Roland Juno Gi

Všetko v jednom

Roland Juno Gi je najnovším prírastkom v produktovej rade Juno. Už názov napovedá, čo od neho očakávať. Ide o mladšieho brata workstationu Juno G v mobilnom prevedení s interným napájaním podľa vzoru Juno D.


Roland-Juno_Gi-Synth

Už po prvom kontakte s nástrojom je jasné, že hlavným mottom dizajnérov bola mobilita a kompaktnosť. Je až neuveriteľné, že päťoktávová klaviatúra, syntetizér, osemstopový audiorekordér a zvuková karta sa zmestili do váhy 5,7 kg. Sotva by to bolo možné bez použitia plastových materiálov, ktorých odolnosť preverí čas a časté prenášanie nástroja. Ovládacie prvky sú prehľadne usporiadané do farebne odlíšených sekcií. Úplne vľavo je vstup pre USB kľúč, pod ním klasický rolandovský modulačný joystick a vedľa pre Roland tiež typický D-Beam kontrolér. Ďalej smerom doprava je sekcia syntetizéru s veľkým displejom, sekcia digitálneho záznamníka, úplne vľavo sa nachádzajú ovládače ekvalizéra a lowpass filtra. Dynamická klávesnica bez aftertouchu je presne taká, na akú sme u Rolanda zvyknutí - príjemne hrateľná, s rýchlou reakciou.

Juno Gi ako zdroj zvuku
Tónový generátor má polyfóniu 128 hlasov. Základnou jednotkou je tzv. Tone. Z nich sa skladajú max. štvorvrstvové Live sets (Split a Layer). Celý engine je viac-menej presetovo orientovaný. Svedčí o tom veľké množstvo málo sa líšiacich presetov, ako aj komplikovaný vstup do hlbších úrovní editácie, ktorá neponúka veľa možností tvarovania zvuku. Juno Gi nie je nástroj pre hľadačov nových zvukov. V reálnom čase možno meniť trojpásmovú ekvalizáciu a priepustnosť filtra (Cutoff, Resonance). Namieste je otázka kvality jednotlivých zvukov, keď 128 MB pamäť na multivzorky musí slúžiť viac ako 1400 presetom. Kým starší brat Juno G ťaží z kvalitných zvukov prevzatých z top série Fantom X, Juno Gi má bližšie k zvukom lacnejšieho Juno D. Tak ako každý nástroj, aj tento má svoje silnejšie stránky. Viac mu svedčia syntetické farby, hlavne pady, leady, basy (škoda absencie aftertouch klávesnice). Zvuky akustických nástrojov možno znesú kritériá živej produkcie kde sú dôležité, v profesionálnej štúdiovej produkcii ťažko. Juno Gi dokáže fungovať aj ako vokodér, ktorý spracováva signál z pripojeného mikrofónu. Škoda, že tento režim je v nástroji uložený len ako konkrétny špeciálny preset, ukrytý medzi stovkami iných. Myslím, že nástroj by ešte jedno tlačidlo navyše zniesol. Multiinštrumentalisti ocenia možnosť pripojenia gitary, ktorej signál je upravený efektmi série Boss GT. Gitarové zvuky možno nahrať do jednej zo stôp, alebo hrať cez vstavaný procesor naživo.

