Bayger Unidistortion

Novinkou z produkcie ostravského konštruktéra a inovátora gitarového zvuku Aleša Bajgera je skresľovací podlahový efekt pre gitaru a basgitaru Unidistortion. Podobne, ako doterajšia vlajková loď značky - Bayger Boost Brighter, aj Unidistortion ponúka tri prepínateľné druhy skreslenia: Boost, Distortion a Overdrive.

Bayger-Unistortion
Pre výsledný charakter zvuku je rozhodujúce, či skreslenie pochádza z kremíkovej (Boost), germániovej (Dist), alebo LED diódy (Over). Novým prvkom je trojpolohový prepínač Bass, ktorým si možno zvoliť požadovaný podiel basov na skreslenom zvuku. Pri štandardných, dajme tomu hardrockových zvukoch si väčšina gitaristov pravdepodobne nájde svoj zvuk aj v rámci prvej (bez zvýraznenia basovej zložky), resp. prvej a druhej polohy, ale mať túto možnosť k dispozícii je pre efekt a jeho univerzalitu plusom. U Boost Brighteru táto možnosť citeľne chýbala. Intenzita skreslenia sa nastavuje pomocou dvoch nezávislých potenciometrov Drive a Gain. Ak porovnávame s predošlými skresľovacími pedálmi Bayger, zdá sa, že vo všetkých troch polohách je možné dosiahnuť intenzívnejšie skreslenie.
Potenciometer Cut slúži na ekvalizáciu a možno s ním dosiahnuť výrazne lepšie presadenie gitary vo zvuku kapely. Vnútri efektu je možné funkciu Cut trvale vypnúť, prepínanie z inputu prispôsobenému pasívnym snímačom na aktívne je tak isto vo vnútri efektu. Ten je napájaný 9 V batériou, alebo adaptérom (9 V center negative), ktorý ale treba dokúpiť.
O komentár k zvukovým vlastnostiam pedálu Unidistortion sme požiadali Floriana Fishera, otca a menežéra mladého talentovaného gitaristu Andyho Erda, ktorý mal ako jeden z prvých možnosť túto novinku otestovať a používať v praxi.
Florian: „Unidistortion je jeden nauniverzálnejších skresľujúcich efektov s množstvom zvukových možností - od Larryho Carltona po tvrdý hardrockový zvuk. Fantastický je hlavne na live hranie. Má úžasné možnosti sfarbenia, bez problému nakopne aj aparatúru horšej kvality a má aj podobnú vlastnosť ako BoostBrighter – v rámci sóla môže posunúť zvuk gitary výrazne vpred. Gitarista Andy Erd používa Boost Brighter (v kombinácii s inými efektmi) hlavne pre nenapodobniteľný rozsah farieb zvuku, na prikorenenie dynamiky a priebojnosť zvuku.“ Na otázku, či je vhodnejšie efekt používať s čistým, alebo skresleným zvukom zosilňovača Florian odpovedá: „Unistortion sa dá bez problému kombinovať s každým kanálom zosilňovača, len pri s hi­‑gain kanálom je veľmi divoký, až metalový. Túto variantu Andy nepoužíva. Ide najčastejšie cez Clean kanál. Unistrotion je samostatný skresľovač extrémnej univerzality s možnostami veľkého zvukového spektra. Z nášho pohľadu prevyšuje všetky Boss skresľovače a hravo si to rozdá aj so slávnym Xotic BB pre Amp. Bez problému ho dokáže svojim spektrom zvukov a dynamikou na pódiu odpáliť už v polovičnom nastavení s úžasnými rezervami, pričom BB je v plnom nastavení gainu. Pri izbovom použití je Unistortion trochu menej dynamický ako Xotic BB ale ináč BB nemá šancu. Unistortion je dokonca aj v low­‑gain polohách veľmi dobre znejúci, nestráca charakteristiku zvuku a prostredníctvom troch diód sa dá strojnásobniť výber zvuku. Účinné sú aj výšky (Cut), alebo prídavné basy (Bass 1, 2, 3),“ hovorí Florian a pridáva ešte niečo o Andyho nastaveniach: „Jeho osobné obľúbené nastavenie je Gain na 10:30h, Drive na 12:00h, Cut 10:00h a Master (Volume), to je individuálne podľa prostredia. Výsledkom je zvuk podobný Andy Timmonsovi. Ďalšie nastavenie je Gain na 9:00h, Drive na 10:30h, Cut zostáva na 10:00h a Master ľubovoľný. To je jeden z najkrajších najjemnejších zvukov - Larry Carltonov sound. Ináč všetky efekty Bayger sa dajú kombinovať s každou svetovou značkou. Podľa Andyho Unistortion prevyšuje ostatné skresľovače hlavne svojou univerzalitou a svojou identifikovateľnou nastaviteľnosťou zvuku!“ Andy Erd je krstným otcom tohoto výrobku. Hneď pri prvom teste prototypu ho pomenoval Unidistortion!

Florian Fisher & Martin Chrobák


Distribúcia: Bayger Effects • www.bayger.com • Cena: 200 €