TC Helicon Voicetone Singles

Spoločnosť TC Helicon je známa ako výrobca sofistikovaných efektov pre spevákov, alebo klávesujúcich či gitarujúcich vokalistov a z jej bohatej produkcie si hádam každý mohol vybrať to, čo mu vyhovuje. Nová séria je prekvapujúca: spoločnosť totiž vyvinula škatuľky také jednoduché, ako sa len dá. Inšpiráciou jej boli gitarové efekty. Mnoho gitaristov totiž dáva prednosť jednoúčelovým škatuliam zapojeným za sebou, ktoré sú ovládateľné nepomerne jednoduchšie ako zložité multiefekty s množstvom šľapiek a gombíkov. Štyri efekty môžu fungovať samostatne alebo hoc aj všetky pospolu a milý spevák si jedným dupnutím zapne, alebo vypne ktorýkoľvek z nich. Žiaden displej, žiadne štúdium manuálov. Škatuľky obsahujú „vnútornosti“ z legendárneho efektu VoiceLive 2, ktorý je vlastne takto doslovne rozmenený na drobné. Filozofia „singlov“ je „zastrč mikrofón a spievaj“ a treba povedať, že sa im ju podarilo naplniť do bodky.

Škatule sú sympaticky robustné, sympatická je masívna gumová podstava – tieto efekty určite na pódiu naháňať nebudeme. Pripájajú sa „canonmi“ (XLR konektormi), majú kvalitný preamp a fantómový zdroj pre kondenzátorové mikrofóny, takže ak používate „kondík“, získate aj neveľký fantómový zdroj. Ten sa zapína automaticky, netreba nič prepínať. V duchu ich poslania pochopíme funkcionalitu za okamih. Každý má mikro USB zásuvku na aktualizáciu firmvéru. Dobrý nápad. Ale to je jediná vec, čo nám pripomína digitálnosť škatuliek. Žiaden displej, načo.

TC-Helicon-VoiceTone-R1


R1: Vocal Tuned Reverb
Reverb a nič viac. Teda, osem rôznych reverbov: Hall, Plate, Theater, Club, Room, Studio, Ambience, Arena. Plus jeden gombík na nastavenie pomeru čistého a efektového zvuku. Ja osobne by som prijal aspoň dva-tri delaye, delay totiž nenájdeme v žiadnej z nových škatúľ. Ale možno by to už bolo príliš zložité.

TC-Helicon-VoiceTone-D1


D1: Doubling & Detune
Všelijaké tie efekty ako keď spievajú dvaja naraz a pritom prichádza k rôznym štýlovým interferenciám v hlase. Od jemných po agresívne, plus oktáva hore alebo oktáva dolu. Dokopy osem rôznych dolaďovačov. A obligátny mix na pomer efektovaného a čistého zvuku.

tc-helicon-voicetone-c1


C1: Hardtune & Correction
Keď sa rapperi snažia spievať, používajú takéto niečo. Ak cez automatický dolaďovač spievajú tí, čo to vedia, idú im z toho také tie všelijaké kudrlinky, aké sú v každej druhej rnb pesničke. A nezabúdajme na pôvodné určenie - dolaďovanie vokálov. Jedným gombíkom sa nastaví jedna z jedenástich stupníc od C po H, dvanásta poloha je chromatika. Druhým gombíkom sa ladí poloha hlasu v zmysle bas až soprán. Jedine táto škatuľa má nástrojový jack, pretože vie kolaborovať aj s gitarou.

tc-helicon-voicetone-t1

T1: Adaptive Tone and Dynamics
Kompresor, de-esser (odstraňovač sykaviek) a ekvalizér. Plus tlačidlo na teplejší, analógovejší tón.
Potiaľto som to zvládol sám, a potom som už len netrpezlivo čakal na naozajstnú speváčku, aby škatuľky vyskúšala v praxi. Silvia Gieciová, frontmanka skupiny Silvia Fourporation, asi ako jediná u nás aktívne používa vokálový procesor, tak bola najlepšou voľbou, techniky sa nebojí a vie ju používať.
Zoznámenie prebehlo podľa očakávania za pár sekúnd. Na škatuľkách nie je čo študovať, sú prehľadné ako kuchynský nožík. Podobne rýchlo sme boli vybavení s reverbom R1. Reverby sú podľa Silvie veľmi pekné, hodili sa k jej hlasu, ale tu nebolo čo študovať, ich potenciál by sa vylúpol pri hraní s kapelou, alebo pri štúdiovom nahrávaní.
Na rad prichádza autotune C1. Naladili sme ho na patričnú tóninu – a nič. Jasné, Silvia spieva intonačne presne, tak C1 nemá žiadnu robotu. Keď začala spievať schválne falošne, mašinka začala dolaďovať. Po chvíli sme prišli na to, ako to robia v tom r’n’b, treba spievať všelijaké glisandá a prístroj spôsobí, že tóny poskáču na patričné miesta. Fajn, ale toto je dnes také prefláknuté, že normálne využitie je asi naozaj pre vokalistov, ktorí nemajú takú intonačnú istotu. Prístroj im pomôže ladiť. Mimochodom, ďalší deň sme urobili neplánovaný test so synom, začínajúcim rapperom, ktorý v živote v štúdiu nezaspieval ani Kohútik jarabý. S pomocou C1 nahral celkom podarené feelingy do jednej svojej pesničky.
D1 je nielen názov diaľnice, ale aj efektu, ktorý Silvii urobil asi najväčšiu radosť. Rôzne zdvojenia a rozladenia, či oktáva hore/dole zneli skvele a dodali spevu nevídaný šmak. Obrovskou devízou T.C. Electronics je, že znejú ľudsky a prirodzene, algoritmy skrátka fungujú a cena, o dosť vyššia od podobných zariadení, sa zrazu vôbec nezdá prehnaná.
No a čerešničkou na torte bol T1. Na prvý pohľad najmenej nápadný efekt hlas zhutní, vyčistí a ak pridáme výšky, aj rozsvieti. Ako keby zvukár v štúdiu pridal na pulte svoje korekcie a prehnal vokál cez svoje drahé škatule. Akurát toto je v jednej malej. Tlačidlo warmth naozaj celok oteplí. Túto škatuľku na koncerte naozaj nie je dôvod vypínať.
Večer Silvia napísala na facebook takýto status: „Môj ... (doplňte si značku nemenovaného procesoru) je o ničom, toto som skúšala a som veľmi príjemne prekvapená.“ To je vlastne aj zhrnutie tohto testu.

Marian Jaslovský

Distribúcia: Mediatech • www.zvuk.sk • Cena (R1, D1, C1, T1): 159 € / 1ks