Gitary Klema na ceste za veľkú mláku

handMade_icon
Od nášho posledného publikovaného rozhovoru s Martinom Klemom (Zápach gleja na mňa nepôsobí nostalgicky, Muzikus 2004/09) ubehlo osem rokov. Napriek plynúcemu času sa, podľa jeho slov, až tak veľa nezmenilo. Vytýčená cesta zostala tá istá, pribudli skúsenosti, ale aj odhodlanie porovnávať sa už len s tými najlepšími, a to v celosvetovom merítku(!). Dnes, koncom roka 2012, stojí firma Klema na prahu brány amerického trhu. Ako k tomu došlo?

Hovorí sa, ak si dobrý, vydrž a úspech sa dostaví. Samozrejme, nie sám od seba. Zárodky úspechu často vznikajú tou správnou kombináciou ľudí a ich možností. Počas našich príležitostných stretnutí sa Martin neraz zmienil, že „on je ten, ktorý vie vyrábať gitary, ale ich predaju a marketingu by sa mal venovať niekto, kto rovnako dobre ovláda zase toto“. Nikto taký nespadne z neba. Dôvera sa buduje dlhodobo, ale zdá sa, že v súčasnosti dozrel čas pre odvážne rozhodnutia. Hlavným argumentom pritom bola nepopierateľná kvalita gitár Klema, ktorá presvedčila nielen investora celého projektu, ale spôsobila rozruch aj v amerických guitarshopoch, kde boli tieto luxusné nástroje na skúšku predvedené.
Vráťme sa však trochu do histórie. Martin Klema sa narodil roku 1976 v Ilave. Ako 6-ročný začal navštevovať hodiny gitary za ZUŠ v Dubnici nad Váhom. Namiesto plánovaného žilinského konzervatória, ktoré v danom roku neotváralo gitarový ročník, študoval stavbu gitár v Luboch u Chebu (1990 – 1995). Viedol ho majster Pavel Jung, člen Českého kruhu majstrov husliarov a gitarárov. Klemova prvá vlastnoručne vyrobená gitara vznikla v roku 1991. Po skončení školy Martin zostal pracovať v Chebe, kde sa podieľal na sériovej výrobe huslí. Potom sa vrátil na Slovensko do Dubnice a pracuje vo firme PetSlov, kde pomáha pri výrobe cimbalov.

klema-gitary-handmade1
Na vlastných nohách
Roku 1996 Martin zakladá „jednočlennú“ firmu na opravu a výrobu gitár značky Klema so sídlom v obci Prejta, neďaleko Dubnice nad Váhom. S výrobou vlastných gitár teda začal na úsvite novej doby, symbolizovanej nástupom nových možností tretieho tisícročia. Tu kdesi pramení aj jeho nasadenie.
Na sklonku éry socializmu mnohí výrobcovia u nás predstavovali lacnejšiu a dostupnejšiu alternatívu svetovým značkám. Trh ešte nebol zaplavený lacným čínskym tovarom, no výhoda menšej konkurencie bola draho vykúpená nedostatkom potrebných súčiastok, náradia a informácií. Výrobcovia boli nútení improvizovať, čo viedlo ku kompromisom. Martin Klema vďaka dátumu svojho narodenia touto dobou nebol zaťažený a mohol sa naplno venovať výrobe. Sebavedomo, nie ako lacnejšia alternatíva, ale plnohodnotná konkurencia. Odmietanie kompromisov sa preň stalo súčasťou pracovnej metódy. Ale ako človek, ktorý sa touto prácou živí, nepodcenil pri tom ani ekonomiku a efektivitu pracovných postupov. Postupne si vybudoval dielňu, vyhotovil alebo nakúpil potrebné prípravky a zabezpečil kvalitné materiály. Od konca 90-tych rokov už jeho nástroje vlastnia desiatky, možno stovky gitaristov na Slovensku, od bezmenných entuziastov až po známe osobnosti. Ani oni však nedostávali Klemove gitary darom za propagáciu, ale vediac čo chcú, zaplatili za ne primeranú cenu.
Roku 1997 sa datuje Klemova prvá účasť na hudobnom veľtrhu vo Frankfurte. Cestou v autobuse sa zoznamuje s ďalšími slovenskými účastníkmi, ktorí mali na veľtrh namierené ako obchodníci. Toto stretnutie ovplyvnilo Klemove osudy v nasledujúcich rokoch.
Začiatok nového milénia sa niesol v znamení zariaďovania dielne a rozbiehania vlastnej firmy. Výroba sa sťahuje do hospodárskych budov dedinského rodinného statku v Kameničanoch. Firma sa rozrastá o prvého interného zamestnanca. Je ním doterajší spolupracovník Braňo Paulen. Spolu pracujú hlavne na individuálnych zakázkach z celého Slovenska, pričom mesačná produkcia sa pohybuje v rozmedzí 3-5 gitár. Od 2005 sa Martin Klema v sústreďuje výhradne na výrobu celomasívnych gitár a je presvedčený, že nielen vrchná rezonančná, ale aj spodná doska a luby z kvalitného masívneho materiálu majú priaznivý vplyv na kvalitu zvuku nástroja. Roku 2007 nasleduje sťahovanie firmy do nových priestorov v Dubnici nad Váhom. V tomto období začína aj Klemova paralelná spolupráca s jednou z popredných slovenských spoločností v oblasti obchodu s hudobnými nástrojmi a jeho prvé pracovné cesty do Číny, kde dohliada na kvalitu sériovo vyrábaných gitár určených pre komerčný trh.

