Sennheiser HDVD 800

V predošlom čísle sme publikovali test analógového slúchadlového zosilňovača Sennheiser HDVA 600. Dnes prichádza na rad jeho digitálny súrodenec HDVD 800. Hoci majú oba prístroje naoko rovnakú „karosériu“, každý z nich ponúka riešenie pre inú kategóriu audiofilov. Zataľ čo analógovú šesťstovku by, pri všetkej úcte a rešpekte, mohol charakterizovať termín „one-trick-pony“, digitálna osemstovka umožňuje podstatne širšie využitie. Okrem jednoúčelového využitia v úlohe slúchadlového zosilňovača sa dá HDVD 800 zaradiť do reťazca aj ako predzosilňovač s jednoduchým prepnutím viacerých zdrojov, vysoko kvalitný DA prevodník s profesionálnymi možnosťami konektivity.

sennheiser-hdvd-800-zosilnovac
Ako vyzerá?
Digitálna mutácia prístroja vyzerá na prvý pohľad (en face) a z vtáčej perspektívy temer rovnako. Prepínač signálového zdroja má akurát šesticu svetelne identifikovateľných polôh (štyri digitálne – AES/EBU, COAX, OPT a USB plus dva analógové ako HDVA 600). Brucho je u oboch prístrojov opatrené štvoricou skrutkovacích kovových nožičiek s mäkkým gumovým dosadnutím. Zadný panel má analógovú sekciu plne identickú s HDVA 600, digitálna zodpovedá prepínateľným možnostiam a pripojenie k sieti je takisto rovnaké. Pohľad do útrob prezrádza vysokú súčiastkovú zhodu (plošáky, šváby, chladič), v HDVD 800 je toho však už na pohľad o čosi viac. Je totiž vybavená D/A prevodníkom Burr Brown 192 bit / 24 kHz, ktorý robí zariadenie univerzálnejším než HDVA 600, nakoľko ho možno v zhode s nižším modelom použiť ako slúchadlový preamp a predzosilňovač ako taký, avšak aj ako D/A prevodník, čo poteší nielen štúdiových profesionálov a nadšencov, ale aj tých, ktorí uvažujú nad kúpou čistej CD mechaniky, či spriahnutím svojej rerosústavy s iným zdrojom digitálneho signálu, napríklad s počítačom. Za celú plejádu akostných súčiastok spomeniem potenciometer z dielní Alps. Pár technických údajov na záver, než sa vrhnem na posluch a do víru zdrojovej promiskuity spojenej s nekonečným káblovaním a strkaním všakovakých konektorov do všakovakých dierok. Teda: Odstup šumu lepší ako – 122 dB, frekvenčný rozsah 10 Hz – 100 kHz a celkové harmonické skreslenie menej ako 0,001%. O to, aby prístroj rozcvičil ľubovoľné slúchadlá, sa stará výstupný výkon 480 mW do referenčnej záťaže 600 Ohmov.

A ako to pleje?
Ľúbezne. A zároveň pravdivo. Osemstovka je analytická až na kosť, niekomu by sa dokonca mohla zdať až strohá. Nie však chladná. Ak je v zaznamenanej hudbe dostatok srdca a plameňa, zariadenie ho sprostredkuje, hoci v duchu prísneho pravidla o nevmiešavaní sa a s dobre krotenou chuťou byť katalizátorom akýchkoľvek akusticko – estetických procesov. Na hlase božského kontratenora, ktorý nám približuje Händlovu či Vivaldiho fascináciu kastrátmi, sa v plnej miere prejaví talent tento mašinky pre vysoko muzikálne podanie plné espritu, entuziazmu a predovšetkým, zdôrazňujem predovšetkým - brilantnej čistoty. Celá paleta farieb, rytmických štruktúr a harmonických textúr je podaná s bravúrou, aká sa len tak nepočuje. Analógové zdroje sa mi javili byť identicky v pohode ako u HDVA 600, nespozoroval som markantné rozdiely v prednesovej charakteristike a pocit ešte premakanejšej drobnokresby som si možno len vsugeroval. Zvedavý som bol na USB prepojenie s mojim hudobným compom. Keď som sa vďaka priloženému disku dopracoval k žiaducemu nastaveniu, osovilo ma profesionálne podanie veľmi podobného charakteru, aký má môj 192/24 prevodník EMU, čo je rozhodne kompliment, keďže sa jedná o profi zariadenie. Koaxiál hral takisto vysoko uspokojivo, optika sa mi zdala o povestný chlp chladnejšia. Jediný AES/EBU (XLR) som nevyskúšal, lebo som v tom priehrští možností jednoducho zabudol. (Naviac, digitálnym XLR výstupom disponuje iba neveľa komerčných zariadení
Skrátka – za veľa peňazí veľa muziky. Preamp a prevodník v jednej osobe veľmi dobre spolupracuje s firemnými HD 650, páčila sa mu však aj kooperácia si slúchadlami German Maestro GMP 240 a Klipsch Reference One. Zatiaľčo s oboma nemeckými zástupcami si rozumel hlavne v klasike a akustickom jazze, Klipsche sa dobre rozohrali pri podaní popiny, elektroniky a rocku s vyšími nárokmi na stály dynamický pulz.

Resumé
Sennheiser HDVD 800 je v mnohých ohľadoch senzačná mašinka, akokoľvek sa mu nechce púšťať sa do hyperbolizácie nástrojových objemov, naratívneho preháňania a generovania falošného tepla. Jeho vecnosť hraničiacu so strohosťou považujem za plus. Tento skvost nemeckého inžinierstva považujem za audiofilský klenot a som si takmer istý, že po ňom v dohľadnom čase siahnu aj mnohé štúdiá, nakoľko ho jeho neutrálna referenčná charakteristika predurčuje na analytické posluchy pri hľadaní pomerov, priestorov a celkovej proprcionality.

Andrej Turok


Distribúcia: ElviaPro • www.sennheiser.sk • Cena: 1 795 €