M-Audio NRV10

Keby sa toto zariadenie neobjavilo na trhu, musel by som si M-Audio NRV10 vymyslieť: Osemkanálový analógový mixpult, ktorý môže slúžiť aj ako zvukovka, keď sa cez FireWire pripojí k počítaču. Teda – aj bez počítača ním ozvučíte malú kapelu, ale s počítačom ju môžete aj nahrať do ôsmich samostatných stôp. Alebo pri vystúpeniach používať mixpult ako kombináciu mixu a audio interface, do niektorých kanálov pichnete živé nástroje a do niektorých pošlete stopy, virtuálne nástroje či loopy z - povedzme Abletonu Live. A to všetko za 500 eur.

nrv10

Toľko som si naštudoval aj na webovej stránke a treba povedať, že som bol riadne zvedavý na to, čo vytiahnem zo škatule. Teda, macko je to poriadny, to vám poviem, váži 3,8 kila a na objem je ho tiež dosť. Ale nech sa páči – má plnú výbavu na profesionálnu robotu. Je celý z poctivého plechu a vyzerá, že niečo vydrží. Pri tom objeme ma prekvapil externý zdroj. Pri tejto veľkosti by sa dal určite napratať aj dnu, čo by bolo elegantnejšie a energeticky šetrnejšie riešenie. Ale to je možno aj jediná výhrada, takže ju máme za sebou a poďme skúmať ten zázrak.

Mix ako analóg
Štyri kanály sú mono, dva stereo. Na každom je gain, trojpásmový ekvalizér, dva Aux-y, panoráma, ťahový potenciometer, tlačidlo Mute a prepínač Analog/Digital. Na Aux 1 si môžeme dať ľubovoľný externý efekt, cez Aux 2 sa obsluhujú zabudované efekty – reverb, delay, chorus, flanger... Je ich 16 a každý má 16 variácií a znejú veľmi fajn v porovnaní s mixpultmi tejto cenovej kategórie, určite niektoré využijete. Ak na Aux 2 pripojíme externý efekt, zabudované efekty sa vypínajú. To však nie je jediná možnosť ako externe efektiť. Na štyroch mono stopách je jedna dierka na externé efekty, ktoré sa pripájajú káblom „tip-send ring-return“. Tiež som nevedel o čo ide, googloval som a vedzte, že to je kábel, ktorý má na jednej strane stereo jack, ktorý sa strčí do mixu, z neho vedú dva označené mono jacky – tie sa dajú do vstupu a výstupu efektu. Takýto kábel som u nás nevidel, ale na eBay stojí asi 5€. Funguje to tak, akoby sa dal efekt medzi nástroj a mix. No a napokon, externý efekt môžeme zavesiť aj na výstup (napríklad kompresor alebo feedback destroyer).
NRV10 hrá dobre a nielen v porovnaní s Beh... ehm... low-endovými mixpultmi. On skrátka hrá dobre. V skúšobni, domácom štúdiu aj na pódiu bude na nezaplatenie. No a to sme ho ešte nepripojili k počítaču.

Zvukovka
Po pripojení k počítaču sa z NRV stane desaťkanálová zvukovka. Predtým ale musíte nainštalovať ovládač. Vo vašom hudobnom programe (Ableton Live, Cubase, alebo čokoľvek používate), dostanete možnosť vybrať si z desiatich audiovstupov a stopu môžete poslať do desiatich výstupov. Tým však mix neprestane byť analógovým audiozariadením. Na každom kanáli je prepínač, ktorý rozhoduje o tom, či bude kanál analógový alebo digitálny. Bol som svedkom zvukovej skúšky mladej kapely, hrajúcej elektronickú hudbu. Stopy mali lajdácky naroutované do zvukovky a bolo to dosť utrpenie, lebo sa v tom ani pánboh nevyznal. S NRV by to bolo určite vpoho.
Pri živom hraní môžete použiť aj pribalený softvér InterFX – obsahuje niekoľko zaujímavých plug-inov ako delay, chorus, kompresor, distortion či noise gate. Zaujímavé je, že doň môžete natiahnuť aj VST plug-iny, ktoré máte.
Ak sa budete tešiť, že mixpult poslúži ako MIDI kontrolér, ktorým sa dajú ovládať prvky (potenciometre) vo vašom DAW softvéri, tak vás sklamem – neslúži. Ale na to ani nemá slúžiť, ak chcete kontrolér od M-Audio, kúpte si ProjectMix I/O, ale ten je viac ako dvojnásobne drahý a nie je to analógový mix.

Záver
M-Audio NRV10 je ideálny kúsok pre kapely, producentov, ale aj kreatívnych dídžejov. Možnosti uplatnenia sú neobmedzené. Mimoriadne priaznivý pomer ceny a kvality. Viacstopové štúdio aj mixpult v jednom, to sa ráta.

Marian Jaslovský

Distribúcia: Sunteq • www.studio.sk • Cena: 559 €