Konflikt v Kolumbii

Konflikt, v súčasnosti jedna z najznámejších punk-rockových skupín v strednej Európe, sa na prelome novembra a decembra minulého roka zúčastnil historického zájazdu do Kolumbie. Šamorínske hudobné zoskupenie po dlhej a náročnej ceste na trase Viedeň, Paríž, Bogota a Medellin vítali na juhoamerickej pôde desiatky hudbychtivých fanúšikov. Apropo, Medellin... Bežný našinec o tomto meste, vlastne rovnako ako o celej Kolumbii, štáte s rozlohou viac ako milión stotisíc km2 a viac ako 40 miliónmi obyvateľov, veľa nevie. Teda prakticky vôbec nič. Medellin, dnes považované za jedno z najbezpečnejších miest v Latinskej Amerike, je so štyrmi miliónmi obyvateľov druhým najväčším mestom Kolumbie, zároveň jediným, kde je vybudované metro. Obrovské mesto leží v doline Aburrá a je obklopené majestátnymi horami. Je preslávené krásnymi ženami, múzeami a najmä skvelou klímou, vďaka ktorej si vyslúžilo prezývku „mesto večnej jari“.

Konflikt

Bolo to snáď najkrajších desať dní môjho života, hovorí Jury, muž s pevným stiskom ruky a priamym pohľadom – spevák, gitarista, textár a líder punk-rockového Konfliktu. Muzikant, ktorý nesedí pasívne doma, živí sa hudbou a celou svojou mysľou a telom vysiela chlapské správy o stave sveta. Neplače, že nie sú kšefty, tvrdo a roky ukazuje cestu, ako sa to dá. Konflikt, jeho rock and rolloví trubadúri, mu v tom skvele 20 rokov sekundujú.

Jury, ako sa dostal Konflikt do Kolumbie?
Dostali sme pozvánku od našich Kolumbijských fanúšikov, presnejšie od manažéra známej medellinskej punk-rockovej skupiny Los Suziox. On je zároveň i hlavným organizátorom veľkého benefičného festivalu „Rock Communa 6“ a pracuje pre jednu nadáciu a sociálny program podporovaný mestom Medellin a ich ministerstvom kultúry.

Aké bolo prijatie na kolumbijskej pôde?
Bolo to naozaj neuveriteľné! Už na letisku v Medelline nás čakalo asi štyridsať najfanatickejších fanúšikov s kamerami, fotoaparátmi, s kolumbijskými a vlastnoručne vyrobenými Konflikt- zástavami a samozrejme s Tequilou a Aguardiente. Od zástupcu primátora mesta sme dostali darčeky.

Na koľkých koncertoch a pre koho Konflikt hral?
Mali sme tri koncerty. Prvý pre najchudobnejšie deti v rámci sociálneho programu. Na tento koncert bol vstup voľný a každá skupina zahrala po šesť skladieb. Bolo tam asi 500 ľudí.
Druhý koncert bol 6. ročník veľkého benefičného festivalu „Rock Communa“, kde sme boli hviezdou večera (vôbec ako prvá európska skupina na tomto festivale). Bol to neskutočný zážitok, keď v daždi spievalo 2500 Kolumbijčanov naše skladby. Všetky hitovky poznali (zázrak menom internet), ale nie len Konflikt, ale tí starší punkáči poznali aj ostatné staré Československé punkové skupiny. Na tento festival bola vstupným jedna detská hračka. Takto vyzbierané hračky sa potom rozdali medzi deti z chudobných štvrtí.
Toto naše vystúpenie natočila a odvysielala Medellinská televízia. Počas nášho vystúpenia jeden fotoreportér z Reuters púšťal nastrihané čiernobiele fotky z ťažkého života Medellinčanov (vojna gangov, drogových kartelov, policajné záťahy, bieda v chudobných štvrtiach...) na obrazovkách, ktoré viseli na obidvoch stranách pódia. Počas koncertu sme si uctili pamiatku všetkých nevinných obetí, ich boja a všetci zúčastnení muzikanti zapálili sviečku. Tretí rozlúčkový koncert bol v klube pre asi 80 najvernejších fanúšikov spolu s kapelou Los Suziox, kde táto kapela zahrala aj našu skladbu „Rebel“ - a my sme ju zaspievali s nimi.

