Prečo začať s digitálnym klavírom Roland?

Pre zmysluplné štúdium je dôležité, aby si aj najmenší študent od začiatku vytvoril správne technické návyky a pochopil zákonitosti hudobného nástroja. Vrhnúť sa do experimentu s postarším plastovým keyboardom je síce v neistých začiatkoch menšie riziko ako nákup klavíra, no z dlhodobého hľadiska môže mať negatívny vplyv vo forme nepochopenia hudobného nástroja a návyku na ľahké klávesy. Preto je dobré už v počiatku zvážiť výber prvého nástroja. Ten bude mať zásadný vplyv na vzťah, ktorý si začínajúci študent vytvorí k hudobnému nástroju. Kvalitný digitálny klavír ponúka výhody oboch svetov – digitálneho aj tradičného.

roland-piano-preco-zacat

Mechanika a zvuk

Digitálny klavír Roland je navrhnutý tak, aby verne simuloval špičkové akustické nástroje v ideálnych podmienkach. Kladivková mechanika je správne vyvážená, má povrch imitujúci tradičné materiály (Ivory Feel) a autentickú motoriku (Escapement). Zvukový generátor (SuperNATURAL) okrem dynamiky jednotlivých úderov sleduje a reprodukuje aj ostatné zvukotvorné faktory - počet súčasne stlačených klávesov a prácu s pedálmi (ktorých pohyb je tiež snímaný plynule). Tie majú vplyv na vznik rôznych sekundárnych zvukov a rezonancií, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou autentického zvuku klavíra.

Posluch a sústredenie
Výstup pre slúchadlá umožňuje cvičenie „potichu“ prakticky kedykoľvek. Cvičenie so slúchadlami má v dnešnej dobe a v priestoroch, ktoré obývame, dva zásadné benefity – klavirista sa môže odpútať od rušivých prvkov vo svojom blízkom okolí, čo pomáha k lepšiemu sústredeniu a umožňuje cvičiť aj na takých miestach a v takých časoch, ktoré by boli pre akustický nástroj neprijateľné. Na druhej strane, počúvať cvičiaceho, ako opakovane do dokonalosti piluje technické pasáže, alebo mladého študenta, ktorý sa ešte len zoznamuje s pojmami melódia a harmónia, nemusí byť pre blízkych vždy príjemným zážitkom. Slúchadlá si preto pochvália všetci zúčastnení, často práve tí, ktorí ich nemajú na ušiach.

Ladenie, údržba a priestor
Digitálny klavír si nevyžaduje ladenie a má minimálne nároky na priestor a údržbu. Nevadí mu vetranie, zmeny teploty ani zvedavosť najmenších študentov. Najmenší digitálny klavír Roland F-20 váži len 20 kg a jeho hĺbka nedosahuje ani dvojnásobok dĺžky klávesov. Takýto nástroj si svoje miesto nájde ľahko aj v menšej miestnosti a vďaka svojim striedmym tvarom na seba nepúta príliš veľkú pozornosť. Digitálna technológia vo vnútri nástroja zabezpečí vždy správne ladenie. Navyše umožňuje ľahko transponovať celú klaviatúru alebo stlačením tlačidla naladiť nástroj na niektorý z historických temperamentov.

Metronóm
Správne časovanie a rytmika patria medzi kľúčové faktory pri samostatnej interpretácii a nemenej pri hraní v tíme. Vstavaný digitálny metronóm vďaka nastaviteľnému tempu aj rytmu umožňuje efektívne rozvíjanie rytmických schopností. Keďže je integrovaný priamo do ovládacieho panelu klavíra, jeho spustenie a nastavenie si nevyžaduje presunutie pozornosti na iný prístroj. Hlasitosť metronómu je nastaviteľná a samozrejme je možný posluch cez slúchadlá.

Nahrávanie a učenie zábavou
Každý digitálny klavír Roland je vybavený vstavaným rekordérom a prehrávačom. Konečne je možné ľahko si odpovedať na otázku „Ako som to chcel zahrať a ako som to skutočne zahral?“ Nahrávku môžete posunúť aj učiteľovi hudby, ktorý si ju prehrá vo svojom nástroji a vyjadrí sa k postupu a prípadných chybám. Prehrávač zvládne prehrávanie WAV a SMF (MIDI) nahrávok, ktoré môžu byť obľúbenou skladbou pre jamovanie, aj predlohou k posluchu a interpretácii. S iOS aplikáciami Roland Piano Partner si zase deti aj dospelí môžu osvojiť základy hudobnej notácie zábavným spôsobom, ale aj cvičiť skladby so zameraním na techniku a presnosť, ktorú aplikácia vyhodnotí po zahraní skladby z predlohy.

Matej Šrámek