Akai EIE Pro

Moderný pomocník s vintage vzhľadom

Spoločnosť AKAI poznám vďaka prvému sampleru ktorý som vlastnil, preto ma veľmi zaujala možnosť otestovať USB rozhranie EIE pro. Nebudem klamať, mám rád retro design a v prípade EIE pro sa naozaj podaril. Čierna kovová krabica s predným strieborným nelešteným panelom, robustnými ovládačmi a analógovými peak metrami, pôsobí štýlovým retro a zároveň aj nerozbitným dojmom.


akai-eie_pro_frontangle

Na prednom paneli v spodnej časti výrobca umiestnil 4 kombinované vstupy mikrofón / nástroj, nad vstupmi sú výborne umiestnené prepínače na výber vstupu a +48V fantomové napájanie na kondenzátorové mikrofóny. Na vrchnej časti panelu sa nachádzajú 4 otočné potenciometre pre ovládanie gainu na každom vstupe. V ľavom hornom rohu nájdeme 2 podsvietené kruhové VU metre, pod nimi prepínače VU meter selection, potenciometer master Level na ovládanie celkovej hlasitosti, prepínač mono/stereo, slúchadlový výstup, potenciometer ovládania hlasitosti slúchadiel a potenciometer ovládania monitoringu. Na zadnej časti prístroja sa nachádzajú 3 USB výstupy, 1 USB vstup na pripojenie prístroja k počítaču, klasické MIDI In a MIDI Out, vstup na napájanie adaptérom, hlavný vypínač On/Off, 4 jack audio výstupy a 4 jack audio inserty na pripojenie externých efektov. Výrobca dodáva 1 USB kábel, napájací adaptér, inštalačné CD s drivermi, Cubase LE5 a inštalačné CD Ableton Lite.

Ako EIE pro funguje
Výrobca v návode udáva jednoduchý postup. Po nainštalovaní driverov a pripojení EIE k počítaču som pristúpil k samostatnému testu. Pripojil som rozhranie k štúdiovým monitorom pomocou výstupov 1, 2 a vypočul som si aktuálne mixované nahrávky v mojom štúdiu. Prednes zvuku je výborný a prevyšuje cenovú reláciu v akej sa EIE pro pohybuje. Trochu ma prekvapil systém fungovania VU metrov. Master level je potrebné otočiť na maximum (!!!). Páči sa mi, že výrobca umiestnil potenciometer Monitor, ktorým môžeme zmiešavať zvuk podkladu so zvukom online nahrávaného nástroja alebo spevu.
Po pripojení mikrofónu je zvuk čistý, veľmi naturálny, bez šumov a brumov a určite nie umelo dofarbený. To isté môžem povedať aj o nástrojovom vstupe, ale skúšal som len elektrickú a elektroakustickú gitaru. Práve pri nahrávaní sa osvedčí funkcia VU metrov, ktoré sú dostatočne presné a pri prebudení vstupu upozornia výraznou zmenou farby podsvietenia na červenú.
Zaujali ma až 3 USB výstupy na zadnom paneli. Ja som skúšal pripojiť MIDI keyboard a externý HD a všetko fungovalo bezproblémovo, takže sa dá povedať, že EIE pro je vlastne aj USB rozbočovač.

Využitie prístroja
EIE pro je využiteľný v domácich nahrávacích a postprodukčných štúdiách. Je možné s ním zaznamenávať zvuk cez mikrofóny alebo priamo cez nástrojový vstup, je možné pripojiť klasické MIDI zariadenia, alebo pomocou troch USB výstupov aj externé USB zariadenia. EIE ďalej umožňuje aj použitie externých analógových zariadení (kompresor, hall...). Zariadenie umožňuje záznam v rozlíšení až 24-bit; 96kHz (DVD).

Peter Dobrík • Mukatado, PJ Sound Studio


KLADY

  • robustný a nerozbitný kovový obal
  • výborné rozmiestnenie ovládacích prvkov na prednom paneli
  • ovládanie monitor
  • 3 USB
  • 4 audio insert
  • kvalitné prevodníky
  • dobré preampy
  • VU metre na vstupe
ZÁPORY

  • chýbajú CANON výstupy na pripojenie štúdiových monitorov
  • VU metre na výstupe fungujú až po otočení potenciometra Master na maximum

Distribúcia: Disk Multimedia • www.disk.cz • Cena: 4 990 Kč