Bayger Boost Brighter

zvukUkazka-icon-big
Viacerí hráči používajúci efekty ostravského gitaristu a výrobcu Aleša Bajgera uvádzajú ako jednu z najobľúbenejších „žltých krabičiek“ jeho Boost Brighter. Vo svojom rigu ho má Radek Pastrňák, Bobo Hangoni, Rony Janeček, Petr Fiala, ale aj samotný tvorca tohto nevšedného zariadenia na úpravu gitarového a basgitarového zvuku.

Bayger-Boost-Brighter
O čo vlastne ide? Boost Brighter je naoko bežná gitarová krabička, ktorá okrem dvoch až troch druhov nie práve heavymetalového skreslenia, dokáže zjasniť gitarový tón. Podľa Roba Janečka (otca a kouča talentovaného Ronyho), Boost Brighter nepatrí do kategórie overdrive. „Overdrive skresľuje viac a neprimiešava do signálu neskreslený tón. Je to úplne nová koncepcia a originálny Bajgerov nápad. Skreslenie, ktoré vytvára Boost Brighter, nie je výrazné,“ hovorí Robo Janeček a pokračuje: „Bayger Boost Brighter je gitarový efekt, ktorý sa nedá porovnať so žiadnou inou gitarovou krabičkou, ktorú poznám. Spôsob, akým upravuje zvuk nástroja, je jedinečný pri čistom aj pri skreslenom zvuku. Boost Brighter je efekt, ktorý dokáže vyčistiť, rozjasniť a otvoriť zvuk vychádzajúci z vašej reprobedne alebo komba. Spoľahlivo odstráni pomyselnú deku prehodenú cez reproduktor, ktorá nedovolí zvuku gitary preniknúť do celej miestnosti. Ťažko sa to popisuje, určite si to vyskúšajte, aj keby ste mali pocit, že vaša aparatúra je dokonalá.“

Vyskúšali sme

...a zapáčilo sa! Kým ale tomuto zariadeniu prídete na chuť aj vy, dojmy nemusia byť jednoznačné. Boost Brighter nie je vymyslený na prvoplánový efekt. Presvedčiť nemusia ani zvukové ukážky, ale až použitie v praxi pri dostatku know-how a trpezlivosti (aj to nie každého).
Boost Brighter zvuk rozjasní, ale zároveň obmedzí jeho frekvenčný rozsah zdola. Zaostrenie prináša so sebou istú daň, no sú priestory, kde práve to môže pomôcť čitateľnosti. Skreslený signál, pri priamom porovnaní s iným overdrive pedálom (napr. Boss OD3), nie je tak teplý. Skreslenie pochádzajúce iba z Boost Brightera môže byť na výškach dosť potrhané a zrnité, mnohé tu ale záleží od nastavenia ako aj toho, čo je pred a za pedálom.
Boost Brighter môže byť použitý len ako preamp, ktorý spriezrační skreslený zvuk pochádzajúci z iného zariadenia – zosilňovača alebo ďalšieho pedála zaradeného za Boost Brighterom. V každom spôsobe použitia treba optimálne polohy potenciometrov hľadať. Efekt sa neradí k tým, ktoré hrajú svojím spôsobom dobre v každej polohe. Ovládacie prvky poskytujú množstvo jemných variácií. Spôsob dosiahnutia želaného výsledku sa pritom príliš neriadi zvyklosťami a nie je intuitívny. Použitie Boost Brightera je dobré mať vyskúšané, overené praxou v skúšobni a na nečisto aj na pódiu. Ovládacie prvky a ich funkcie si treba zapamätať. Nedá sa spoľahnúť na jedno fixné nastavenie, pretože kvalita výsledného zvuku je determinovaná mnohými faktormi, vrátane priestoru a pravdepodobne aj kondície prúdu. Naviac kvalita zvuku môže byť premenlivá a kolísať vo väčšom rozpätí než u štandardných sériových efektov strednej cenovej kategórie. (Bobo Hangoni napája pre lepšie výsledky 9V Boost Brighter zo zdroja12V.)
Kvalita zvuku Boost Brightera a jeho osobitosť môžu ku komerčným pedálom ponúknuť vítanú alternatívu a v rámci zostavy aj celkové zlepšenie zvuku. Bonusom je, že efekt nebrumí, nešumí a je takmer nerozbitný.