Vo svojej tvorbe nastavuješ zrkadlo fenoménom ako násilie, pretvárka, politické srákory, bulvár, slepá viera, či biele košele. Spievaš po slovensky. Ako to vnímalo publikum na kolumbijských koncertoch?
Mali sme jeden deň dvojhodinovú besedu, kde sa nás pýtali novinári aj fanúšikovia na rôzne veci. Pýtali sa aj na obsah našich textov. Ľudia v Kolumbii, ako aj všade tam kde hrávame, idú na našu hudbu, ktorá sa im páči. Veď sme odohrali už vyše 500 koncertov mimo Českej a Slovenskej republiky, napr. v Nemecku alebo v Maďarsku. Tam máme aj vydavateľstvo a vôbec nevedia o čom spievame, lebo nevedia po slovensky, ale hudba sa im páči a to je dôležité. Je to ako keď nejaká anglická alebo americká skupina vystupuje u nás. Tiež nevie každý po anglicky a predsa ich počúvajú a berú. Samozrejme, Slováci a Česi majú tú výhodu, že ešte aj textom rozumejú, ale dnes už sú také prekladače, ktoré na 90% preložia text, v tomto prípade naše skladby, do španielčiny alebo do iných jazykov. Veď na facebooku, myspace, nám fanúšikovia z Južnej Ameriky píšu po slovensky pomocou tohto prekladača.

Máte s Arzénom skvelý klip s prvkami world music. Zimomriavkovú heavy-ľudovku „Janíčko Janko“. Hrávate ju na koncertoch? Ak áno, hrali ste ju v Kolumbii?
Táto skladba vznikla z kamarátstva dvoch kapiel. Je to skladba Arzénu a my sme ju trošku pritvrdili! Konflikt ju nehráva na koncertoch, ale keď niekde na festivale hráme spolu, tak Arzénáci ju zahrajú a spoločne si ju zaspievame. Príklad - festival „Terchovský Budzogáň“.

Bolo obecenstvo punkové? Aj s pogom?
Obecenstvo punkové, metalové, ska, OI, a pogo bolo obrovské! Celé publikum behalo dookola, a tak vytvárali veľký vír. Na našej stránke máme aj videonahrávky.

V texte „Láska z parku“ (na CD Sapere Aude) sa dotýkaš drogovej tematiky. Vysielaš správu temným silám, že na takúto cestu je lepšie nevykročiť. Je náhoda, že práve Kolumbia – v blízkej minulosti známa „brlohmi“ narkobarónov - bola Konfliktu na chvíľu útočiskom? Cítil si túto ich minulosť v povetrí, v správaní ľudí?
Áno, v tejto skladbe spievame o tejto téme, tak ako aj v skladbách „No Return“, či „Keď nestačí už pivo“. Určite sme cítili v správaní ľudí túto minulosť. To sa nedá vymazať zo dňa na deň. Vláda, ako aj mesto Medellin, má preto projekty pre mládež. V meste je veľa športovísk pre deti aj kultúrne centrá so skúšobňami a hudobnou technikou. Chcú, aby deti radšej športovali a hrali v kapelách, nedrogovali a nevyrastali v gangoch.

Ozaj, čo miestne medellinské kapely?
Medellinská scéna je veľmi silná. Boli sme na skúške viacerých kapiel, ako aj na koncerte. Bol to zážitok! Všetci boli k nám veľmi milí a kamarátski.

Máš skvelú kapelu. Môžeš ju predstaviť?
Na sólovej gitare hrá známy virtuóz Paľo Chodelka, ktorý hral v rokoch 1988-1990 v Citróne, má viac gitarových škôl a inštrumentálnu skupinu Liquid Boogie Roll. Na bicie nástroje hrá Lojzo Horník, ktorý tiež hrá s Palim aj v Liquide. Predtým hral trinásť rokov v punkových kapelách Mladé Rozlety a Karpina. V Konflikte je už šesť rokov. Najmladší v kapele je náš šoumen Shrek - basgitarista Viktor.

