Sennheiser HDVA 600

Renomovaný nemecký výrobca profesionálnej audiotechniky, ktorá si čoraz častejšie nachádza cestu aj k audiofilom, predstavil dvojicu preampov pre dynamické slúchadlá najvyššieho rangu – čo do použitých technológií, dielenského spracovania i merateľných parametrov. Tie sú samozrejme iba papierovým predpokladom posluchovej almázie, veľa však napovedia, no a keď sa ešte aj oko môže pokochať čistým minimalistickým dizajnom s okienkom do útrob prístroja, aké mávajú kuchyne michelinskými hviezdami ocenených reštaurácií, potom je pokušenie rezervovať si pár hodín na spolužitie s týmto prístrojom priam neodolateľné. Ako som už spomenul, Sennheiser predstavil dvojicu slúchadlových zosilňovačov, analógový HDVA 600 a digitálny HDVD 800. Keďže druhý z nich je hierarchicky i cenovo vyššie, povenujem sa najprv jeho jednoduchšiemu bratovi.

20120425_SEN_HDVA_600_lf

Ako to vyzerá?

Obe mašinky spočívajú na platforme identických rozmerov a majú zhodné nielen krabice, ktoré sa líšia iba nápisom s typovým označením, ale aj decentnú hliníkovú kapotáž. Tá fajn harmonizuje s arktickým modrým podsvietením hlavného vypínača, indikácie navoleného zdroja signálu (pri HDVA 600 symetrický a nesymetrický) a napokon aj intímneho osvetlenia útrob. Čelnému penelu dominuje masívny otočný potenciometer hlasitosti, už spomenutý prepínač zdroja, dva 6,3 mm jackové slúchadlové terminály a ďalšie dve XLR-4 pripájacie zdierky pre slúchadlá a napokon hlavný vypínač. Vrchná plocha hliníkového plášťa obsahuje po celej dĺžke a cca. tretine šírky vstavané okienko pre techno­‑voyerov. Zadný panel je osadený terminálom pre prívod elektrického prúdu, dvojicou symetrických audiovýstupov, symetrických (XLR canon) i nesymetrických (cinch) vstupov zdrojového signálu a napokon malým skrutkovateľným trimrom základnej citlivosti (gain).

Ako to hrá?
Povedzme si úprimne, že slúchadlové zosilňovače patria k nadstavbe, akejsi audiofilskej vyššej lige, kde sa to kúpou špičkových slúchadiel nekončí, ale hľadajú sa ďalšie efektívne kroky na zdokonalenie posluchového zážitku uprostred našej hlavy. Keďže väčšina prehrávačov, recieverov i zosilňovačov disponuje slúchadlovým výstupom, nejedna manželka sa počuduje nad vašou „zhýralosťou“ a nepochopiteľným odhodlaním vyhadzovať peniaze za ďalší krám, z ktorého bude musieť utierať prach. Ale vy viete svoje. Stačí prosté striedanie zdierok prehrávača, zosilňovača a napokon novozadováženého slúchadlového preampu (v našom prípade Sennheiser HDVA 600) aby bolo aj delostrelcovi jasné, že sa jedná o celkom inú ligu. Scéna sa v porovnaní so zabudovanými slúchadlovými výstupmi prehrávača a ampu okamžite prečistí, upokojí a stabilizuje. Stereoobraz je plastickejší čo do šírky i pomyselnej hĺbky. Jednotlivé nástroje, sólisti i nástrojové skupiny sú lepšie lokalizovateľné, naturálnosť podania nístrojových farieb a hlasových témbrov je vďaka bohatšej ponuke vyšších harmonických autentickejšia vrátane materiálu a veľkosti nástrojov. Šum prístroja je natoľko mizivý a jeho harmonické skreslenie také nízke, až sa nechce veriť, že sa nejedná o puristické profesionálne zariadenie pre štúdiá (hoci i tam si nájde uplatnenie) za tisícky eur, ale o mašinku, ktorá je dostupná každému sporivému audiofilovi.
Počúval som klasiku (barokový komorný orchester s brilantným kontratenorom, veľký filmový symfonický orchester, sofistikované americké country, ktoré sa zhusta ozýva z posluchových miestností vystavovateľov počas audioexhibícií, nadupané a zvukovo vymakané švajčiarske elektrokúzlenie, prostý bigbít, popík a napokon aj niečo z vlastnej tvorby, keďže ju mám v uchu a mašinku som si privliekol aj do štúdia a priamo z počítača si vypočul pár ešte nepublikovaných, ale čerstvo zmiešaných a zmasterizovaných vecí. V drvivej väčšine som sa spokojne usmieval a trápilo ma hádam len to, že cena tohto luxusného nadstavbového produktu je predsa len vyššia a manželkino pochopenie pre takéto samopaše mizivé.

Facit
Sennheiser HDVA 600 je moderné vysokosofistikované zariadenie, ktoré posúva zážitok z posluchu cez slúchadlá na vyššiu úroveň. Je ďalším krokom na nikdy sa nekončiacej ceste k dokonalosti reprodukcie, efektivizuje lov na detaily porovnateľne s ďalekohľadom s nočným videním na puške, robí posluch upokojujúcim (odpadá nervozita z plebejského skreslenia, šumu a nedostatočnej akustickej pixelizácie) a zároveň z každého počúvania robí luxusné dobrodružstvo, kedy vo svojich obľúbených nahrávkach objavujete prekvapivo stále nové a nové detaily a tak sa môžete komplexnosťou krásy posluchového zážitku kochať zakaždým trochu inak.

Andrej Turok


Distribúcia: ElviaPro • www.sennheiser.sk • Cena: 1 395 €