V zemi ohňa a ľadu

V auguste 2013 sa vydala fotografka Ivi Rebová spolu s partiou kamarátov na cestovateľskú výpravu za ďalšími zaujimavými fotoúlovkami do krajiny plnej nádherných prírodných kontrastov, ktorú najlepšie charakterizuje prívlastok zem ohňa a ľadu. Island - drsná, vulkanicky neustále aktívna, ostrovná krajina v severnom atlantiku, na okraji polárneho kruhu, ponúka nevšedné cestovateľské zážitky. Z tejto fascinujúcej cesty vám vďaka autorke prinášame fotoblog približujúci atmosféru krajiny, ktorá svojich najlepších hudobníkov inšpirovala k tvorivým výkonom ďaleko presahujúcim hranice rodného ostrova.

01_Lavove_polia

Lávové polia

Island ako ostrov vznikol na rozhraní dvoch litosférických dosiek - európskej a severoamerickej. Ich vzájomné pôsobenie malo v minulosti a bude mať i v budúcnosti zásadný vplyv na formovanie islandskej krajiny. Aktívna sopečná činnosť, časté erupcie a láva vylievajúca sa do voľneho priestoru dodávaju na mnohých miestach pocit, že stojíte v mori kamenia a popola. Lávové polia obrastené mäkkučkým machom skoro pozývajú, aby si človek na nich ustlal. Avšak pri každom kroku musíte dávať veľký pozor kam položíte nohu. Pukliny, i niekoľko metrové diery v zemi vás udržia v strehu.

02_Reykjavik

Reykjavík
Najsevernejšie položené hlavné mesto na svete. Seversky chladná atmosféra, ktorá sa premieta i do miestami originálnej architektúry, ktorá má očividnú inšpiráciu v drsnej islandskej prírode. Spojitosť s prírodou je tu citeľná na každom kroku v budovách, sochách, či obrázkoch na ulici. Ľudia na Islande sú so svojou krajinou spätí asi viac ako kdekoľvek inde vo svete. Napriek, či možno práve vďaka prakticky neustálym zemetraseniam, hrozbám sopečných erupcií, chladnej oceánskej klíme, ohromnej sile ukrytej pod povrchom, sú k svojej zemi pripútaní akýmsi neviditeľným putom. Jednoducho prežili spolu viac než dosť.

03_Historicka_farma_1

Þjóðveldisbærinn Stöng

Historická farma, takmer rozpravkové sídlo, nachádzajúce sa na dohľad aktívnej sopky Hekla, ktorá v minulosti toto čarovné miesto niekoľkokrát zničila. Napriek tomu sa sem ľudia vždy vrátili a vystavali ho znova. Hoci by človek na prvý pohľad povedal, že tu domy vyrástli priamo zo zeme a že sú tu ako súčasť zámeru samotnej prírody.

04_vodopady

Vodopády
Ak sa o Fínsku hovorí ako o krajine tisícich jazier, Island je krajina tisícich vodopádov. Takmer z každej hory, okolo ktorej prechádzate, sa valí väčší, či menší vodopád, ktorý je väčšinou napájaný z ľadovcov. V údoliach potom široké rieky vytvárajú kaňony a na miestach zlomov ohromujúce divadlo v podobe majestátnych vodopádov.

05_dakota_2

Dakota
Bolo 24. novembra 1973. Lietadlo americkej armády C-47 Skytrain, známe i pod označením Dakota, je v dôsledku nedostatku paliva nútené núdzovo pristáť na čiernej pláži na južnom Islande. Núdzový manéver posádka v zdraví prežila. Samotné lietadlo už toľko šťastia nemalo. Dnes jeho torzo ponechané svojmu osudu na čiernej pláži ponúka surrealistický výjav, ako vystrihnutý z postapokalyptického sci-fi filmu.

07_Vik

Vík
Najjužnejšie položené osídlené miesto na Islande. Malá dedina s pár obydliami, obľúbená zastávka mnohých cestovateľov po Islande. Na úpätí momentálne najnebezpečnejšej aktívnej sopky na celom ostrove – Katla. Zahalená v oblakoch, ukrytá pod mohutným pancierom ľadovca. Zatiaľ pokojná, avšak pomaly sa pripravujúca na svoje veľké predstavenie. V závislosti od sily erupcie, dochádza k roztopeniu ľadovcovej pokrývky, pričom prúd roztopenej vody v tom momente dosahuje hodnoty prietoku ako Amazon, Mississippi, Níl a Jang-c’-ťiang spolu a pre Vík a široké okolie predstavuje istotu okamžitej skazy.

