Pravda na master páske

Verný zvuk nahrávok, tak ako boli zaznamenané priamo na master pásky, je dosiahnuteľným cieľom už dlhšiu dobu, no až posledné dva roky zažíva analógová nahrávka na páske svoju renesanciu. Tento trend naznačuje stúpajúca cena štúdiových magnetofónov značiek Studer, Revox, či Ampex, ktoré boli ešte pred niekoľkými rokmi dostupné takmer „za babku“. Mnohé nahrávacie štúdiá v USA, ale aj v Európe sa vracajú k alternatívnemu analógovému záznamu na magnetofónový pás pre jeho autenticitu a neopakovateľný vrúcny prejav - vlastnosti, ktoré začína požadovať čoraz viac umelcov z hudobného biznisu. Dôvodom je „hranatosť“ zvuku, jeho chlad a snaha o sterilnú dokonalosť digitálu, ale aj návrat mnohých vydavateľstiev ku klasickej vinylovej gramoplatni, čoho dôkazom je aj trend návratu a stúpajúca krivka predaja vinylových LP platní za posledných niekoľko rokov.

mastertape-np3-2013

Napriek vysokému rozlíšeniu a kvalite zvuku, ktoré už v súčasnosti digitálne nahrávky bežne dosahujú, prichádzajú na scénu niektoré audiofilské vydavateľstvá s novým zvukovým fenoménom pod názvom Master Tape Records. Hranice dosiahnuteľnej audiokvality posúvajú ešte ďalej tým, že na analógové magnetofónové pásy realizujú priame prvé kópie albumov zo svojich pôvodných štúdiových master pásov. Štandardom rýchlosti posuvu pásu je 38cm/s, jednosmerný, dvojkanálový stereo záznam na 50 µm štúdiový pás typu SM468, SM900, alebo SM911. Keďže ide o ručný zápis v reálnom čase, je v cene nahrávky zhodnotená časová náročnosť záznamu, príprava a nastavenia nahrávacích zariadení a ich amortizácia, čo sa v konečnom dôsledku výrazne premietne do ceny vydávaného titulu, takže kupovať a vlastniť takého originály nie je vonkoncom lacná záležitosť. V priemere sa tieto priame kópie z pásov na pás pohybujú v cene od 150 do 500 € za titul (cca 200-250 € za záznam na cievke do 32 minút).
Najširšiu ponuku v súčasnosti ponúka špičkové a vo svete dobre známe švédske vydavateľstvo klasickej, jazzovej a folkovej hudby OPUS3 records, ktoré zo svojich analógových archívov ponúka na magnetických páskach až 52 titulov. Kópie master pásov realizuje na archívnom páse SM468 výrobcu Pyral-RMG, ktorý prevzal kompletnú výrobu magnetofónových pásov po spoločnosti BASF/EMTEC a vyrába 4 druhy pásov podľa doterajších štúdiových štandardov. Štúdiový pás SM468 je určený na dlhodobú archiváciu s veľmi nízkou latenciou presluchov a prekopírovania záznamu.
Za zmienku stoja aj ďalšie vydavateľstvá master tape nahrávok ako napríklad The Tape Project, ktoré svoje mastertapy realizuje na pásoch amerického výrobcu ATR (tento pás je približne identický s európskym pásom SM911, čo bol štandard vo väčšine štúdií v Európe), ďalej sú to napríklad Master Tape Sound Lab alebo Yarlung Records. Ponuku mastrov OPUS3 nájdete na webovej stránke vydavateľstva www.opus3records.com a objednať sa dajú na stránke spoločnosti Iryson, ktorá toto vydavateľstvo pre Slovensko a Českú republiku zastupuje.

www.iryson.sk