Microkorg XL+

VŠETKO NAJLEPŠIE K NARODENINÁM!
Je to už desať rokov, čo firma Korg vystrelila na trh syntetizátor/vokodér MicroKorg. Po inovácii dostal k menu ešte veľavravné písmená XL so zlepšeným vokodérom a druhý update je s pluskou, tam som však veľké rozdiely oproti XL nenašiel.

microkorgxlblackred

Pri príležitosti desiatich narodenín v Korgu vymysleli „výročné edície“ MicroKorgov v netypických farbách, buď celý čierny alebo kombinácie čiernej a červenej (Limited Edition Black/Red), pričom bežne biele klávesy sú čierne a poltónové sú červené. Presne ten som si kúpil, keďže v našej kapele Cieľová skupina máme červenú radi.

Inovátor
Z trojlístka veľkých Japoncov (Korg, Yamaha, Roland) je v duchu applovského „think different“ najinovatívnejší asi práve Korg. Stačí spomenúť už celkom početnú sériu Kaoss (frázový synťák Kaossilator a efekt Kaoss pad), miniatúrne kontrolery Nano, trojicu úplne malých analógových syntetizátorov Monotron, klávesy s predponou Micro. To sú nielen inovácie, ale aj snaha priniesť vysokú kvalitu a typicky tučné korgovské zvuky nie práve solventným ľuďom, kreatívnym DJ-om a vlastne všetkým.
MicroKorg (XL) som už v rukách mal, tak som nebol prekvapený hračkárskym dojmom, ktorý vyvoláva. Dizajn je však zároveň taký prepracovaný v štýle „retro“, že na prvotnú nedôveru môžete zabudnúť. MicroKorg má skrátka ten wow efekt, ktorý nie je ľahké vytvoriť. Vidíte, počujete ho a chcete ho mať. Opäť v tejto súvislosti spomeniem Apple.
Čo sa týka hmotnosti, je to ľahký nástroj a to je dobre. Ale mikrofón na husom krku je veľmi robustný. Klávesisti sú prekvapení, že na miniklávesnici sa dá normálne hrať. Privítal by som aftertouch, ale to by som možno už chcel veľa.

Ako to hrá
Pri štarte na nás krpec žlto zažmurká a od tejto chvíle sa všetko pohybuje v kategórii superlatívov. Korgovské zvuky sú neopakovateľné (Joe Zawinul o tom vedel svoje). Manuál netreba. Všetko je úplne jasné na prvý pohľad. Zvuky sa menia dvoma najväčšími kolieskami (každé má osem polôh) a dvojpolohovou páčkou. Jedným kolieskom sa mení typ zvukov, druhým žáner a páčkou sa prepína medzi dvoma bankami. Jednoduché a netreba ani žiadne pamäťové tlačidlá, lebo akýkoľvek zvuk prepneme za okamih. Dokopy ich je 8 x 8 x 2, teda 128. Za predpokladu, že MicroKorg nebudeme používať ako univerzálny synth, nie je žiaden z nich slabý alebo nepoužiteľný. Veľmi presvedčivé sú basy a leady, tie asi budeme používať najviac, ale ani ostatné sa nedajú zahanbiť. Skvelé sú natívne vokodérové zvuky. Je to virtuálny analóg, takže nehľadajme simulácie skutočných nástrojov (aj keď analógový organ, Rhodes a Wurlitzer tu sú). Na bicie si musíme nájsť iný synťák.

Ďalšie vychytávky
Na pravej strane sú tri efektové kolieska na obsluhu filtrov, ktoré sú vraj prevzaté z efektových procesorov Kaoss Pad a teda majú vysoký štandard. Štvrtým meníme funkcie tých troch. Tu sa aj efekty editujú (to sa dá robiť aj v počítači cez USB a s patričným softvérom). V strede je tlačidlo ARP, teda arpeggiator, ktorým nastavujeme rytmickú pulzáciu – frázy. Veľmi zvláštny a veľmi použiteľný spôsob neštandardného frázovania umožňuje tlačidlo Vocoder (ten sa totiž dá priradiť k akémukoľvek zvuku) – držíme kláves alebo akord, pritom vydávame nejaké zvuky ústami a syntiačik hrá frázy presne podľa toho, čo brbleme. Tu treba poznamenať, že MicroKorg má aj vstup Line-in, takže si môžeme vokodérovo tvarovať akýkoľvek zvuk, čo sa dá využiť pri produkovaní - nahráme povedzme gitaru a potom ju preženieme cez tento luxusný efekt. Samozrejmosťou je rozhranie USB s možnosťou editovať zvuky cez editor, ktorý ja na stránke Korg.com zadarmo.

Negatíva
Tri veci nepochopím: Tri kolieska na filtre sú na pravej strane. Sólo hrá väčšina pravou rukou, takže ruky treba pri využívaní filtrov a efektov prekrížiť. Našťastie, rozmery sú také malé, že to nie je problém. Ale čo tak obrátiť to celé zrkadlovo? Na zadnej strane by sa určite ešte zmestila diera na sustain pedál, a nedajbože aj na expression pedál, čo by bolo pri absencii aftertouch dokonalé. Ale nie je. Najväčšie mínus je absecia tlačidla „tap tempo“. Takže prispôsobiť arpeggiá živej kapele sa dá len s použitím externého zariadenia a MIDI sync.

Marian Jaslovský, www.jaslovsky.sk


Distribúcia: MusicPark • www.korg.sk • Cena: 459 €