Vintage V6MFR Reissued Firenza Red

Dlho, predlho mi trvalo poriadne vyskúšať túto gitarku. Často som v obchodoch vídal gitary značky Vintage, no prechádzal som okolo nich bez nejakého väčšieho záujmu. Všimol som si, že táto firma spojená s menom Treva Wilkinsona (kobylky, ladiace mechaniky a snímače Wilkinson) vyrába cenovo dostupné kópie LesPaulov, SG-čiek, Stratov a Tele, ku ktorým v poslednej dobe pribudli aj ďalšie modely elektrických, ale aj zaujímavá séria akustických a elektro-akustických gitár.

Vintage_V6MFR

Ako je na prvý pohľad jasné, gitara Vintage V6MFR je kópiou vintage Stratocastra s ambíciou čo najvernejšie priblížiť hráčovi nesmrteľnú predlohu aj po zvukovej stránke. Naznačuje to trojica snímačov alnico single coil, tradičná kobylka s mostíkmi z ohýbanej ocele a krk z jedného kusu tvrdého javora (hard maple). Ako sa neskôr ukázalo, tradične pôsobiaci hardvér v sebe nenápadne ukrýval aj niekoľko moderných vychytávok na zlepšenie herného komfortu alebo kvality tónu.
Gitara pôsobila milo, a tak som napokon neodolal trocha ju aj potrápiť. Začal som podrobnejšou prehliadkou. Testovaný kus má v podtitule Reissued Firenza Red, čomu zodpovedá telo jasnočervenej farby s jemným nádychom do oranžova. Javorový krk nemá extra hmatník, a tak sú priamo do neho osadené pražce. Hlavu gitary korunuje ladiaca mechanika Wilkinson WJ55, ktorá naoko vyzerá ako vintage, ale jednotlivé kľúče sú vybavené systémom E-Z-Lok na uzamykanie strún. Hlava tvarovo vychádza zo Stratu, len je akosi spuchnutejšia. Jej silueta sebavedome dáva najavo, že sa nejedná o Stratocaster zo súčasnej produkcie značky Fender, ale je verziou série Vintage Reissued.
Pri prvom dotyku s gitarou na hráča asi najviac zapôsobí krk. Tento konkrétny ma najprv dosť vystrašil. Pocitovo bol krompáčovitý a  pôsobil na mňa príliš subtílnym dojmom. Čo ale nevyhovuje mne, vyhovuje môjmu priateľovi. Kamarát je dosť hruboprstý, nie dlhoprstý a toto je vraj presne taký krk, aký on potrebuje (mimochodom, hral som na Fendroch staršieho dáta, ktoré mali tiež takýto krk). Niekto to vyhľadáva. Pražce sú širšie, nevysoké. Struny som oproti fabrickému nastaveniu musel dať podstatne nižšie a - čuduj sa svete - hralo to dobre a bez vlkov. Krk je teda rovný, čo sa pri gitarách v tejto cenovej skupine nie vždy podarí a ani tvrdý javor nebýva vždy samozrejmosťou.
Vintage tremolo Wilkinson WVC je taktiež odkukané od Fendra. Ukotvené na šiestich skrutkách, s presne opracovanými bodmi kontaktu pre návrat základne do nulovej pozície. Tradičné mostíky z ohýbanej ocele dodávajú strunám ostrejší, iskrivý zvuk. Struny prechádzajú cez telo, teda cez blok tremola, ktoré je upravené tak, aby sa zabránilo zasekávaniu strún. Napriek všetkým opatreniam sa gitara spočiatku značne rozlaďovala. Nejako veľmi som to teda s pákou tremola nepreháňal. Časom by sa pravdepodobne súčiastky lepšie „usadili“ a rozlaďovanie by sa dostalo aspoň na prijateľne stabilnú úroveň.
V čase testu som nemal k dispozícii žiaden technický popis nástroja, ale podľa váhy tipujem, že telo je vyrobené z topoľa, ako to býva zvykom pri týchto modeloch. (Podobný pocit malo aj niekoľko predajcov, ktorí do špecifikácií tohto modelu na internete uviedli v príslušnej kolónke „poplar“, výrobca však uvádza, že materiál použitý na korpus je americká jelša, čo by len potvrdilo, že nástroj, čo do materiálovej skladby, je o triedu vyššie, než aká je jeho predajná cena. Pozn. red.)

Cez aparát
Gitaru som zapojil do Marshallu Plexi a hľadal som pri snímačoch zapojených v medzipolohe ten Knopflerov charakteristický cinkavý zvuk. To asi kvôli tej farbe - Knopfler mal na prvých albumoch rovnako červený Strat. No nieže by som bol úplne hotový, ale po miernom donastavení snímačov zvuk gitary zacengal ako sa patrí. Je to z veľkej časti zásluha alnico snímačov, ktoré sú pri čistom zvuku príjemne farebné. Na skreslenejší tón sa moc nehodia, kvôli brumu, čo je pri singloch normálne. V porovnaní so singlom od Fendra brumia snímače Wilkinson predsa o čosi viac. Ešteže stredný snímač je reverzne vinutý s reverznou polaritou, a tak aspoň v medzipolohách vzniká humbucking efekt.

Záver
Vintage V6 je podľa mňa slušný a cenovo dostupný nástroj. Použité materiály sú v danej cenovej kategórii nadštandardné, aj keď nie sú zárukou nadštandardnej spokojnosti. Nástroju treba pomôcť dostať sa do kondície trpezlivým nastavením, spriateliť sa s ním a vdýchnuť mu charakter pravidelným hraním. A pozor na predčasné úsudky, treba vyskúšať a môžete zistiť, že presne takýto krk alebo cinkavý zvuk by sa hodil aj vám. A nemusíte byť pritom ani začiatočník, cenovo, či inak limitovaný jedinec.

Marcel Majba, Maybe


Distribúcia: Big Music • www.bigmusic.sk • www.vintage-gitary.sk • Cena: 284 €