Yamaha THR5

Prvé, čo na tomto minikombe zaujme okrem jeho rozmerov (271 x 167 x 120 mm), je zaujímavý retro dizajn. Oplechovaná skrinka vyzerá, akoby bola vyrobená v 60-tych rokoch. Predná mriežka, ktorá má chrániť pár reproduktorov a zároveň prepúšťať zvuk, vznikla perforáciou plechu vzorkou „rybej kosti“, ktorá má zrejme evokovať písmeno Y. Súčasťou dizajnu je i to, že mriežka okrem zvuku prepúšťa aj oranžovú „elektrónkovú“ žiaru signalizujúcu zapnutý stav a zvukové ambície komba.

yamaha-thr5
Na vrchnej strane je umiestnený hlavný vypínač, ladička, ovládač výberu amp. modelu, gainu, master, tónová clona, výberu efektov a volume. Na vrchnom paneli je umiestnený linkový vstup, sluchátkový výstup veľký jack a auxový výstup malý stereo jack. Práve tu musím výrobcovi vytknúť voľbu aux výstupu malým jackom, ale predpokladám, že kvôli domácemu posluchu na hi-fi zariadeniach. Na zadnej strane užívateľ nájde vstup pre napájací zdroj a USB na prepojenie s počítačom.

Zvuk a THR Session
Prvý dojem. Po zapojení gitary som prešiel základné fabrické nastavenie a ostal som naozaj prekvapený. Myslím, že Yamaha vyrobila minikombo s veľkým zvukom. Tá malé vec hrá naozaj zaujímavo a hlasno. Univerzálne reproduktory v kombe sú vyrobené tak, aby dobre poslúžili zvuku gitary, ale zároveň aby boli schopné aj reprodukcie hudby z externého zdroja, čo sa im darí celkom slušne. Kombo tak môže poslúžiť ako prenosný monitor k laptopu, na príležitostnú reprodukciu hudby z MP3 prehrávača, alebo aj na cvičné prehrávanie gitarových partov s hudobnými podkladmi. Oba tieto zdroje súčasne zvláda THR5, aj napriek svojim mini parametrom celkom s prehľadom a hudba v primeranej hlasitosti zaplní miestnosť bez skreslenia a limitácií. Zvuk sa pritom šíri viac do priestoru ako smerovo.
Rozšírené možnosti ovládania a využitia poskytuje kombo aj po pripojení na iPhone, do ktorého bola z App Store stiahnutá bezplatná aplikácia THR Session. Tá umožňuje okrem rôznych druhov prehrávania a výberu podkladov aj spomalenie, transpozíciu, či jemné výškové doladenie prehrávanej skladby, ako aj elimináciu niektorého nástroja (gitara, basa).
Zvuky jednotlivých zosilňovačov poskytujú elektrickej gitare celú škálu výrazových prostriedkov, od čistého zvuku cez imitáciu klasického lampového overdrajvu (zvlášť u THR10) až po hi-gain spievajúce linky a rytmizujúce powerchordy. Dobre nastavený zvuk celkom úspešne imituje skreslenie nahlas pusteného výkonného komba či hlavy, čo si možno skôr uvedomíme pri posluchu z nahrávky, než pri hraní. Pomer hlasitosti a skreslenia si pri prechode jednotlivými stupňami (Clean, Crunch, Lead, Brit Hi, Modern) treba namiešať, aby bola celková hlasitosť optimálna. Inak hrozia kaskádovité skoky, pretože jednoduchšia verzia THR5 nemá pamäťové banky, do ktorých by sa jednotlivé nastavenia dali uložiť a prepínať.

Efekty a editácia
Efekty sú celkom kvalitné, aj keď pri vyššom pomere procesovaného k suchému tónu je už citeľný chemický charakter zvuku. Je na hráčovi, ako si zvuk upraví a do akého kontextu zvuk zasadí (pretože môže v nahrávke pôsobiť zaujímavo). Editácia efektov bez použitia computera je síce obmedzená, ale postačuje na domáce hranie. Pozitívne je, že rotačné ovládače pre efekty sú dva. Jeden pre modulačné efekty, druhý pre delay a reverb. Oba fungujú skvele, ladička je citlivá a dobre viditeľná, oceňujem aj možnosť tapeovať delay.
Bol som zvedavý, aké možnosti poskytuje editačný program, ktorý som musel stiahnuť zo stránky aj s driverom. Program je skvelý, jednoduchý a funkčný. Každý efekt je možné editovať dosť podrobne a uložiť do presetu. K THR5 je pribalený aj software Cubase AI 6. Po nainštalovaní Cubase a priradení vstupu a výstupu THR sa kombo naozaj stalo aj zvukovou kartou. V editačnom programe som navolil zvuk a začal nahrávať. Ani tu THR5 nesklamalo. Nahráva sa naozaj pohodlne, bez znateľnej latencie.
Čo povedať na záver? Yamaha THR5 je modelingové minikombo a prenosná zvuková karta v jednom. Je univerzálne použiteľné, či už na domáce cvičenie a tvorbu demonahrávok, alebo v niektorých prípadoch aj na živé hranie. Jeho plusy sú nízka váha, prenosnosť a odolné šasi, ladička, slúchadlový výstup, tape delay, využitie komba ako zvukovej karty, Cubase súčasťou balenia, skvelý editačný program, možnosť fungovania na batérie a priaznivá cena. Uvítal by som pamäťové miesta spojené s footfwitchom, výstupy typu TRS, jack a canon. Pre záujemcov o tento typ gitarového zosilňovača, ktorí ocenia ešte zaujímavejšie, resp. bohatšie zvukové a funkčné možnosti, odporúčame do pozornosti vyšší (a rozmernejší) model THR10, ktorý obsahuje naviac zosilňovače Aco, Flat a Bass, a hlavne päť užívateľských pamätí.

Peter Dobrík a Martin Chrobák


Distribúcia: Yamaha Europe • www.yamaha.com • Cena: 236 € (THR5) • 335 € (THR10)