Arturia SPARK

arturia-spark
V pomerne bohatom portfóliu výrobkov fy Arturia – od hardvérových klávesníc, cez softvérové podoby klasických analógových klávesov až po produkčné záležitosti sa našlo miesto aj pre zaujímavý produkt, ktorý, zdá sa, vypĺňa priestor medzi jednoduchšími drums automatmi a luxusne vybavenými softvérovými sequencermi.

Creative drum maschine

Za pomerne prijateľnú cenu obdržíte neveľkú škatuľu s „veľkým“ obsahom. Po vybalení máte v rukách výnimočne dobre spracovaný masívny kovový prístroj, ktorý na prvý dojem vyvolá pocit, že sme sa stretli so serióznym hardvérom. Toto zariadenie je však iba midi kontroler, ktorý negeneruje zvuk. Všetko sa to odohráva až po pripojení cez USB – Spark beží aj v PC aj na Mac. Dominantou tohto zariadenia je totiž jeho softvér, ktorý ponúka sekvencer, ktorý sa dá využiť nielen ako VST, ale aj ako music workstation.

Hardware
Nebudem detailne popisovať každý jeden pad či knob, logickosť rozloženia ovládacích prvkov kontrolera a ich funkcia je dostatočne intuitívna – ako ovládanie sekvencera, tempa, slučiek, jednotlivých nástrojov, ich farby, ataku, sustainu, až po volič patternov a bicích sád. Zaujímavo pôsobí fx-ový dotykový pad, ktorým sa dajú kreatívne ovládať až tri efekty, nie však naraz. Nevýhodou sa môže stať, že spúšťacie pady majú minimálnu citlivosť na detailnejšiu dynamiku, čo nakoniec cítiť už pri prvom dotyku, okrem toho by mohli napr. reagovať v stereobáze (kdekoľvek sa udrie na pad, hrá to rovnako). Pri potenciometroch mi chýbaju ukazovatele hodnôt (niečo je na malom displeji) a napr. potenciometer ovládajúci tempo je málo citlivý, mení hodnoty po dvoch bpm. Inak sa tu nič nerozchádza, všetko znesie aj pomerne hrubé zaobchádzanie.

Software
To, čo z hľadiska ovládania do detailu neumožnuje midi kontroler, v pohode dobehnete myškou. Po bezproblémovom nainštalovaní všetko beží v troch základných oknách – ovládací panel je rozdelený na tri časti. Hlavná zobrazuje ovládacie prvky midi kontrolera, vizualizovaného ako samotný kontroler, nad ňou sa nachádza 16-stopý sekvencer, ktorý je veľmi jednoduchý a intuitívne ovládateľný. Načítavanie a úprava presetov, výmena patternov beží rýchlo a synchrónne. Pod zobrazením kontrolera je ovládanie nástrojov – výber bicích sád, 16-vstupový mix na ovládanie vzájomných pomerov a použitia až 14 efektov – reverb, chorus, dynamické efekty, knižnica rôznych štýlov. Samozrejmosťou je výmena jednotlivých nástrojov v rámci danej sady.
Sekvencer a jeho výbava sa v zásade dá považovať za profesionálnu platformu na tvorbu patternov, celých skladieb a ich kompletnú editáciu. Mašinka disponuje bohatou zásobou zvukov, 90 sád od vintage klasiky TR-808, TR-909, TR-606, Simmons SDS-V, cez CR-78, Mini Pops 7, Ace Tone FR-2L, Yamaha MR 10, Maestro Rhythm King MRK2, Boss DR-55, E-mu-SP-12, Roland DR-727, Roland R-8, Casio VL-Tone and SK-1 až po vysoko realistické sample akustických bicích nástrojov. Komu by nestačilo, Spark podporuje import súborov vo formáte Waves, alebo Aiff.
Nuž, kto nechce investovať do drahých VST nástrojov, veľmi rýchlo si zvykne na komfort, ktorý Spark poskytuje, množstvo zvukov, rôznych štýlov, ich vlastná úprava. Síce to vidím viac na štúdiové či domáce experimenty, prípadne serióznu prácu, ako na live – aj keď na youtube nájdete videjká veľmi šikovných maníkov. Pomôžem si citátom z jedného staršieho českého filmu „Kdo si hraje, nezlobí!“ – so Sparkom teda zlostiť nebudete.

Ivan Magyar


Distribúcia: TM Sound • www.tmsound.sk • Cena: 489 €