Dowina D333-LE vs. Pasadena D333S

Do porovnávacieho testu sme vybrali dve cenovo príbuzné akustické gitary typu dreadnought. Oba v distribúcii a vyrobené pod supervíziou domácich firiem. Celomasívna Pasadena (smrek/palisander) je vlajkovou loďou série nástrojov, ktoré si do výroby zadala firma GBM Slovakia. Vyznačuje sa cenou, ktorá je v danej materiálovej kategórii skôr výnimkou než pravidlom. Polomasívnu Dowinu z limitovanej série rovnomennej firmy zase charakterizuje použitie vyberaného smreku sitka z Aljašky so vzorom medvedích stôp, teda z dreva ktoré okrem optickej výnimočnosti má vplyv aj na špecifický, priebojný a iskrivý zvuk. Oba nástroje nezávisle na sebe porovnali dvaja skúsení folkoví gitaristi. Dve gitary, dvaja hráči, štyri individuality.

dowina-pasadena

1. Miloš Janoušek
Aj keď sa obe gitary v niektorých veciach líšia, určité črty majú spoločné. Obe sú veľmi príjemné, pôsobia „friendly“, nebránia sa hráčovi, skôr naopak – dlhším hraním ako keby každá z nich dávala najavo, na čo je určená a v čom sú jej klady.
Obe sú vhodné na hranie prstami. Veľmi citlivo reagujú na jemné vibráto, najmä vo vysokých polohách, príjemne znejú viachmaty. Dowina má živý, rozjasnený zvuk (možno je to aj novými strunami, neviem to posúdiť), hlbšie, výraznejšie basy. Zvukovo na mňa pôsobí solídnym, ale predsa len „lacnejším“ dojmom. Zvuku sa nedá nič podstatné vytknúť, ale keď pominulo prvé zaujatie živším zvukom a razantnejšou odpoveďou na hru prstami, až tak veľmi ma už ďalej neoslovovala.
Oproti nej Passadena na prvý dojem pôsobí trochu menej výrazne, akoby zatlmene. Pri fingepickingu si však hráč uvedomí, že je to zároveň jej výhoda, pretože jednak veľmi citlivo reaguje na každý pohyb prsta, jednak pôsobí zvukovo oveľa vyváženejším dojmom. Oproti Dowine, kde na môj vkus trochu príliš prerážajú basové struny na úkor tenkých strún (zrejmé je to najmä vo vysokých polohách, kde tenké struny strácajú na prieraznosti a dosť nepríjemne dominujú basy), Passadena je vo všetkých spomenutých parametroch menej agresívna, ale v prospech príjemnejšieho súzvuku. Čím dlhšie a častejšie som na nej hral, tým viac som si uvedomoval bohatosť zvuku. Tá je síce trochu nenápadná, ale predsa len zrejmá.
Ani jedna z nich nie je veľmi vhodná na hranie beglajtu (Miloš hráva aj beglajty bez trsátka, poz.red.). Z tohto porovnávania vychádza trochu lepšie Dowina, ale aj u nej mi chýba pri rytmickom hraní určitá masívnosť zvuku, sýtosť a priestor. No a Pasadena je pre tento spôsob hrania úplne nevhodná. U Pasadeny ma trochu prekvapilo drnčanie strún na druhom a treťom pražci na basových strunách a na desiatom pražci aj pri ďalších strunách. U takejto gitary by som predsa len čakal precíznejšiu nástrojársku prácu.

2. Slavo Grék 
Obe gitary boli zvukovo veľmi dobré, takmer identické. Avšak rozdielna výška strún a zrejme aj ich materiál nakoniec rozhodli, ktorú by som kedy použil. Dowina, ktorá mala struny trochu vyššie a akoby lepivejšie (3mm na 12. pražci), mala vyrovnaný, kovovejší zvuk na všetkých strunách. Aj basové E-čko znelo otvorene a hutne, čo je jedna z prvých, dôležitých vlastností, ktoré si pri výbere všímam. Hmatník bol matný a tvarovo príjemný do ruky. Dowinu by som určite použil na rytmickú hru akordov trsátkom, kedy dokonca aj tá zvláštna lepivosť strún akosi lepšie fixovala prsty držiace akord na hmatníku. Naproti tomu Pasadena, ktorá mala struny trochu nižšie (2mm na 12. pražci) na mňa pôsobila práve pri prstovej technike zvukovo mäkším, príjemnejším a akosi priestorovejším dojmom. A to aj napriek tomu, že hrubé E znelo o trochu zastrenejšie, „gumenejšie“ ako u Dowiny. Hmatník u Pasadeny sa mi zdal o trochu tenší čo mne osobne vyhovovalo viac.
Takže, keď to zhrniem pre mňa je gitara Dowina vhodnejšia na rytmické hranie akordov trsátkom a Pasadena na vybrnkávanie prstami. Avšak stálo by za pokus znížiť struny u Dowiny a zvýšiť u Pasadeny, čo by sa asi tak stalo so zvukom.

Dowina D333-LE • Distribúcia: Dowina • www.dowina.eu • Cena: 299 €
Pasadena D333S • Distribúcia: Muziker • www.muziker.sk • Cena: 279,90 €