Yamaha Clavinova CLP-470

Šťastím výrobcu je, keď sa názov jeho produktu medzi ľuďmi rozšíri a nadobudne status všeobecného pomenovania. Tak, ako sa kedysi nepovedalo prenosným „kazeťákom“ inak ako walkman (Sony), zvyknú sa neprenosné digitálne klavíre označovať pojmom clavinova.

Evolúciou k dokonalosti
yamaha-clavinova
Pod týmto produktovým názvom takmer pred tridsiatimi rokmi uviedla na trh svoje prvé digitálne piano firma Yamaha. Patrí teda v tomto trhovom segmente k priekopníkom. Aktuálne uviedla na trh nov sériu CLP 4xx. Pri takom dlhom kontinuálnom vývoji ťažko očakávať revolučné zmeny, skôr ide o evolúciu, s dôrazom na celý rad užitočných detailov. Na testovanie sme dostali k dispozícii model CLP 470.
Základnou funkciou každého digitálneho klavíra je imitovať všetky atribúty (zvuk, mechanika, výrazové prostriedky, pocit z hry) akustického nástroja. Keďže ide o nástroj neprenosný, určený na pevnú inštaláciu, rozmery a hmotnosť nehrajú takú dôležitú úlohu ako pri stage pianach. O to viac však vstupujú do hry dizajn a estetické vlastnosti nástroja. Yamaha vo svojej novej CLP sérii v tomto ohľade stavila na jednoduchú funkčnosť a strohú eleganciu. Viac tak svojím vzhľadom evokuje klasický nástroj, než digitálny. Medzipoloha krytu klávesnice, pri ktorej sú zakryté ovládacie tlačidlá, zabraňuje nechcenému prepnutiu zvuku a vzhľad nástroja pôsôbí ešte viac „akusticky“.
Nová Clavinova dostala vylepšenú graded hammer klaviatúru - každá jedna klávesa má odstupňované závažie kladivka. Nástroj tým získal veľmi exaktnú dynamickú odozvu, pri hre sa správa predvídateľne. Dávkovanie dynamiky pri hre je tým pádom jednoduché. Drevené klávesy so syntetickou slonovinou sú prijemné na dotyk. Dĺžka mechaniky umožňuje pohodlné hranie aj v krkolomnejších obratoch blízko vnútorného okraja klávesnice. Vylepšená je aj pedálová sekcia. Hlavný sustain pedál už nie je lineárny, ale má vo svojej dynamickej krivke medzipolohu. Ľahšie sa tak dá táto poloha nohou vycítiť, aj keď to chce trochu cviku.
Po zvukovej stránke prešla nová séria CLP 4xx rozsiahlejšou zmenou. Nový zvukový engine Yamaha nazvala Real Grand Expression. V podstate sa jedná stále o ROM player, aj keď po výrazovej stránke pestrejší. Základom zvuku je vysamplované akustické krídlo Yamaha. Tóny sú však na rozdiel od doposiaľ používanej metódy loopovania samplované v celej dĺžke. Priebeh doznievania tónu je tak oveľa prirodzenejší. Na expresivite pridáva aj realistické doznenie tónu po pustení klávesy - iné je pri ostrom staccate, iné pri legate. Dnes je už samozrejmosťou u lepších modelov Yamahy aj rezonancia strún pri stlačenom sustain pedáli. Charakter zvuku je vždy vecou vkusu, ale ak by som mal definovať zvuk novej CLP-470, asi by to boli atribúty ako naturálny, vyvážený, prítomný, plný, plastický. Celkovo sú k dispozícii štyri klavírne zvuky (každý ešte s jednou variáciou). Prvé dva sú plné, vhodné na sólo hru, zvyšné svojou ekvalizáciou vhodné skôr do kapelového zvuku.
Tak ako Yamaha vyvíja klavírny zvuk, presne tak spí pri zvukoch ostatných. Aj keď v prípade digitálneho klavíra ide skôr o doplnkovú funkciu, vo väčšine prípadov tieto zvuky zaspali dobu a výrobca ich nezmenené necháva aj desať rokov. Použiteľné sú sláky do kombinácie s klavírom, kontrabas na rozdelenú klaviatúru, čembalo, no Rhodes piano, či Hammond sú však využiteľné ťažko. Rovnako aj ovládanie nástroja je mimo dobu. Dvojciferný display je dnes už anachronizmus. Ovládanie zložitejších funkcií si vyžaduje manuál na kolenách a krkolomné dvojhmaty, čo mi osobne pripadá v ére dotykových displejov absurdné. Aby sme však nástroj nezatratili úplne do minulého tisícročia, pribudol konektor pre USB kľúče a s ním aj MIDI a mp3 player. Užitočná funkcia, či už pre výuku, alebo pre kaviarenských sólo entertainerov.
Yamaha CLP-470 je výrazným krokom vpred v oblasti digitálnej simulácie akustického klavíra, či už po stránke mechanickej, alebo zvukovej. Svojím realizmom a expresivitou môže plnohodnotne zastúpiť miesto na pódiu v kluboch, reštauráciách. Je vhodný ako nástroj na cvičenie aj pre náročnejších (na rozdiel od nižších sérií YDP, P). Ovládaním a doplnkovými funkciami trochu zaspal dobu. Na druhej strane treba dodať, že počas testovania som nepocítil potrebu meniť akékoľvek nastavenie - ani krivku dynamiky, ekvalizáciu, brilliance. Skrátka, zapnúť a hrať.

Roland Kánik
Sonic Cat Studio

PLUSY
- graded hammer mechanika
- realistický zvuk a expresivita
- dizajn

MÍNUSY
- slabšie ostatné zvuky
- zastaralé ovládanie

Distribúcia: Yamaha Europe • www.yamaha.com • Cena: 2700 €