S génom dokonalosti

GENELEC 8260A

Škandinávsky výrobca referenčných štúdiových monitorov prichádza na trh s lahôdkou, ktorá rozbúši srdce nielen profesionálnym krotiteľom zvuku, ale i nejednému dobre rozpočúvanému audiofiolovi. Modelový rad kompaktných aktívnych dvojpásmoviek 8000 bol korunovaný revolučnými sústavami s troma pásmami a viac než solídnou litrážou. Napriek tomu, že sa svojou koncepciou radia skôr medzi sústavy stojanové, svojím prednesom ašpirujú na plnokrvnosť zvuku urastených stĺpoviek. Pod lakonickou šifrou 8260A sa teda skrýva „búda“ s predpokladom excelentného analytického podania, ktoré však nie je únavné a napriek svojmu „profi“ pôvodu osloví aj audiofilov. Keďže sedím takpovediac na dvoch stoličkách – ako hudobný producent trávim tristne veľa času v nahrávacích štúdiách, ale ako „hifinový a highendový“ publicista sa radím k „zvukoľubiteľom“, cítil som sa byť nielen poctený pozvaním na test, ale priam predurčený priniesť svoju správu o novom etalóne obom obciam – tej profesionálnej rovnako tak i laickej.

FAQ(ty)
genelec1
Zbrusu nové aktívne trojpásmové sústavy 8260A, vybavené DSP systémom a patentovanou MDC (Minimum Diffraction Coaxial) technológiou, prichádzajú na trh so všetkými predošlými benefitmi svojho modelového radu obohatenými o prelomové technické riešenia a technológie, ktoré Genelec používa v tomto produkte vôbec po prvý raz. Nové meniče, optimalizované zosilňovače a rozšírené DSP jednotky s patentovanou automatickou AutoCal kalibráciou – to všetko v sofistikovanej ultrarigídnej uzavretej konštrukcii, sľubujú ojedinelý zážitok z precízneho podania zvukového obrazu. A vskutku – majstrovské dielo fínskych inžinierov dáva sladké presladké ovocie, ale to už predbieham. Takže späť k technickým charakteristikám: Už spomenutej MDC technológii vďačíme za presnejší zvukový obraz a frekvenčnú koherenciu v oblasti stredného a vysokého pásma ako na hlavnej, tak i na nepriamej akustickej osi. Extrémne hladká frekvenčná odozva dáva reprodukovanej hudbe prirodzenú jasnosť a precízne vymedzenie jednotlivých informácií v audiofilnom poli. 8260A vôbec po prvý raz kombinuje pri reprodukcii stredov a výšok koaxiálny menič MDC s modernou technológiou DCW (Directivity Control Waveguide) pre rovnomernú a frekvenčne vyrovnanú distribúciu vyžarovaného zvuku. Toto spojenie dáva nielen „bezošvý“ kmitočtový priebeh, ale účinne tiež eliminuje hendikepy posluchových pozícií mimo hlavnú os. Nový desaťpalcový menič hlbokých tónov pracuje v masívnom hliníkovom koši a „loví“ až do hĺbky 26 Hz (-3 dB). Prepracovaná DSP jednotka s meracím mikrofónom a príslušným nastavovacím softvérom zodpovedá za komplexné spracovanie signálu - počnúc crossoverovými filtrami, komplexnou adaptáciou na akustický charakter posluchovej miestnosti, až po príslušné ekvalizačné a časové korekcie. Robustný dvojškrupinový kabinet z hliníkového odliatku je rigidný voči akýmkoľvek vibráciám a nežiadúcim rezonanciám. Jeho akusticky optimalizované zaoblenie eliminuje vznik difrakcií a podieľa sa tak na celkovom excelentnom podaní týchto sústav. K tomu prispievajú aj sériovo dodávané pružné podložky IsoPod, ktoré sústavy účinne izolujú od úložnej plochy.

Vý(sluch)
genelec2
Posluchová miestnosť spoločnosti Centron je (pomerne) uspokojivo akusticky riešená. V sinergii s korekciou vlastného DSP systému sú teda posluchové podmienky (takmer) ideálne. Barokoví majstri vedeli o hľadaní hudobnej dokonalosti svoje, a tak sme sa započúvali do Bachových a Vivaldiho diel v podaní vychytených sólistov, orchestrov a samozrejme Genelecov 8260A. Hudba nenútene vstúpila do priestoru, rozprestrela sa po jej šírke i hĺbke a mňa pochytilo nutkanie od nadšenia výskať a tlieskať ako Marcello Mastroianni počas filmového striptízu v podaní Sophie Lorenovej. Tak takto analyticky precízne a pritom fajnšmekersky delikátne podanie som počul počas svojej kariéry skutočne len zopárkrát a spravidla sa vždy jednalo o sústavy s príslušnou perifériou za rádovo v násobkoch vyššie sumy, než stoja tieto všestranné aktívne kompakty. Univerzálne prednesové schopnosti (jazz je nenútene vláčny a keď treba, tak aj virtuózne perlivý, rock nástojčivo úderný a prekvapivo kúsavý) predurčujú tieto reprosústavy pre štúdiové aplikácie rovnako ako pre súkromné posluchové priestory audiofilov. Niekoho by hádam mohol odradiť strohý technokratický dizajn, ale už v biblii stojí: kto má uši, nech počúva. A počúvať muziku v podaní týchto búd je jednoducho sviatok. Sviatok, ktorý sa nezunuje.

Andrej Turok

Technická špecifikácia

Vstupné formáty: analógové a digitálne
Digitálny vstup: AES / EBU (single / dual)
Typ konektora: XLR vstupné
Vstupná vzorkovacia frekvencia a rozlíšenie: 32 kHz -192 kHz / 16 bit – 24 bit
Kontrola siete: vlastný GLM (Genelec Loudspeaker Manager) systém
Kalibrácia systému: autocal, GLM manuálna, Stand-alone
SPL: v priemere od 100 Hz do 3 kHz ≥ 113 dB SPL
Maximálny špičkový akustický výkon: ≥ 123 dB SPL @ 1m
Meniče: basový 10", stredový 5" laminátový kužeľ, výškový 3 / 4" koaxiálny hliníkový
Deliace frekvencie: 490 Hz, 3 kHz
Frekvenčný rozsah: 29 Hz - 21 kHz (± 1 dB)
Zosilňovač / kanál: basy 150 W, stredy 120 W, výšky 120 W
Rozmery: 570 x 357 x 347 mm (výška s Iso-Pod 593 mm)
Hmotnosť: 27,5 kg

tecAwards

TEC Awards
Reproduktory Genelec 8260A boli nominované na cenu Technical Excellence & Creativity Award za rok 2010. Výsledky 26. ročníka udeľovania cien TEC Awards, odbornej súťaže organizovanej nadáciou TEC Foundation for Excellence in Audio, budú vyhlásené 14. januára 2011 na NAMM Show v Anaheime v Kalifornii.

Centron Slovakia • www.centron.sk • Cena: 2990 € / ks