Integrovaný audio sekvencer
Juno Gi dokáže v reálnom čase zaznamenávať dve stopy a prehrávať osem (každá z nich obsahuje 8 virtuálnych „podstôp“, ktoré sa v režime bounce môžu zmixovať do jednej reálnej), + jednu špeciálnu stopu Rhythm Pattern. Zdrojom zvuku môže byť interný tónový generátor, jeden z externých vstupov - linkový, nástrojový, mikrofónový (s fantómovým zdrojom), audio z pripojeného počítača, alebo zvuk z integrovaného prehrávača USB kľúčov. Záznam prebieha v režime 16 bit/44,1 kHz a ukladá sa na SD kartu (súčasť balenia). Architektúra sekvencera je jednoduchá, v podstate ide iba o čistý záznam. Okrem kopírovania a mazania nahratý materiál nemožno ďalej editovať. Sekvencer umožňuje importovať aj hotový wav, či mp3 súbor, no robí pri tom nepochopiteľné obštrukcie. Nevie ho načítať z USB kľúča, len z SD karty. Súbor však na nej musí byť v špeciálnom adresári pre import, kam sa dá umiestniť cez externú čítačku. V praxi to znamená odskrutkovať krytku SD karty, vložiť ju do čítačky... Podklad sa dá z USB kľúča zhrať iba v reálnom čase, podobne ako z USB rozhrania počítača. Obidve možnosti však majú vplyv na kvalitu zvuku, subjektívne sa mi zdal zvuk nahratý z počítača o niečo lepší ako z USB kľúča. Súčasťou sekvencera je aj editor bicích partov tzv. Rhythm Pattern. Využíva bicie z interného tónového generátora. Ide v podstate o pattern sekvencer, ktorý umožňuje vytvoriť rytmy pre intro, slohu, refrén a následne ich usporiadať do formy.
Pre každú stopu možno nastaviť úroveň, panorámu, send hall a insert efekty. Úroveň sa nastavuje pohodlne pomocou posuvných potenciometrov. Škoda, že tieto kontrolery nevysielajú MIDI signál. Výsledný mix môžme na Juno Gi aj zmastrovať. Používa na to reťazec master procesorov 3band compressor a limiter. Menej skúseným užívateľom pomôžu pripravené masteringové presety.

Dôležité drobnosti
Už vyššie spomínaný vstup pre USB kľúč slúži pre režim Song Player. Ten zvláda prehrávať súbory wav, mp3 aj midi, tvoriť playlisty. Jednoducho sa ovláda dvoma špeciálnymi tlačidlami. Funkcia Center Cancellation eliminuje zvuk v strede stereobázy, kde sa väčšinou nachádza spev, či basa, čo umožňuje dohrávať tieto party naživo. Samozrejme, zvuk tým trochu trpí. Song Player je úplne nezávislý, počas jeho behu môžte na Juno Gi hrať, alebo púšťať záznam zo sekvencera.
Komunikáciu s počítačom Juno Gi zabezpečuje cez USB konektor. Po bezproblémovej inštalácii sa Juno Gi v počítači správal ako štandardná zvuková karta, či už v režime DirectX, alebo ASIO. Pozná všetky analógové vstupy, zvuk z počítača posiela na svoj analógový výstup. Cez USB kábel beží aj obojsmerná MIDI komunikácia. Klávesnica Juno Gi funguje ako master keyboard pre DAW, a naopak DAW sekvencer môže ovládať tónový generátor Juno Gi. Skrátka, totálna integrácia. Nevýhodou je, že cez USB kábel sa nedá kopírovať na SD kartu vloženú v Juno Gi (treba kartu vložiť do čítačky pripojenej k počítaču)

juno-gi_back_gal

Verdikt
Roland Juno Gi si ma získal hlavne konceptom. Vo svojej triede ponúka takmer všetko, čo pre tvorbu a predvádzanie hudby nenáročný užívateľ potrebuje: preset syntezátor, viacstopý digitálny záznam, USB audio rozhranie, MIDI kontroler, vokodér. Viaceré funkcie ocenia baroví hráči - prehrávač USB kľúčov s funkciou Center Cancellation, GM2 kompatibilitu. Využitie vidím aj pre profesionálnych hráčov - mať na turné so sebou nástroj na nahrávanie dema, napájaný baterkami, vážiaci len 5 kg a navyše použiteľný ako backup keyboard na pódiu, je na nezaplatenie. Výrobca udáva výdrž batérií cca 3 hodiny. Škoda, že sa nedá napájať z USB. Rovnako škoda viacerých vyššie spomenutých drobností, ktoré spomaľujú workflow. Sú to však veci, ktoré môže vyriešiť prípadný novší firmware.

Roland Kánik


PLUSY

  • koncept, „all in one“ riešenie
  • prehľadné a jednoduché ovládanie
  • prehrávač USB kľúčov, funkcia center cancellation
MÍNUSY
  • rekordér neimportuje súbory z USB kľúča
  • nemožnosť kopírovať dáta na SD kartu cez USB
  • nemožnosť napájania z USB

Distribúcia: DAN acoustic • www.roland.skwww.on-board.sk • Cena 1039 €