Cestou inými svetmi

Roadtrip juhozápadom USA

V októbri 2012 podnikla fotografka Ivi Rebová spolu so svojim priateľom Antonom Hájičkom (frontmanom skupiny Chill on the Sun, pozn. redakcie) cestu za objavovaním fascinujúcich a inšpiratívnych miest juhozápadu USA. Sami vo dvojici prešli na aute 3,500 míľ/5 600 km okružnou jazdou štáty Kalifornia, Nevada, Utah a Arizóna a niektoré ich prírodne skvosty. Väčšinou cez vyprahnuté púšte a rozsiahlé prérie. Prinášame vám fotoblog plný vizuálnych zážitkov z tejto výpravy za hľadaním harmónie s prírodou i poznaním seba samých, s ktorým by sa radi podelili.

Bryce Canyon, Utah
Aj príroda ma svoje divadelné sály. Bryce Canyon je jednou z nich. Bizardné skalné útvary pôsobia ako herci, postavy v predstavení s veľkou výpravou a obsadením. Menej známy a tak trochu ukrytý klenot medzi množstvom kaňonov a údolí v širokom okolí.

BryceCanyon_UTAH_01

Antelope Canyon, Arizona
Pokiaľ je Bryce Canyon ukrytý klenot, Antelope je skrytý diamant. A to doslova. Z vrchu bezvýznamna puklina v zemi. Z vnútra úžasný, miestami klaustrofobický úzky svet, hrajúci snáď všetkými farbami. S množstvom prírodných “sôch”, vytesaných vodou a vetrom do stien, ktoré pôsobia ako keby boli zo šľahačky. A nezabúdajte, že ste na posvätnej pôde pôvodných obyvateľov, indiánskeho kmeňa Navaho.

AntelopeCanyon_ARIZONA_01

Dolina smrti (Death Valley), Kalifornia
Dolina smrti, púšť, miesto plné života, veľkých extrémov a rozdielov. Chvíľami mesačná krajina, chvíľami bizardná záhrada. Kvapky vzácneho dažďa v momente keď stojíte na dne rokliny v Zabriskie Point a spomínate na Antonioniho film. Zvláštny pocit, keď stojíte na rozľahlom soľnom jazere Badwater a hľadíte na blízku skalu, kde je naznačená úroveň morskej hladiny vysoko nad vašou hlavou. Ľudoprázdna krajina v okolí sopečného Ubehebe krátera. Bizardný svet ohromí každý váš zmysel.

Zabriskie-Point_DeathValley_CALIFORNIA_03

Las Vegas, Nevada
Fatamorgána uprostred púšte. V ktorej dúfate, že aspoň ľudia nie sú napodobeninou niečoho, čo ste už predtým videli. Bizardný svet zábavy, ľahkých žien, ohromného gýču, ale aj umenia. Všadeprítomná hudba, blikajúce neóny a grandiózne fontány hotelov, ktoré sa predháňaju v tom, aby ste skúsili šťastie práve u nich. Všetko sa javí tak strašne dostupne, až tomu uveríte, že to je naozaj. Stále je to však len fatamorgána.

LasVegas_NEVADA_02

Bodie, mesto duchov, Kalifornia
V zemi nikoho, uprostred prérie. Keď máte pocit, kam to vlastne ideme po tej hrboľatej kamenistej ceste, ďaleko od modernej civilizácie, sa pred vami odrazu začnú vynárať siluety obydlí z predminulého storočia, roztrúsené po celom údolí. Strašidelné ticho a vietor opierajúci sa do vŕzgajúcich dvier a okien vo vás prebúdza fantáziu. Mesto duchov, ktoré ľudia opustili už pred viac ako 100 rokmi, pôsobí ako by to bolo len včera čo v laviciach miestnej školy sedeli deti. Či v saloone štamgasti mastili karty a zlatokopovia oslavovali každý nájdený nugget. Kolesá starých vozov akoby vrastené do zeme. Akoby na tomto zvláštnom mieste stále ktosi zostal a nikdy neodišiel.

BodieGhostTown_CALIFORNIA_02

Los Angeles, Kalifornia
Los Angeles je ako nekonečný film. Chvíľu sa cítite ako jeho hlavná hviezda – na pláži v Malibu. Neskôr ako tajomná postava Davida Lyncha niekde v pozadí – na kľukatej Mulholland Drive, pri tom ako na mesto pod vami padá noc. Na Griffith observatory ako režisér, ktorý to ma všetko pod palcom. Ako komparzista v ohromnom prúde aut na diaľnici, ktorá vedie cez Hollywood. Podobne ako pri prechádzke po Hollywood bulvári. Mesto anjelov je miesto, kde sa plnia sny, ale i temné nočné mory. V zástupoch ľudí a svetiel, ohromná žiara, ktorá presvetlí i hviezdy na nebi.

LA_CALIFORNIA_03

Púšť, Kalifornia
Fascinujúca púšť, život na tom najnepravdepodobnejšom mieste. Púšť je ako vesmír. Kúsok cudzieho sveta v tom našom. Alebo pripomienka, že náš svet je tak veľmi krehký a pominuteľný. Rovnako ako život, pre ktorý stači veľmi málo aby v tomto prostredí visel na vlásku. Púšť má nekonečné množstvo podôb a keď už si myslíte, že ste z nej videli všetko, prekvapí vás niečim iným, novým, jedinčným.

desert_CALIFORNIA

Jazero Mono (Mono Lake), Kalifornia
Jedno z najpokojnejších miest na zemi. Jemný vánok hladí hladinu veľkého jazera. Okolité pohoria osvetľujú lúče zapadajúceho slnka, a vytvárajú dojem akéhosi mimozemského amfiteátra. Podvedome hľadáte potápača, ktorého práve fotí dvorný fotograf Pink Floydov Storm Thorgeson. A nad tým všetkým je srdce v oblakoch.

MonoLake_CALIFORNIA_01

Morro Bay, Kalifornia
Jedno z malebných mestečiek na oceánskej Cabrillo Highway – Morro Bay. Množstvo rybárskych reštaurácii a morský život ako neoddeliteľná súčasť miestneho prístavu a koloritu.

MorroBay_CALIFORNIA

Konská podkova (Horseshoe Bend), Glen Canyon, Arizona
Konská podkova. Jedna z nespočetných zákrut na kľukatiacej sa rieke Colorado na jej ceste do Grand Canyonu. Krásna, ale nebezpečná vyhliadka.

Horseshoe_Bend_ARIZONA

Grand Canyon, Arizona
Veľký je asi jediné možné meno, ktoré tento prírodny div mohol dostať. Stojíte na okraji južného útesu a kam vaše oko dohliadne sa vinú nekonečné zákutia údolí rieky Colorado a jej súčasných i dávnych prítokov. Z útesu vzlietavajú krkavce a majestátne sa vznášajú nad touto prírodnou krásou. Ste ohromení.

GrandCanyon_ARIZONA_02

Route 66, Arizona
Matka ciest. Melanchólia a pocit dávno zašlých čias na vás pôsobí z každým ďalším kilometrom, ktorý prejdete po tejto ceste, viac a viac. Cesta domov je umocnená o to viac, keď na jednej z historických čerpacích staníc zrazu zbadáte pripomienku vášho domova, ktorú tu zanechal ako pamiatku niekto, kto tu bol pred vami. A že sa tu tých ľudí za ten čas premlelo.

Route66_ARIZONA_02

Knihu s fotografiami “CESTOU INÝMI SVETMI” nájdete na stránke Blurb.

kniha-cestou-inymi-svetmi