Arturia Analog Experience The Laboratory 49

V súčasnosti zažívame veľkú renesanciu analógových syntetizátorov, ktorých nadčasový zvuk patrí k povinnému zvukovému arzenálu každého producenta. Virtuálne simulácie od firmy Arturia sú svojou kvalitou dlhodobo známe a práve teraz prichádza na trh ich hybridný koncept Analog Experience The Laboratory.

arturia-laboratory49

Čo si pod takýmto konceptom predstaviť? Jednoducho povedané - presetový výber zvukov zostavený z produktov Arturia Classic Synths, dodávaný spolu so špeciálnym brandovaným MIDI kontrolerom. V ponuke sú štyri modely - hardvérovo ich odlišuje počet oktáv (2 - 5) a knobov, softvérovo počet presetov. Na testovanie sme mali k dispozíci štvoroktávovú verziu The Laboratory 49.

Hardvér
Na prvý pocit je nástroj prekvapivo ťažký a po prvom kontakte je jasné, prečo - The Laboratory 49 nie je žiadna plastová hračka. Celokovové telo spolu s drevenými bočnicami naznačujú, že tento nástroj ani pri častom prenášaní tak ľahko nerozbijete. Bledý podklad s tmavými knobmi pôsobí kultivovane a súčasne aj „analógovo“. Ovládacie prvky sú rozmiestnené logicky, prehľadne a ak ste už niekedy pracovali s akýmkoľvek syntetizátorom, manuál určite nebudete potrebovať. Vľavo sú tradične pitchbender, modulátor, oktávový posun. Hore zľava malý displej, navigácia v presetoch, rýchla voľba zvukov (snapshot), ovládanie DAW, modulačné knoby, 2x ovládanie ADSR obálky, štyri bicie pady. Plastová klaviatúra je rýchla, príjemne hrateľná, pomerne hlboký a mäkký aftertouch je pri danom štýle hrania výhodou. Škoda, že na čiernych klávesoch ho necítiť v prstoch tak ako na bielych. Ku klávesnici môžete pripojiť sustain, expression pedál, breath controller a štandardne MIDI in/out. Aj keď je nástroj optimalizovaný na spoluprácu so softvérom Arturia, funguje ako štandardný MIDI kontrolér.

Softvér
Srdcom celého systému je softvér Analog Experience. Funguje pod Windows aj Mac, ako standalone aplikácia, či VST a RTAS plugin. Po krátkej inštalácii a registrácii, pripojení kontroleru na USB port všetko bez problémov funguje. Zvuky sú rozdelené do „nástrojových“ kategórií, vyhľadávať sa dá aj podľa charakteristiky. Základom sú presety vybraté zo samostatných softvérových balíkov Arturia (Minimoog V, Moog Modular V, CS-80V, ARP 2600 V, Prophet V, Prophet VS a Jupiter-8V). Samotné zvuky nemožno editovať od základu, ale pomocou kontrolera sa dajú modulovať typicky „analógovým“ spôsobom. V reálnom čase môžete meniť frekvenciu a rezonanciu filtra, LFO, chorus a delay, ADSR obálku, tempo a štyri parametre špecifické pre každý preset pričom zmodulovaný zvuk možno uložiť ako nový preset. Na tomto mieste treba oceniť premyslený koncept spolupráce hardvéru a softvéru, ktorý vytvoril skutočne analógový workflow - nepraktickú myš či touchpad pri práci vôbec nie je potrebný. Výber presetov je vyvážený a prehľadne rozdelený. Nájdete tu všetky esenciálne zvuky, analógové brassy, sláky, pady, či prierazné leady, bublajúce basy, alebo typické FX, je jedno či pre funk, hip-hop, elektroniku, alebo filmovú hudbu. Kvalita zvuku je v prípade Arturie nekompromisná. Ich patentovaná technológia TAE generuje mäkký sound bez nepríjemných digitálnych zrnitých výšok, ktoré sú pre menej kvalitné virtuálno-analógové simulácie typické. Šírku zvukom dodáva skvele znejúci chorus, hĺbku typický analógový tempo delay.
Systém ponúka dva režimy - Sound a Scene (monotimbral a multitimbral). V scene režime môžte vrstviť dva zvuky, buď ako split, layer, alebo multichannel a štyri drumpady. Pri uzavretosti presetového systému však nemôžete na drumpad importovať vlastné loopy, čo trochu obmedzuje ich využitie. Užitočnou funkciou sú aj tlačidlá snapshots, do ktorých si môžte uložiť desať obľúbených zvukov. Nevýhodou je, že ich prepínanie nie je plynulé bez ticha, či lupnutia.

Verdikt
Arturia Analog Experience The Laboratory je premyslená symbióza hardvéru a softvéru. Do cenovej kategórie okolo 300 € (a menšie modely aj menej) prináša poctivý kus železa, k tomu široký arzenál analógových zvukov a analógový workflow vo virtuálnom prostredí. Využitie nájde nielen v domácich štúdiách ako univerzálny kontroler, ale aj na pódiu.

Roland Kánik


Plusy

  • robustnosť HW kontrolera
  • koncept a jednoduchosť ovládania
  • kvalita zvuku

Mínusy
  • v danej cenovej kategórii žiadne výrazné mínusy

Distribúcia: Melody • www.melodyshop.sk • Cena: 339 €