MarkBass Mini CMD 121P

Veľké prekvapenie v malej kocke

Veľké prekvapenie. Tak by sa dal nazvať môj prvý pocit po vylúdení prvého tónu z tejto malej kocky. Bol nečakane krásny, objemný, teplý, hlboký a silný. Nečakane preto, lebo bol oveľa silnejší ako by sa mohlo zdať. Právom mu patrí prívlastok malý veľký. Dostanete z neho zvuk aký chcete, ak namiešate správny pomer korekcií. S váhou tejto bedničky zabudnete na bolesti chrbta a pritom si s nosením vystačíte úplne sami. MarkBass Mini CMD 121P patrí do novej generácie ultraľahkých a výkonných aparátov a ruší mýtus, že kombo musí vážiť tridsať kíl, aby bolo dostatočne výkonné.

mark-bass-mini
Dizajn
Už na prvý pohľad je vidieť kvalitné a pekné vypracovanie, výzor má minimalistický a jednoduchý, ale zároveň neprehliadnuteľný vďaka charakteristickému žlto sfarbenému reproduktoru, či veľkému logu MarkBass na prednej strane. Na vrchnom paneli sa nachádzajú potenciometre a celé je potiahnuté jemným čiernym kobercom.

Technické parametre
Kombo je osadené 1x 12" reproduktorom s neodymovým magnetom a piezo tweeterom. V hornej časti je zabudovaná hlava Combo Head II, ktorej výkon je neuveriteľných 300W a po zapojení prídavného boxu 500W. Ovládanie je mimoriadne jednoduché. Ako prvý zľava sa nachádza vstup pre jack, nasleduje Gain s indikáciou prebudenia a Clip. V ďalšej predelenej časti je 4-pásmový EQ (basy, nižšie stredy, vyššie stredy, výšky). Nasledujú dva zaujímavé filtre VLE a VPF, ktoré si opíšeme v ďalšej časti. Napravo sa ešte nachádza Line Out a celková hlasitosť Master. Rozmery - výška 43,2cm, šírka 38,3cm a hĺbka 35,8cm. Čo je však veľkým plusom, jeho váha je len 13,3 kg!

Zvuk
Hovorí sa, že keď je zvuk dobrý, aj hudobníkovi sa lepšie hrá. Hlavnou hodnotou tohto komba je práve zvuk, v podstate zosilňuje skutočný sound vašej basy. Firme MarkBass sa týmto kúskom naozaj podarilo jedinečne skombinovať prijateľnú veľkosť a váhu, ktorá vôbec neuberá na kvalite a intenzite zvuku. Kombo MarkBass Mini so zabudovanou hlavou Combo Head II má hlboký a rezonujúci zvuk, ktorý sa krásne prehryzie pomedzi ostatné nástroje v kapele. Zo skúsenosti viem, že pri hre s inými nástrojmi sa sila basgitary stráca, no v tomto prípade som ten pocit vôbec nemala. Často sa tiež stáva, že basa v kapele býva zahuhňaná, ale tu boli jednotlivé tóny konkrétne a nezlievali sa dokopy.
Ovládanie je mimoriadne jednoduché. Štvorpásmová ekvalizácia umožňuje rýchle nastavenie výšok, nižších stredov, vyšších stredov a basov. Jednotlivé korekcie sú veľmi konkrétne a je ich zreteľne počuť. Ich ovládanie je jednoduché, takže sa viete rýchlo dopracovať k takému zvuku, aký sa vám páči. Ak sa aj nechajú na nule, basa bude znieť pravdivo, presne tak aký je jej pôvodný charakter. Zvuk bol čistý, jediné skreslenie sa začalo prejavovať pri vyššom vybudení pásma stredov.
Basáci určite ocenia VLE a VPF filtre, ktoré dopĺňajú širokú škálu pekných zvukov. VLE, čiže Vintage Loudspeaker Emulator, uberá vysoké frekvencie a pridáva vintage zvuk 60tych a 70tych rokov. VPF, čiže Variable Pre-shape Filter, pridáva basy a výšky a uberá stredy. Zvuk je viac gainový a naberá na tučnote.
Zosilovač je v kombe nainštalovaný vertikálne a prístup k sieťovému napájaniu ide zospodu na zadnej strane. To spôsobuje trochu komplikovanejší prístup, zvlášť ak je kombo položené na zemi. (Ale trochu sa ponaťahovať pred hraním určite nie je na škodu.)
Výkonovo je toto kombo úplne dostatočné do skúšobne a do menších klubov, no s prídavným boxom zvládne aj väčšie pódiá.

Záver
Keďže som osobne na MarkBass nikdy predtým nehrala, bola som pred odskúšaním trochu skepticá. Aj keď ja som zaťažená skôr na iné značky, dobrý dojem z tohto komba je výsledkom úžasnej kombinácie veľkosti, váhy, kvality a zvuku. Pre mnohých basákov, a hlavne basáčky, môže byť konečne vykúpením od nosenia ťažkých bední. Je to jednoznačne dobrá voľba pre niekoho, kto často cestuje na koncerty a potrebuje prenášať aparatúru. Kombo MarkBass Mini je ľahko transportovateľné a ani v aute nezaberá veľa miesta. Jednoducho povedané, MarkBass Mini CMD 121P je skvelé a vysokokvalitné kombo, ktoré môžem vrelo doporučiť. Aj keď za to zaplatíte nemalé peniaze, určite nebudete sklamaní.

Radka Rostoková


Klady

  • rozmery a hmotnosť
  • ľahké ovládanie
  • kvalitný a silný zvuk
Zápory
  • ťažko dostupný zadný panel a zapájanie sieťového kábla
  • chýba výstup pre slúchadlá na cvičenie doma

Distribúcia: DAN distribution • www.dandistribution.skwww.markbass.skwww.markbass.hu • Cena: 960 €