som počul rozdiel asi tak 5%, čo je pri pri použití virtuálneho zvuku s kapelou nepodstatné. Vypisovať koľko zvukov, možností a kombinácií GR – 55 umožňuje, by nám zabralo desiatky strán, tak najlepšie je vypočuť si demo ukážky na nasledujúcich odkazoch. Posúďte sami.
Dôležitou súčasťou je konektivita USB na prepojenie s počítačom a samozrejmé je aj USB, na pripojenie USB kľúča ako externej pamäte wav prehrávača a zároveň úložiska pre vlastné nastavenia. Preto (v našich podmienkach aspoň teoreticky) kdekoľvek by človek išiel koncertovať, stačí aby usporiadateľovi oznámil požiadavky na GR – 55 a doniesol si na koncert iba gitaru a USB kľúč s vlastnými nastaveniami. A o zvuk, na aký je zvyknutý, je tým pádom postarané. Samozrejmosťou je aj looper, s ktorým sa vyzabávate hodiny. Integrovaný expression pedál sa dá využiť na veľké množstvo funkcií a tým si obohatiť zvuky o rôzne nastavenia v reálnom čase.
Po týždňovom skúšaní Rolandu GR – 55 som mal chuť všetky ostatné zariadenia ktoré používam, hodiť do koša. Týmto sa gitara dostáva do úplne novej dimenzie a do sveta zvuku prichádzajú nové možnosti používania nielen klasických gitarových zvukov. S efektom som si zahral výborne skladby od Mike Oldfielda, Gary Moora, Steve Vaia, ale aj husté veci od Metalliky a výsledok na jednotku. Dúfam, že aj vy si nájdete príležitosť na vyskúšanie gitarového syntetizátora Roland GR – 55, aby ste sa o tom mohli presvedčiť na vlastné uši.

Štefan Huszárik