klema-gitary-handmade2
Go west young man!
Rozhodujúcim pre ďalšie smerovanie Klemovej firmy je rok 2011. Vďaka partnerstvu so slovenským podnikateľom a obchodníkom žijúcim toho času v USA vzniká idea presadiť značku Klema aj v Spojených štátoch. Vzniká deľba práce, kde obchodné a marketingové záležitosti preberá Klemov slovensko-americký partner a Martin sám sa sústreďuje výhradne na kvalitu a logistiku výroby.
Roku 2012 firma Klema získava zákazku na takmer 100 kusov exkluzívnych hand-made nástrojov určených pre severoamerický trh (tzv. séria Black Line). Celkový počet pracovníkov, vrátane externistov a brigádnikov podieľajúcich sa na realizácii tejto objednávky, sa rozrastá a prvých zamestnancov má firma už aj v USA.
Okrem nástrojov ručne vyrábaných na Slovensku je súčasťou plánu aj výroba sériových, ekonomicky dostupných gitár, na kvalitu ktorých chodí Martin Klema dohliadať priamo do čínskych tovární, kde sa nástroje Klema White Line vyrábajú.
Na webových stránkach aj na Facebooku, kde vidieť, ako sa počet domácich aj zahraničných priaznivcov Klemových gitár každodenne rozrastá, sa môžu návštevníci zoznámiť s modelmi všetkých typov aj cenových kategórií. Okrem fotografií, technických špecifikácií, sú tu už prístupné aj multimediálne ukážky. Nové informácie o nástrojoch aj ich ceste do sveta budú pribúdať priebežne.
Na rok 2013 je naplánované zahájenie predaja gitár značky Klema v USA. Pripravuje sa otvorenie ukážkovej predajne Klema reprezentujúcej nový spôsob predaja s individuálnym prístupom k nástroju aj zákazníkovi. Zvažuje sa aj rozšírenie výrobných kapacít pre hand-made nástroje Klema Black Line na Slovensku. Časom sa tieto nástroje budú na Slovensku nielen vyrábať, ale dostanú sa znovu aj k domácim zákazníkom. Zatiaľ je však potrebné sústrediť celú výrobu na vytvorenie ponuky aspoň čiastočne pokrývajúcej parametre amerického trhu.
Na rozdiel od dočasne nedostupných nástrojov série Black Line, na Slovensku budú hneď od začiatku k dispozícii cenovo dostupnejšie gitary Klema White Line. Prvá várka je už na ceste a podľa predbežných správ obsahuje vydarené kusy.

Pozvánka namiesto záveru
Martin Klema je výrobca vedomý si svojich kvalít. Tie sa najlepšie odzrkadľujú v kvalite nástrojov nesúcich jeho meno. V súčasnosti to už nie je osamelý gitarár, ale firma s jasnou víziou a koordinovaným postupom. Ambície značky Klema Guitars sú vysoké a cesta za ich naplnením nebude ľahká. Iste prídu aj nečakané situácie, ktoré si budú vyžadovať nové riešenia a rýchle rozhodnutia. Zatiaľ ale všetko nasvedčuje tomu, že nová značka v medzinárodnom prostredí budí záujem a pozitívne ohlasy. Vývoj tohoto príbehu bude určite zaujímavý, a tak vás ho pozývame sledovať. Novinky sa dozviete na internete, alebo na stránkach Populáru, kde vám jednotlivé nástroje postupne radi predstavíme aj podrobnejšie.
Kocky sú hodené, nástrojom Klema už zostáva zaželať len jedno – šťastnú cestu k spokojným hráčom!

Martin Chrobák