Maschine - Duch v stroji

Vyzerá to ako stroj, volá sa to stroj (Maschine), ale nie je to stroj. Ktovie, ako by sa tomu dalo povedať jedným-dvoma slovami. Asi najskôr hudobný nástroj, ale je to vlastne celé štúdio v jednom neveľkom – no čo už, stroji. Hovorí sa tomu hudobné produkčné centrum, lebo to má funkcie syntetizátora, samplera, sequencera, efektovej jednotky, bubeníka a MIDI kontrolera. Ako hlavné ovládacie prvky slúžia nie klávesy, ale pady, teda gumové plôšky, na ktoré sa dá dynamicky hrať – tóny, údery na bicích, harmónie a podobne.

Maschine je odpoveďou re­nom­ovanej nemeckej spoločnosti Native Instruments na produkty AKAI MPC, s ktorými pracuje hádam každý producent urban music (teda hip hopu
a r’n’b). Ja som vždy bol syntetizátorový a klávesový typ a s týmito padovými zariadeniami som nerobil. Dokonca som si myslel, že je to čosi pre ľudí, ktorí nehrajú na klávesoch, lebo predsa nie je linka, ktorú by som na klávesoch nevyťukal, vrátane bubnov, tak načo pad? A tak som bol sám zvedavý, ako sa skamarátime.

maschine
Úvod, záver a prvé dojmy
Teraz predbehnem: Zo škatule som vybral robustný, technokraticky pôsobiaci kúsok hardvéru a bude mi riadne smutno, keď ho budem baliť späť. Lebo je s ním veľká zábava a človek naozaj príde na iné hudobné myšlienky ako s klasickými klávesmi, kontrolérmi a VST nástrojmi. Ale po poriadku:
Maschine je kombinácia hardvéru a softvéru, ku ktorému prináleží takmer päťgigová knižnica vysokokvalitných samplov. Sú tu aj predvolené témy, vlastne už hotové skladby. Kto chce, môže začať stavať na nich a sú fakticky dobré. Samozrejme, že kto chce vlastnú tvorbu, urobí si svoje vlastné, ale minimálne ako inšpirácia je to veľmi dobré – čosi ako keď si upravíme sekvenciu zo syntetizátora.
Po inštalácii môžeme spustiť vlastný interfejs a to dvoma spôsobmi – buď samostatne, alebo ako VST nástroj v rámci nášho DAW (teda Cubase, Abletonu alebo čo už používame). Hneď prvé kroky sú radostné, lebo nástroj nekladie žiaden odpor a obsluhuje sa úplne jednoducho. Samozrejme, ešte neviem na čo slúžia všetky tlačidlá a otočné gombíky, ale rýchlo pochopím, že písmená označujú nástrojové skupiny v projekte (spúšťame hotové, alebo si vytvárame nové) a pady sú skrátka pady, do nich trieskame a vychádza z toho hudba. A je to vymyslené tak, že kto nie je úplne ľavý, hudbu urobí. Zvuky sú naozaj skvelé, nečudo – Native Instruments je firma, ktorá sa špecializuje na virtuálne hudobné nástroje, v tomto odbore sú legendou. Pady majú výbornú dynamiku a je radosť nimi obsluhovať nástroje. Človek sa pristihne, že si, povedzme, bubnuje už tri minúty ako pominutý a teší sa z toho ako malé decko. Ale bubny sú len malou súčasťou potenciálu. Sú tu aj iné nástroje a aj človek, ktorý bežne používa klávesy, môže byť prekvapený, aké zaujímavé a nečakané súzvuky vznikajú, keď udierame napríklad nejaké trojhlasy na padoch.

Zvuk to v sebe nemá
Aby som nezabudol - hneď tu treba povedať, že neobsahuje vlastnú zvukovku. To sa zdá nepochopiteľné, lebo dnes už má vlastnú zvukovku pomaly aj ventilátor, ktorý pripájame k USB (obrazne povedané). Ide však o to, že Maschine je produkt určený pre skúsených používateľov na štúdiové účely - a tí už spravidla zvuk vyriešený majú. Jasné, že naživo to znamená o jednu škatuľu a kábel viac, ale povedzme si rovno – toto bude skôr štúdiový kúsok, veď sa to aj volá – Groove production studio.

Hráme sa
Bez toho, aby som sa čo len na chvíľu pozrel do manuálu, vidím, že predvolené hudobné vzorky a príslušné zvuky, ktoré sú v nich použité, zahŕňajú veľké spektrum štýlov, od chilloutu cez hip-hop, r’n’b, techno, až po rock. A znejú tučne. No a netreba zabúdať ani na to, že Maschine nie je len nástroj a sekvencér, ale aj efektový procesor s množstvom kvalitných efektov, ktoré stačí len pridať na stopu a ideme.
Maschine nemusíme používať iba s vlastným sofvérom, môže slúžiť aj ako kontrolér napríklad Abletonu či Cubase, pričom má už v sebe príslušné presety. Pritom komunikujú aj na iných rovinách, napríklad nahrávky v internom sekvenceri Maschine stačí len potiahnuť myšou do nášho DAW softvéru a už sú tam.

Záver
Duch v stroji, tak sa nazýval svojho času album Police, ktorí ho pomenovali na základe rovnomennej knihy filozofa Gilberta Rilea o dualizme tela a ducha. Tento stroj má naozaj ducha. Jeho vyvolávanie je vzrušujúce a jeho postupným spoznávaním sa jeho moc zvyšuje. Vychytávok, ktoré nám ponúka, je mnoho. Ale jeho sila je v  komplexnosti, ako dobre je zladený hardvér a softvér – teda telo a duša. Padový MIDI kontrolér si už môžeme kúpiť za pár desiatok eur a môžeme mu priradiť zvuky, povedzme, z abletonu. Maschine je však jeden organizmus. V tom spočíva jeho čaro a neodolateľnosť.

Distribúcia: Sunteq • www.studio.sk • Cena: 579 €