Ableton Push

Prednedávnom uviedla softvérová firma Ableton na trh nástroj - MIDI kontroler Push, ktorý je vôbec prvým hardvérom tejto spoločnosti a možno povedať, že softvér Ableton Live a nástroj Ableton Push spolu tvoria bezkonkurenčnú produkčnú jednotku. Push je z časti hudobný nástroj, drum maschine, z časti Ableton Live kontroler, z časti aranžérsky a editačný nástroj.

Ableton_push_MIDI_controller_akai_voor_live_9_pads_overview

zvukUkazka-icon
Na prvý pohľad nás upúta 8x8 podsvietených rýchlostne a tlakovo citlivých padov, 16 špeciálnych padov, jedenásť otočných fádrov, veľký LCD display, dotyková lišta pre pitch bend, rolovanie a ďalšie tlačidlá na ovládanie Ableton Live, ktoré mnohonásobne urýchlia prácu pri tvorení hudby. Na zadnej strane sa nachádzajú dva vstupy pre nožné ovládače, ako napr. sustain, alebo volume pedál, ďalej USB port, vstup pre adaptér (slúži len na zvýšenie intenzity podsvietenia) a tlačidlo On/Off. Toto všetko robí z Push plnohodnotný nástroj, avšak treba upozorniť, že Push je len kontroler. Bez softvéru a zvukových bánk na HDD nezaznie ani tón.
Na druhý pohľad môže človeka napadnúť v čom je vlastne Push iný, na rozdiel od Akai MPC, NI Maschine, Novation Launchpad? Dôverne poznám všetky tieto kontrolery a musím povedať, že Push je naozaj výnimočný v tom aký prístup k tvoreniu hudby ponúka, ako sa na ňom hrá a v tom, že na profesionálnu produkciu vám bude stačit len tento nástroj, ktorý sa zmestí do tašky. Koniec koncov je Push hybridom medzi Lauchpadom, od ktorého prevzal pole (matricu) 8x8 padov na hranie, ovládanie Ableton Live a medzi Akai MPC od ktorého prevzal systém drum maschine, step sequencer, note repeat a dokonca pady vyrába priamo Akai Proffesional.
Tvoriť kompletnú hudbu sa dá samozrejme aj na vyššie spomínaných nástrojoch, avšak hrať na Push je veľmi inšpirujúce, nakoľko je k dispozícii 64 veľmi citlivých padov a step sequencer je prehľadnejší ako pri 4x4 padoch. Čiže sa dajú zahrať aj komlikovanejšie party, tak ako na klávesoch. Pady sú skutočne kvalitné aj na tvorbu beatov, odozva a citlivosť je výborná, pocit pri hraní podobný profesionálnym klávesom. Niekomu by možno mohlo vadiť, že pady sú oveľa menšie ako napr na Akai MPC, ale pre mňa, ako klávesáka, je to skôr výhoda.
Za najvýznamnejšiu inováciu považujem spôsob, akým sa na tomto nástroji zobrazujú tóny resp. stupnice, čo bude zaujímavé a hlavne nápomocné pre amatérskych hudobníkov, ktorí hudbu vnímajú intuitívne a nechcú sa zaoberať teóriou.
K dispozícii sú dva módy zobrazenia tónov. Prvý je chromatický, pričom vysvietené sú tie tóny, ktoré patria k vybranej stupnici. Druhý, diatonický spôsob vyberie len tóny danej stupnice, takže stačí len stáčať pady a nestane sa, že by sme vyšli zo stupnice. To znamená, že stačí vybrať stupnicu, základný tón a môžme nerušene hrať. Na výber sú stupnice molové, durové, modálne a široká škála pentatonických stupníc, ako napr. cigánska, či španielska.
Push má aj nedostatky, ktoré mi dosť vadili a musel som hľadať spôsob ako ich vyriešiť. Prvým nedostatkom je, že nie je možné prepnúť polaritu sustain pedálu, takže buď treba zaobstarať pedál na ktorom sa dá polarita prepínať, alebo tak, ako v mojom prípade, polaritu zmeniť virtuálne pomocou MIDI translátora, napr. MIDI pipe. Ten som použil aj pri nastavení rozmedzia aftertouch, pretože ten je na Push veľmi citlivý a pri hraní niektorých zvukov sa aftertouch zapína už pri nízkej hlasitosti, čo je potom na úkor dynamiky.
Ďalší nedostatok je, že možnosť MIDI namapovania padov alebo tlačidiel je len v User mode, takže napríklad nie je možné hrať na pady a zároveň ovládať funkcie Ableton Live, pre ktoré nie sú priamo tlačidlá. Toto často používam na Launchpade, kde popri hraní môžem druhou rukou zapínať a vypínať groovy, ktoré som si už nahral.
Napokon už len pár drobností: Display je pri šikmom uhle zle čitateľný, chýba možnosť označiť noty na jednej klávese a ďalej s nimi pracovať, napr. označiť len kopák na note C a potom ho celý vymazať, alebo upraviť hlasitosť týchto nôt. Pri presúvaní na iné tracky sa na displeji automaticky zobrazia parametre daného nástroja, čo síce niekedy poteší, ale keďže sa táto funcia nedá vypnúť, je to v niektorých prípadoch problém. Ak by som chcel celý čas hrať na padoch napríklad gitaru a zároveň upravovať parametre iného tracku, tak to možné nie je. Riešenie je použiť ešte jeden kontroler.
Napriek nedostatkom, ktoré sa ale dajú vyriešiť a firma Ableton ich bude určite časom vylepšovať, prevažujú pozitíva. Ableton Push si určite nechám vo svojej zbierke nástrojov a to hlavne preto, že je to prvý kontroler, ktorým je možné komplexne ovládať Ableton Live (pozor, funguje len s verziou 9) pri tvorbe hudby v štúdiu ale hlavne pri živom hraní. Je to kvalitný all­‑in­‑one produkt, ktorý odporúčam pre amatérskych hudobníkov, ale aj pre profesionálov.

Plusy
kvalitné továrenské spracovanie nástroja a padov
logické uloženie ovládacích prvkov
inšpiratívny spôsob hrania a ovládania Ableton Live

Mínusy
zle čitateľný display pri šikmejšom uhle
nie je možnosť nastaviť intenzitu displeja, rozmedzie aftertouch a polaritu sustain pedála
v základnom režime Note (slúži na hranie) nie je možné MIDI mapovanie

Marcel Vén
www.facebook.com/marcelven
www.youtube.com/mrclven


Distribúcia: Disk Multimedia • www.disk.cz • Cena: 488 € / 12 590 Kč