Yamaha Motif XF

Legenda pokračuje

Je to už desať rokov, odkedy Yamaha prvýkrát uviedla na trh nástroj série Motif. Za ten čas sa stal jedným z najúspešnejších a najrozšírenejších workstationov v histórii. Dnes patrí do povinnej pódiovej výbavy takmer každého profesionálneho klávesistu a nechýba v rackoch štúdií po celom svete. Po modelových radoch Motif, Motif ES a Motif XS prichádza Yamaha so štvrtou generáciou pod označením XF.

Tak ako predchádzajúce verzie, aj Motif XF sa dodáva v troch veľkostiach - 61 (XF6) a 76 (XF7) klávesové verzie so synth-action klávesnicou a 88 (XF8) klávesová verzia s vyváženou kladivkovou mechanikou. O rackovej verzii zatiaľ nie sú informácie. My sme na testovanie mali k dispozícii verziu XF7.

Prvé pocity
Yamaha-MOTIF
Prvé, čím Motif XF prekvapí, je dizajn. Yamaha opustila tradičný „motifovský“ sivý vzhľad a stavila na elegantnú antracitovočiernu kombináciu. Aj keď táto zmena na funkčnosť vplyv nemá, poteší - veď na imidži záleží. Okrem samotného nástroja je obsah krabice relatívne skromný - napájací kábel, útly tlačený manuál, CD s kompletným manuálom, datalistom a DVD s nahrávacím softvérom Cubase AI.
Rozmiestnenie ovládacích prvkov sa od Motif XS verzie výrazne nezmenilo. V strede dominuje veľký farebný displej (320 x 240), v ľavej časti je 8 sliderov, 8 modulačných otočných knobov a ovládanie sekvencera, vpravo data koliesko a tlačidlá pre voľbu bánk, zvukov a režimov. Po zapnutí nástroj nepríjemne prekvapí dlhým bootovaním, blížiacim sa k 30 sekundám. Pri náhlom krátkom výpadku prúdu počas koncertu môže tá polminúta trvať večnosť.
Motif XF7 dostal novú, vylepšenú rýchlostne a tlakovo citlivú plastovú klaviatúru s označením FSX. Má jasný a presný stisk, plynulý chod a príjemný materiál na dotyk. Na môj vkus je však príliš rýchla a málo tuhá - vhodná na syntezátorový, či organový štýl hry, no pre ambicióznejšie klaviristické hranie neposkytuje dostatočný odpor.
Ovládanie nástroja je vďaka veľkému displeju a intuitívnemu „user-friendly“ menu hračkou. Aj do hlbších úrovní menu sa dá dostať jednoducho a logicky. Ak ste niekedy programovali akýkoľvek syntetizátor, systém Motifu pochopíte behom pár minút. Všetko je graficky prehľadne zobrazené a všetky potrebné funkcie sú poruke. Na manuál položený na kolenách môžete kľudne zabudnúť a venovať všetok čas kreatívnej práci.

Zvuky
Nechcel by som byť v súčasnosti v koži výrobcov syntetizátorov. Počítače s gigabajtovými kolekciami zvukov na DVD prenikli zo štúdií aj na pódiá - konkurovať im s rádovo nižšou kapacitou internej ROM pamäte je veru neľahký boj. V Yamahe sa s týmto vyrovnali po svojom - Motif XF dostal 741 MB (!) internej pamäte (pre porovnanie - predchádzajúci XS model mal 355 MB a pôvodný Motif len 84 MB). To však nie je jediná zmena. Dôležitou novinkou je systém Expanded Articulation (XA). Pomocou XA môžme jednotlivým elementom zvuku nastaviť ako budú reagovať na rôzne interpretačné situácie. Môže to byť legato, pustenie klávesy, náhodné striedanie rôzne artikulovaných úderov/tónov, či stlačenie špeciálneho tlačidla Assignable Function. Týmto systémom sa dá oveľa detailnejšie imitovať správanie akustických nástrojov, no jeho využitie si viem predstaviť aj pri syntetickej zvukotvorbe. Úpravami prešla aj organizácia zvukov. Každý zvuk sa radí okrem hlavnej kategórie aj do podkategórie, čo výrazne sprehľadňuje a urýchľuje orientáciu v množstve zvukov.
Motif XF, podobne ako jeho predchodcovia, je orientovaný na zvuky pokrývajúce široké spektrum najmä aktuálnych štýlov a trendov - od popu, rnb, soulu, hiphopu, trance, techno, až po world music. Tomu zodpovedá výber presetov a ich zvukový charakter. Pre ich množstvo a limitovaný rozsah článku sa im venujeme len v skratke. Akustický klavír Full Concert Grand s efektom rezonancie strún (damper pedal effect) je jeden z najlepších na trhu - s ohromnou dynamikou, prieraznosťou a čistotou detailov (pre pocit z hry na tomto zvuku by som volil XF8 verziu s kladivkovou mechanikou). Elektromechanické nástroje (Rhodes, Wurlitzer, Hammond) znejú príliš smooth a uhladene, sú vhodné do pozadia. Pre sólo hru by som prijal naturálnejší charakter (vhodnou voľbou efektov sa dajú trochu vylepšiť). Gitary sú tradične kvalitné, najmä akustické sú (aj vďaka XA systému) neuveriteľne realistické. Sláky vynikajú najmä pri širokých plochách v pozadí, menšie sekcie nie sú až tak presvedčivé (najmä pri krátkych akcentoch). Skvelé sú drevené i plechové dychy - sólové zvuky, aj dynamicky bohaté sekcie. V oblasti syntetických leadov, basov, padov, či atmosfér je Motif tradične silný a hutnosťou môže smelo konkurovať dnes populárnym virtuálno-analógovým nástrojom. Akurát leady by mohli viac využívať aftertouch. Bohato sú zastúpené etnické nástroje - strunové, dychové, aj perkusie. Bicie sady sú široko použiteľné, od akustických, cez množstvo hiphopových, až po rôzne bizarné sety.

