Yamaha Motif Rack XS

Je to už nejaký čas, čo prišiel na trh najnovší workstation Motif XF. Zatiaľ však nie sú žiadne oficiálne informácie o uvedení jeho rackovej verzie. V portfóliu rackových nástrojov Yamahy tak dominuje Motif-Rack XS, koncepčne vychádzajúci z generačne staršej verzie Motif XS.

yamaha-motif-rack-xs-229202

Racková verzia nie je identická kópia Motif XS bez klávesnice, niektoré zmeny sú vynútené rozmermi racku. Hlavným rozdielom je displej. Vo výške 1U racku môžme zabudnúť na veľký farebný displej z klávesových verzií. Aj keď je pohybovanie v menu relatívne prehľadné a umožňuje editovať vpodstate každý detail, vyžaduje si množstvo skokov v úrovniach, a teda aj času. Yamaha tento hendikep kompenzuje výborným editačným softvérom, ktorý dokáže ovládať nástroj cez USB kábel priamo z prostredia DAW. Rack sa tak stáva integrovanou súčasťou štúdiového setupu a malý displej prestáva byť problém. V rámci možností ostali zachované realtime otočné knoby, no oželieť musíme osem posuvných sliderov. Istým problémom môže byť vypínač integrovaný do potenciometra hlasitosti, pri neopatrnom narábaní môže dôjsť k nechcenému vypnutiu.
To, čo majú klávesová verzia a rack spoločné, je zvukový engine (polyfónia 128 hlasov). Celkovo 355 MB vzoriek obsluhuje 1024 presetov a 64 bicích sád. O samotných zvukoch Motifu bolo na stránkach Nového Populáru už písané dosť, naposledy pri recenzii Motif XF v čísle 5/2010 (www.novypopular.eu/np05_2010/files/yamaha-motif-xf.html). Z tohto dôvodu sa tento text viac zameriava na špecifiká a rozdiely architektúry rackovej verzie. Režim Voice je rovnaký ako pri klávesovej verzii, no viackanálový mód má inú architektúru. V racku ho zastupuje kombinovaný režim Multi, poskytujúci 16 kanálov (podobný režimu Song). Tento setup je využiteľný pri používaní racku s externým sekvencerom (interný nie je k dispozícii). Umožňuje však aj vytváranie komplexných 16 kanálových splitov a vrstiev pre živé hranie s masterkeyboardom, pretože každému partu možno priradiť, na ktorom kanáli má „počúvať“. V tejto súvislosti trochu mrzí absencia MIDI True konektora pre zaradenie do slučky medzi ďalšie nástroje v racku. Pri inom nastavení sa môže režim Multi chovať ako klasický Performance mód. Vtedy akceptuje prvé štyri kanály a umožňuje im priradiť rôzne arpeggia, tak ako to poznáme z klávesovej verzie. Posledným zásadným rozdielom je absencia integrovaného samplera. Pre niekoho môže byť tento fakt obmedzujúci, no pri predpoklade, že rack sa využíva najmä v prostredí štúdia, alebo v kombinácii s ďalšími nástrojmi, to nemusí byť neprekonateľná prekážka.
yamaha-motif-rack-screen
Yamaha, ťažiac zo svojej dcérskej spoločnosti Steinberg, integruje svoje produkty s DAW softvérom Cubase. Aj Motif-Rack XS je dodávaný štandardne s Cubase 4 AI, ktorý je pre účely sekvencovania úplne dostačujúci. Zároveň je do Motif-Rack XS možné nainštalovať mLan kartu, ktorá vytvára medzi hostiteľským počítačom a Motifom osemkanálové audio prepojenie. Spolu so spomínaným editačným softvérom tak vytvára totálnu integráciu nástroja do prostredia DAW a pri práci vlastne ani nepostrehneme, že pracujeme s externým zariadením.
Užívateľom rackových verzií nástrojov je zväčša skúsený hudobník ktorý vie, čo od nástroja očakávať. Motif-Rack XS je pre tých, ktorí chcú mať zvukový arzenál top-endového nástroja Motif a spomínané rozmerové a funkčné obmedzenia nie sú na príťaž, ale benefit.

Roland Kánik


KLADY

  • zvuk Motif XS
  • integrácia do DAW
  • "neplatím za nadbytočné funkcie" (sekvencer, sampler...)
ZÁPORY

  • vypínač integrovaný do volume
  • absencia MIDI True

Distribúcia: Yamaha Music Europe GmbH • cz.yamaha.com • Cena: 1 399 €