M-Audio Studiophile CX5

m-audio-studiophile-cx5
Keď má audiofil, ktorý má svoje štúdijko s menším budgetom a počtom synťákov ako Marian Čurko (ten prekonal aj Herbie Hancocka za hradbou keyboardov na obale albumu Sunlight) hlbšie do vrecka, poobzerá sa po cenovo prístupnejších búdkach, aké by ho nielen nezruinovali, ale dali by jeho úmorným hodinám v kutici obitej kartónmi od vajíčok neunavujúci posluch s ambíciou analyzovať zvukový matroš a spoľahlivo tak odhadnúť jeho proporcionalitu, frekvenčné ucholamy a priestorové hádanky.

Aktívne monitory s hrdým názvom Studiophile CX5 z domu M-Audio spĺňajú papierovo všetky parametre zadania, a tak som ich celý zvedavý vybalil vo svojom domácom štúdijku. Dvojicu svojich pasívnych monitorov JBL a Energy som posunul bokom a do hlavného poľa položil elegantné čierne aktívne dvojpásmovky s belasými očami, ktoré sa po zapnutí decentne rozsvietili. Monitory boli panensky zabalené, nikdy nehrané (okrem výstupnej kontroly vo fabrike), a teda nezahorené. Každý priemerne zdatný audiofil vie, že postupným rozohrávaním sa prednes sústav spravidla zlepšuje a spresňuje a stáva sa uvoľnenejším, vláčnejším a prirodzenejším. Ak nás teda very first posluch príjemne prekvapí, dá sa predpokladať, že sa nám bude páčiť čoraz viac. Ak nie, je tu nádej, že si buď postupne zvykneme, alebo sa všetky posluchové parametre zlepšia natoľko dramaticky, že počiatočné nesympatie, ba niekedy priam až animozity nielenže pominú, ale láska zahorí mocným plameňom a my na nového člena nášho audioreťazca už nedáme dopustiť.

Aké sú spredu a aké zozadu
Čelný panel s mäkko modelovaným výrezom z pogumovanej hmoty má v hornej časti difúznu preliačinku pre hodvábnu kopulku výškača so spomínaným modrým Power LED svetielkom indikujúcim aktívny stav. Stredobas z tkaného kompozitu v pružnom závese je umiestnený v spodnej časti pogumovanej plochy. Zvyšok prednej prechádza mäkko zaoblenými hranami na hornú, spodnú a bočné steny. Povrchová úprava má čierne matné lakovanie. Zadnému traktu dominuje zapustený kovový panel s masívnym chladičom zosilňovača, kvartetom šúpatiek (ich funkcie objasním neskôr) dvojicou vstupných terminálov (nesymetrický cinch a symetrický XLR), masívnym výfukom basreflexu a ťažšie idúcim potenciometrom Volume s aretovaným stredom pre elimináciu náhodného rozbabrania hlasitosti pri manipulácii. Z toho istého dôvodu idú aj spomínané šúpatká patrične ťažko. Prvým sa štelujú kontúry spodného pásma. Priebeh môže byť buď lineárny (flat), alebo odrezaný (LF Cutoff) na 80, alebo na 100 Hz. Aktivizuje sa tak filter druhého rádu (12 dB / oktáva), ktorý frekvencie pod 80, resp. pod 100 Hz potláča. Nasleduje šalter buzerátora stredov (MF Boost), ktorý funguje tak, že v zapnutej polohe zosilňuje stredné kmitočty v oblasti medzi 1500 až 2500 Hz o + 2 dB. Nasleduje HF Trim šalter, ktorý umožňuje pásmo od 3000 Hz vyššie tlmiť, resp. zosilňovať o 2 dB. Ostáva nám napokon štvrtý mušketier s tajuplným menom Acoustic Space. Vďaka nemu si môžeme pomôcť v prípade, že nemáme ideálne podmienky na dodržanie vzdialenosti monitorov od steny (30 cm). Kompenzácia sa deje redukciou pásma pod 200 Hz o mínus dva, resp. mínus štyri decibely. Vľavo dolu je prípojný konektor pre sieťový kábel, v strede zapustený červený šalter napätia a napokon vpravo hlavný zapínač / vypínač.
Každá reprobedňa je aktívna, obsahuje identickú výbavu aj zosilňovače s výkonom 50 / 40 Watt, samostatné pre každý menič (bi-amp).

Posluch a resumé
Aktívne monitory za bohumilý peniaz hrajú už odnova sebavedomo, ba priam svalnato, vyhýbajú sa však bubblegumovému podaniu basov. Po trpezlivom pohraní sa s ich umiestnením a nastavením dosiahnete uspokojivý zvukový obraz, v ktorom sa dá orientovať, nie je však otravne suchý. Práca s týmito monitormi ma bavila, pochvaľoval som si obzvlášť kontúrny a ohraničený bas, informatívne (hoci v základnom nastavení mierne potlačené) stredy a hladký a bezzrnný priebeh výšok. Fakt dobré búdy. Prístup k solídnemu soundu je čoraz demokratickejší nielen v hifine, ale už aj v profi branži.

Andrej Turok

Technické parametre

LF Výkon
• 50W RMS
HF Výkon • 40W RMS
LF reproduktor • 5" kevlarový LF menič
HF reproduktor • 1.25" silk-dome HF menič
Zosilňovač • bi-amplifier triedy A/B s externým chladičom
Vstupná citlivosť • 90dBA (85mV ružový šum)
Odstup signál/šum • > 100dB (typical, A-weighted)
Impedancia • 20K ohmov symetricky, 10K ohmov nesymetricky
Vstup • Neutrik combo (XLR a Jack) a RCA nesymetrický
Materiál • ultra-pevná 1"MDF (predný a zadný panel) 0,75" zvyšok konštrukcie