08__ladovcova-zatoka-1

Vatnajökull, ľadovcová zátoka
Vatnajökull je najväčší pevninský ľadovec Európy, pokrývajúci takmer jednu desatinu plochy Islandu. Početné splazy vinúce sa dlhými údoliami až k nížine, kde sa pomaly strácajú, či už pôsobením globálnej klímy, alebo vplyvom slanej vody oceánu, ponúkajú ohromujúci pohľad. Sledujúc z priľahlého kopca, vyzerajú ľudia, ktorí sa podujali na výpravu so sprievodcom po mohutnom, no krehkom ľadovom príkrove, ako malé bodky. Skoro až strašidelné praskanie v úplnom tichu v závetrí pripomína, že nič nie je večné, aj keď to trvá tisíce rokov. V ľadovcovej zátoke sa potom odlomené kusy ľadovca ako obrovské zaoceánske lode vyradené z prevádzky pomaly plavia k šíremu oceánu, v ústrety svojmu nezvratnému osudu.

09_Kopasker_strasiaky

Kópasker
Malá dedinka na severe Islandu a jej bizarní obyvatelia, roztrúsení po lúkach a pasienkoch miestnej farmy. Vítajú s úsmevom návštevníkov a plašia nevítaných hostí.

10_myvatn

Mývatn
Oblasť Mývatn a rovnomenné jazero, predstavujú v súčasnej dobe vulkanicky najaktívnejšiu oblasť celého Islandu. Početným sopkám v okolí kraľuje Krafla. Mnoho geotermálnych prameňov na jej svahoch i v neďalekom okolí, z ktorých neustále stúpa para spolu s pachom unikajúcej síry, vám dáva jasne najavo, že tu je ozaj horúco. Množstvo kráterov, či pseudokráterov, lávových jaskýň, či lávových polí dosvedčuje nepokojnú minulosť tohto kúska zeme.

12_Aurora-Borealis

Aurora Borealis
Polárna žiara, v auguste nie tak častý úkaz, pri pohľade z lietadla na ceste domov. Great gig in the sky, predstavenie, ktoré sa mnohým naskytne iba raz za život. Krásna rozlúčka s krásnou krajinou a zároveň pozvánka vrátiť sa jedného dňa späť.

11_Djupavik_2

Djúpavík
Odľahlá usadlosť, dostupná len po kamenistej, úzkej ceste, plnej serpentín. Magické miesto plné pokoja, s tajuplnou atmosférou, ukryté v jednom z mnohých fjordov na severozápade Islandu. Dedinka, ktorá má len troch stálych obyvateľov si pamätá i nebývalý rozmach, ktorý má na svedomí svojho času jedna z najväčších tovární v Európe na spracovanie rybieho tuku. Avšak jej prevádzka trvala len pár rokov a pred viac ako 60 rokmi prišlo k jej úpadku. Od tých čias tu stojí ako pamätník ľudských ambícií uprostred čarokrásnej prírody. V rámci záchrany chátrajúcej budovy sa tu v poslednej dobe konajú rôzne umelecky zamerané akcie – výstavy fotografií a koncerty. Nie náhodou si toto miesto vybrali aj slávni Sigur Rós ako jednu zo zastávok pri svojom filmovom putovaní po Islande. Na tomto mieste, viac než na iných, skutočne zažijete, čo pre tunajších obyvateľov znamená Heima, v islandčine Domov. Priateľskí a srdeční ľudia z miestneho rodinného hotelíka vám s radosťou porozprávajú históriu ich malebného kúska domova. A ani si nevšimnete ako sa tu pri prechádzke rýchlo zasnívate.

ivi-rebova-portrait-island
Ivi Rebová je fotografka a dizajnérka pôsobiaca na Slovensku. Už niekoľko rokov sa venuje fotografovaniu slovenskej a zahraničnej hudobnej scény, jednoduchých vecí okolo nás, svadieb a takisto aj cestovateľskej fotografii. Počas tohto obdobia dokumentovala rôzne hudobné festivaly u nás a v zahraničí. Ako dizajnérka vytvára plagáty, letáky a iné reklamné materiály, CD obaly, svadobné pozvánky, logá atď. Ivi mala niekoľko úspešných výstav na Slovensku, v Čechách, Rakúsku či v Írsku.

www.iviart.net