Reedície albumov Deža Ursinyho

Ladies and gentleman! Asi takto by sa dalo začať, lebo ide skutočne o slávnostnú chvíľu a jej prostým dôvodom je fakt, že takmer po dvadsiatich rokoch vychádza kompletná reedícia, alebo inak povedané, súborné dielo Deža Ursinyho a Ivana Štrpku. Neuveriteľné, ale je to tak. A tak si teda zhrňme, čo tomu predchádzalo.

reedicia-ursiny

V roku 1995 vyšiel posledný album Príbeh vo vydvateľstve BMG a následne tu nastalo niečo podobné, ako sa stáva aj inde vo svete. Teda to, že slávny interpret sa po smrti stane ešte slávnejším. Prečo nie? Ľudia pochopia, že sa uzavrela kapitola, ktorá sa už nezopakuje, že interpret už nevydá ďalší album, nezloží ďalšiu pesničku, na ktorú sa budú môcť tešiť. Pochopia, že ho stratili navždy a je koniec.
Sledoval som to, pretože nič iné mi ani neostávalo, ale zároveň som mal možnosť sledovať aj to, čo sa deje akoby v druhom pláne. CD sa pomaly nedali nikde zohnať, a tak sa ďalší ľudia s hudbou Deža Ursinyho nemohli podrobnejšie zoznámiť. Ostali iba starí LP-čkári, skalní fanúšikovia, znalci a nadšenci. Internet a YouTube ešte neboli v tom štádiu ako dnes, no tá hudba v sebe ukrývala oveľa väčší potenciál a už čoskoro mala iskra preskočiť aj na mladšiu generáciu, čo sa podarilo zásluhou Mariána Jaslovského a jeho knihy Pevniny a vrchy. Do biografie vložil totiž to, čo čitateľ a poslucháč hľadal a navyše ku knihe priložil aj CD s raritami z obdobia Beatmen a Soulmen, ktoré už nebolo možné nikde zohnať. A už vôbec nie v digitálnej podobe. Kniha sa tak stala vo svojom žánri okamžitým bestsellerom. (V minulom roku vyšla v reedícii, aj keď, žiaľ, už bez CD prílohy.) Bol to nepochybne úspech pre autora, no najväčším úspechom bolo, že k otcovej hudbe mnohých ľudí priviedla, lebo bez toho ľudského príbehu by sa o nej možno nikdy nedozvedeli. Vznikol teda skutočný fenomén a toto dielo sa stalo kultovým. Následne na seba nenechali dlho čakať ani knihy o Jarovi Filipovi a o skupine Collegium Musicum, obe napísané Jaslovského perom. Vďaka za to!
Rýchlo som si musel zvykať, že som synom legendy, ale to obnáša aj fakt, že som dedičom autorských práv, čo už nesie so sebou aj istú zodpovednosť. Môj vek a nezrelosť ma však skôr zrádzali a iba som sa nečinne prizeral. Spozornel som vtedy, keď vo vydavateľstve Bonton začali vychádzať prvýkrát tzv. reedície. Boli to platne z archívu vydavateľstva OPUS a ten sa na istý čas dostal pod hlavičku Bonton music. Prvýkrát sa riešilo samotné dielo, teda to najdôležitejšie a to najcennejšie, čo nám po jeho autorovi ostalo. Musím však povedať, že som veľmi rýchlo prišiel o ilúzie. Pôvodné obaly pána Jozefa Perneckého nahradili rôzne nepodarky a k hudbe pribudli často nezmyselne priradené bonusy, ktoré si akiste zaslúžia byť zverejnené, ale skôr na samostatnom nosiči, čo sa opäť podarilo až pri albume Pevniny a vrchy 2, kde sa objavila aj výnimočná a raritná nahrávka z pražskej Lucerny - záznam z neopakovateľného vystúpenia formácie Soulmen v tej najlepšej hudobnej kondícii. Samotné reedície boli však ukrátené o texty, a tak nadobudli dosť nedôstojnú podobu v porovnaní s tým, čo v skutočnosti reprezentujú. Pritom platne vydané v Čechách boli v zodpovedajúcej forme naďalej dostupné aspoň v kamenných obchodoch. Zostala vo mne istá zatrpknutosť z toho, že sami sa nevieme náležite postaviť ani k tomu najlepšiemu, čo doma máme. Našťastie internet v tej dobe zaznamenal rapídny nástup, a tak hudba bola dostupná aspoň tam.
Asi v roku 2007 sa objavili signály, že kompletnú reedíciu by mohlo zastrešiť vydavateľstvo z Brna, Indies Happy Trails, no každý takýto signál (bolo ich viac) nakoniec vyprchal do stratena. Trh s CD medzičasom začal stagnovať a projekt sa zdal byť každému finančne náročný. Tohto roku sme sa ale dočkali riešenia. Ako majoritný majiteľ diela (8 LP) sa toho napokon ujala samotná Forza, ktorá prevzala archív OPUS-u. Spoločne s Ivanom Štrpkom sme absolvovali niekoľko sedení s pánmi Julom Kinčekom a Slávom Kopcom. Dohodli sme sa, že albumy budú vychádzať vždy ako 2CD, pričom začneme dvojicou Povisorium a Pevnina detstva. Nasledovať budú Nové mapy ticha a Modrý vrch atď. Výsledkom by malo byť 6 x 2CD + jedno samostatné CD. Tým je Príbeh. Albumy ktoré nevyšli v OPUS-e, teda Provisorium (Supraphon), Do tla (Arta), Ten istý tanec (Arta) a Príbeh (BMG), budú vylicencované. Dočkať by sme sa mali hudby v pôvodnom znení, teda bez nového remasteringu, nakoľko pôvodné nahrávky sú zaznamenané v dobrej analógovej kvalite. Albumy budú ďalej bez bonusov, s pôvodnými obalmi a samozrejme, textami. Budú skrátka bez zásahov, ktoré by narúšali pôvodný zámer Ivana a Deža. Z bookletov sa dozvieme aj originálne informácie o kapele, zvuku, mieste nahrávania a pod. V neposlednom rade je dôležité aj to, že CD by mali byť dostupné konečne aj v digitálnej podobe na i-Tunes. Pred sebou už mám prvé 2 CD a ďalšie by mali vychádzať v dvojtýždňových intervaloch. Dostupné by mali byť v kamenných obchodoch, Panta Rhei, u Dr. Horáka, v Artfore, skrátka tam, kde sa ešte k CD môžete dostať.

Jakub Ursiny


Pozn.red: Podľa posledných správ nastali isté komplikácie so získaním licenčných práv od českých vydavateľov. Veríme však, že nakoniec sa kompletná reedícia dostane k poslucháčom, či už pod hlavičkou domáceho Opusu, alebo za účasti všetkých strán.