FATAR StudioLogic Numa Organ

Pri slove organ si väčšina muzikantov predstaví povestný, ale aj ťažko prenosný a drahý Hammond. Vychádzajúc v ústrety jeho priaznivcom rozhodla sa talianska firma Fatar vyrobiť niečo ako odľahčenú verziu Hammondu - Numa Organ.

NumaOrgan

Keď som ho prvýkrát dostal do rúk, prekvapila ma relatívne nízka hmotnosť (10kg). Po vybalení 111 cm dlhého nástroja som v krabici našiel iba sieťový kábel. Pedále sa tu už nenachádzali, čo je škoda. Numa Organ ale disponuje aspoň vstupmi pre Expression a Rotary foot switch/Hold (treba dokúpiť extra). Okrem toho tu nájdeme aj tradičné MIDI: In, Out, Thru, USB rozhranie, výstupy pre slúchadlá atď.
Hneď na prvý pohľad ma tento nástroj očaril svojim retro dizajnom. Nízkej váhe napomáha fakt, že telo organu je prevažne z plastu. Elegantné drevené bočnice odkazujú na dizajn Hammondu. Ovládanie všetkých funkcií je veľmi intuitívne. Veľkým plusom nástroja je, že registre možno bez problémov meniť v reálnom čase.
Klaviatúru so 73 klávesmi by som zaradil do kategórie vyšší stred. Numa Organ disponuje piatimi oktávami s tým, že šiesta slúži ako rýchla voľba na zmenu prednastavených registrov (voľba pomocou Preset Switch), keď počas hry nie je čas nastavovať tiahla. Rýchlosť a otáčanie reproduktorov - Leslie efekt, možno ovládať aj ručne pomocou modulačného kolieska. Ovládací panel disponuje aj tlačidlom na vypnutie Leslie efektu a druhým kolieskom Pitch Bend. Rovnako je k dispozícii kompletná sada deviatitich tiahel, s ktorými dosiahneme požadovanú farbu zvuku Hammondu. Efektová jednotka ponúka samostatné ovládanie parametrov ako Reverb, Drive, Key-Click, alebo Leakage. Samozrejme, nechýba ani funkcia pre rozdelenie kaviatúry a transpozíciu.
Bol som zvedavý čo Numa Organ dokáže, nakoľko v dnešnej dobe už syntetizátory ponúkajú verné simulácie, či už organov, klavírov, slákov, dychov a podobne. Testoval som pomocou porovnávania s viacerými syntetizátormi Korg a Yamaha. Klaviatúra na Numa Organe sa mi zdala vernejšia ako na porovnávaných nástrojoch. Veľkou výhodou je tiež rýchlejšia a pohodlnejšia obsluha kontrolerov. Pokiaľ ide o farbu zvukov, pri A-B porovnaní Numa Organu a ostatných nástrojoch nebolo cítiť podstatnejšie rozdiely. Napriek tomu, s odstupom času považujem farby jednotlivých registrov Numa Organu za veľmi vydarené. Keď som Numa Organ skúšal samotný, nebolo to až tak presvedčivé, kým som do hry nezapojil aj iné nástroje. Farba organu v kapele je plná a bohatá. V kontexte nahrávky s ďalšími nástrojmi mala v sebe takmer vážnosť Hammondu. Samotný zvuk je verný, nemôžem mu vytknúť ani jedno slovo. Jedniná vec, ktorú považujem za mínus, je absencia dynamiky. (V špecifikácii ale výrobca uvádza: 2 velocity curve – fixed velocity/dynamic; pozn. red.) Treba zabudnúť aj na rôzne sample, sequencery a pod. Je fakt, že zvuky sú simulované verne, ale otázkou je, či si hráč vyberie za porovnateľnú cenu plnohodnotný syntetizátor, kde sú možnosti viac-menej neobmedzené, alebo uprednostní iba čisto organové zvuky nástroja, ktorý nemá na súčasnom trhu veľkú konkurenciu.
Medzi tromfy Numa Organu patrí tiež jeho retro dizajn a pohodlné ovládanie - všetky potrebné kontrolery, tiahla, funkčné tlačidlá sú dobre dostupné, tým pádom je možné bez problémov zvoliť požadovanú farbu zvuku aj v reálnom čase. Klaviatúra spĺňa požiadavky aj náročnejších hráčov. Tiahla a rôzne efekty nám ponúkajú veľké množstvo zvukových vzoriek a dobrú ovládateľnosť. Konštrukcia nástroja je pevná, aj keď je to plast.
Všeobecne by som Numa Organ hodnotil ako vyššiu strednú triedu. Ponúka vyslovene starú školu. To však hráči, ktorým je takýto nástroj adresovaný, môžu považovať za jeho plus.

Tomas Dome

Distribúcia: Disk • www.disk.cz • Cena: 34 990 Kč | 1445,27 €

zvukUkazka-icon