Skreslenie
Boost Brighter pracuje v troch voliteľných režimoch - Boost, Dist. a Over. Volia sa miniprepínačom a každý poskytuje inú charakteristiku skreslenia.
Boost - tento režim poskytuje prevažne čistý zvuk, ktorý možno nastaviť tak, aby po zapnutí prebudil gitarový zosilňovač. Pri vyšších hodnotách Gainu sa isté skreslenie tvorí aj v pedáli, ale to iba mierne zmení štruktúru čistého zvuku. Variabilitu možno dosiahnuť prepínamím rôzne silných snímačov. V tomto režime sa dá nastaviť bohatší zvuk na single coil snímačoch a podľa Boba Hangoniho sa zvýrazní aj „kvákavý“ zvuk v medzipolohe gitár typu Strat.
Dist – v tomto prípade sa skreslenie v Boost Brighteri tvorí prostredníctvom kremíkovej diódy. Výsledný zvuk pripomína staré pedále fuzz. Zvuk má dlhší sustain, je komprimovaný, trochu bzučivý až vibrujúco zubatý. Dá sa tu dosiahnuť relatívne najvyšší stupeň skreslenia. Je dobré mať za BB zapojený ešte EQ pre možnosť zosilnenia a dotvarovania zvuku podľa potreby.
Over – skreslenie tvorené LED diódou má podstatne lepšiu dynamiku ako Dist. Miera skreslenia je menšia, skôr primeraná a v optimálnych podmienkach má aj zaujímavý texaský charakter. Z troch režimov je Over najhlasnejší. Bobo Hangoni tento režim, pri hodnote Gainu cca 10-11h, používa aj na elektroakustickú gitaru Taylor T5.

Ovládacie prvky a ich funkcie
Pomer skreslenia a celkovej hlasitosti sa nastavuje potenciometrami Gain a Volume. Potenciometer Blend mixuje upravený signál v kladnej či zápornej polarite s pôvodným signálom. Potenciometer Tune ladí kmitočtové pásmo, v ktorom je signál upravovaný (300Hz -3 Khz). Práve funkcie Blend a Tune sú kľúčové pre naladenie požadovaného zvuku. Ako východiskové nastavenie pre ďalšie experimentovanie je dobré použiť výrobcom doporučené polohy potenciometrov (Gain 9h, Tune 13h 50min, Blend 13h 50min, Volume 3h). Sú hudobníci, ktorí majú takto nastavený pedál zapnutý permanentne pred svojím gitarovým zosilňovačom, či už majú na ampe zapnutý čistý, alebo skreslený kanál. Pri použití s predradeným Bufferom (Bayger Buffer, test viď NP5-11) a Boost Brighterom ako zdrojom skreslenia, do čistého zvuku zosilňovača sa mi pri teste najlepšie osvedčilo nastavenie Gain 3h, Tune 12h, Blend 3h Volume 12h. K dispozícii tak boli celkom štyri zvuky, z toho jeden cez True Bypass vypnutého pedálu. Režim Dist bolo niekedy treba ešte zosilniť ekvalizérom zaradeným za Boost Brighterom. Boost Brighter spolu s Bufferom výrazne pomohli aj pri nahrávaní basgitary. Samotný Boost Brighter zanechal pozitívny dojem aj vďaka spolupráci s Bufferom (bez neho to už v danej zostave nebolo celkom ono).

Na záver
Boost Brighter ponúka mnohoraké použitie. Môže fungovať ako samostatný overdrive alebo nakopávací pedál, ale dobre sa uplatní aj pred iným skresľovacím pedálom, ktorého zvuku môže dodať väčšiu priebojnosť, jas a kompaktnosť. Pri použití skreslenia z Boost Brighteru môžete rátať s dosiahnutím vintage zvukov v štýlovom rozmedzí od Rolling Stones (Satisfaction), cez raných Black Sabbath, až po Shadows, Dire Straits, alebo SRV.
Bayger Boost Brighter je originálny butikový pedál za komerčnú cenu, ktorú vzhľadom k malosériovej výrobe možno považovať za primeranú, i keď nie práve ľudovú.

Martin Chrobák

Distribúcia a výroba: Bayger • www.bayger.com • Cena: 207 €