Ďalšie novinky
Zmien sa dočkala aj efektová sekcia. Pribudla séria vintage efektov - kompresory, limitery, či ekvalizéry (pod názvom VCM). Vynikajúco fungujú na bicie, gitary, basgitary, či analógové zvuky (okrem toho majú pekný vintage dizajn na displeji).
Najvýznamnejšou novinkou v sekcii samplera je možnosť inštalácie Flash pamäťovej karty (možno aj od toho je odvodený názov XF série) na ukladanie užívateľských samplov. Pribudla možnosť načítať multisample (Motif XF jednotlivé vzorky z adresára uloží automaticky po klávesoch v zvolenom rozsahu). Sampler pracuje s Wav a Aif súbormi, bohužiaľ len vo fomáte 16bit 44,1kHz (čo je škoda, lebo interné spracovanie samplov prebieha v 24 bitoch). Funkcia samplera závisí od zvoleného režimu, ponúka vpodstate všetko, čo od moderného samplera možno očakávať - beat slicing a prácu s loopmi, time stretch, pitch shift, ukladanie vzoriek do seqencera. Šikovnou novinkou uľahčujúcou prácu s arpeggiami či sekvencerom je funkcia tap tempo, ktorá má vlastné tlačidlo.

Digitálna integrácia
Odkedy Yamaha vstúpila do firmy Steinberg a prevzala kontrolu nad vývojom populárneho softvéru Cubase, rapídne sa zlepšila integrácia Motifu pri práci s DAW. Špeciálna edícia Cubase AI (dodávaného s Motifom XF) umožňuje ovládať celý potenciál nástroja z prostedia DAW, pomocou VST pluginov. Naopak, tlačidlá na Motife môžu slúžiť na ovládanie DAW. Okrem štandardného digitálneho SPDIF výstupu, je možné do Motifu XF nainštalovať firewire kartu, ktorá poskytuje ďalší digitálny vstup/výstup. Dáta sa dajú do nástroja dostať aj pomocou ethernetu, či štandardného USB kľúča.
Yamaha s Motifom XF opäť stavila na istotu. Prináša tromi generáciami preverený model, vylepšený o niekoľko výrazných noviniek. Rozšírená ponuka presetov pokryje takmer všetky oblasti. Ak nie, je tu inštalácie Flash pamäte s možnosťou „vytunovať“ si nástroj vlastnými samplami. Okrem pár drobností, spomenutých vyššie, sa nedá Motifu XF nič vytknúť. Má potenciál fungovať ako centrálny nástroj na pódiu a vďaka Advanced Integration aj ako základ produkcie v štúdiu. Modelová rada XF je hrdým pokračovateľom legendárnej kvality Yamaha Motif.

Roland Kánik


PLUSY

  • Expanded Articulation systém
  • načítavanie multisample
  • efektová jednotka
  • jednoduché ovládanie
  • dizajn

MÍNUSY
  • iba 16 bitové sample
  • príliš rýchla klaviatúra

NOVINKY
  • dvojnásobne väčšia wave rom pamäť
  • expanded articulation systém
  • vyhľadávanie podľa subkategórií
  • tap tempo
  • načítavanie multisamplov
  • VCM efekty
  • možnosť inštalácie Flash pamäte