BOSS TE-2, MO-2, DA-2

zvukUkazka-icon-big
Firmu BOSS netreba gitarovému obecenstvu predstavovať. Jej záber je široký a nepoznám gitaristu, ktorý by v tejto oblasti tápal. Takže sa rovno pozrieme na nové krabičky TE-2 Tera Echo, MO-2 Multi Overtone a DA-2 Adaptive Distortion. Ešte snáď treba podotknúť, že nové krabičky majú nový look a ovládacie prvky na nás pozerajú zo zlatavého hliníkového pliešku a knoby sú čierno-zlaté.

boss_te-2_tera_echo
Tera Echo TE-2 disponuje štyrmi ovládačmi: E. Level, Tone, Feedback a S-Time. Netreba vysvetľovať. Už z názvu je jasné, že sa nejedná o klasický Delay a efektová cesta sa bude správať inak. Krabička nežerie signál, čo je potešujúce a do čistého zvuku pridáva v polovičných hodnotách silne echový zvuk. Kto nemá skúsenosť so starými echoidnými efektmi, odporúčam vyskúšať, je to zážitok. Výsledok sa dosť podobá silnému Hallu, aj keď mierne opakovaný tón vo zvuku predsa len počuť. Ubratím E.Levelu zmiernime účinok, S-Time dodá zvuku poriadny rozmer, Feedback pred koncovým nastavením je už masaker. Ovládače reagujú pekne a každé potočenie je nový rozmer. Viem si predstaviť použitie tohto (dnes už netradične) tradičného efektu.

Boss-MO-2-Multi-Overtone
Multi Overtone MO-2 predstavuje úplne novú generáciu gitarového efektu a netušil som, čo sa dá od toho čakať. Zo spomenutej trojice ma oslovil najviac a myslím, že prekvapí mnohých hľadačov nových zvukov. Knoby sú Balance, Tone, Detune a trojpolohový Mode. Prvý primiešava efekt do cesty, Tone je klasika, Detune krásne moduluje signál a dal by sa prirovnať k bohatému chorusu. Táto krabička v sebe zahŕňa v podstate čosi ako chorus a oktáver. Kombináciou efektov a jednoduchou obsluhou môžeme dostať množstvo zvukov, o čo sa postará Mode. V prvej polohe pridáva hornú oktávu, druhá je podobná signálu z gitary, tretia posúva zvuk do spodných oktáv. Výsledkom je neopočúvaný, nový zvuk, ktorý sa rýchlo zapáči. V určitých polohách je zvuk nie nepodobný Steel Drums, v iných znie ako syntezátor. Výborne znejú akordy, rozklady, aj sóla. Pri vyradení Detune dostaneme rýchly oktáver, ktorý znie inak, ako všetky ostatné. Good Job, BOSS!

Boss-DA-2-Adaptive-Distortion
Adaptive Distortion DA-2 je skresľovač netradičného typu s ovládačmi Level, Low, High a A-Dist. Tu je to klasika. Krabička poskytuje masívne moderné skreslenie s parádnym spodkom, zvuk by som prirovnal k multiefektovým skresleniam, bez irónie. Pri obmedzení basov sa zvuk stratí, vyššie hodnoty High sú nepríjemne bzučivé. Výsledok silne ovplyvňuje Level, svedčia mu čo najvyššie hodnoty, vtedy je všetko ok, spomenuté nedostatky sa stratia. Takže Level doprava, spustiť lavínu subsonických, okoreniť výškami a s parádne nabudeným zosilňovačom sa hradba gitarového nekompromisného zvuku uzavrie. V tomto nastavení si zahrá a zahradbí každý, krabička si pýta riffy, čím temnejšie, tým lepšie. Nestratí sa ani v sólach, vybudená spieva, väzbí, proste robí presne to, čo od nej očakávame. Odporúčam vyskúšať s vlastným aparátom a nástrojom.

Palo Kružlic


Distribúcia: DAN distribution • www.roland.sk • Cena: 172 € (TE-2), 157 (MO-2), 133 € (DA-2)