Čo iné teba, resp. kapelu zaujalo v Kolumbii - príroda, architektúra, ľudia, futbal...?
Presne toto všetko, len možno v inom poradí! Na prvom mieste určite ľudia, akí boli k nám milí, dobrosrdeční, kamarátski... majú málo, ale dali by nám aj to posledné!!! Totálne iný svet a iná mentalita, človek úplne vypne, ukľudní sa, zabudne na ten zhon a stres, ktorý nás obklopuje tu v Európe. Dúfame, že sa čoskoro vrátime na nejaké koncerty do Južnej Ameriky.

Trochu odbočím k latinskému „Sapere Aude“ - názov tvojho posledného CD. Ide o nabádanie k „odvahe byť múdry“. Je to, kua, sila. Vieš to priblížiť?
Áno Kant to vystihol geniálne! „Sapere Aude“ čiže „Maj odvahu používať svoj vlastný rozum!“ Má to v sebe posolstvo, poukazujeme na to, že väčšina ľudí bezhlavo nasleduje politikov, štátnikov, náboženských vodcov, ale aj šéfov v robote, ako aj názory silnejších jedincov, namiesto toho aby sa zamysleli, vytvorili si vlastný názor a potom sa rozhodli, čo je pre nich a ich hodnoty prijateľné a správne. Možno veľa ľudí si to ani nevšimlo (a ani nerozmýšľa nad takými vecami), ale obal albumu „Sapere Aude“ je tiež vytvorený v súlade s touto filozofiou. Celý obal je ladený v dvoch farbách, hnedej a čiernej. Nesie sa v duchu 1. svetovej vojny. Na zadnej strane je asi stovka vojakov, ktorí sa tešia, že vypukla prvá svetová vojna, dostali rozkaz, vôbec nerozmýšľajú prečo, pre koho, pre aké vyššie mocenské hry idú na frontu za istou smrťou. Len jeden jediný vojak má vážnu tvár. Ten, ktorý sa nebojí použiť svoj rozum a dať najavo, že veru nesúhlasí s nariadením. Jedine on je na zadnej strane obalu zvýraznený v červenom a práve tohto človeka (na prednej strane obalu) už vedú na popravu, lebo sa postavil proti...

Sila, hmm. A čo chystáš nové s Konfliktom a v najbližšom „future“?
Minulý rok na jar sme absolvovali asi najväčšie turné v našej histórií so skupinou Horkýže Slíže. Dvanásť koncertov videlo dokopy 25 300 ľudí. Chalani teraz vydali z tohto tour DVD, kde máme aj my jednu skladbu. Na jeseň sme mali veľké Československé turné „20 rokov rebelie“ spolu s Českou punkovou legendou Totální Nasazení, ktorí tak isto ako Konflikt v roku 2010 oslavovali 20 rokov svojej existencie. Teraz nahrávame dlho očakávaný nový album, ktorý má vyjsť koncom apríla. Po piatich rokoch. Som toho názoru, že radšej kvalita ako kvantita. No a samozrejme nezastavujeme sa ani na sekundu, koncertujeme každý víkend, celý rok. V lete festivaly a koncom roka chceme ísť na slovenské turné s novým albumom. Toľko ešte prezradím, že na novom albume bude až 14 skladieb a určite každý si príde na svoje! Jednu novú skladbu už nájdete na našej stránke: www.konflikt.sk

A na záver?
Ďakujem pekne. Ľudia, počúvajte dobrú hudbu, žite v tolerancii, hľadajte v druhom to, čo nás spája a nie to, čo nás rozdeľuje! Život je príliš krátky, dnes sme tu, ale kto vie kde už budeme zajtra. Vidíme sa na koncertoch! Stay punk! Jury.

Juraj Turtev a Ján Čikovský


V roku 2010 Konflikt oslávil svoje 20-ročné jubileum vzniku. Kapela odohrala vyše 1100 koncertov po celej Európe, na jednom pódiu s takými svetoznámymi skupinami ako napr: Slayer, Sex Pistols, Soulfly, Die Toten Hosen, Misfits, Toy Dolls, Cavalera Conspiracy, Nazareth, Alice in Chains, UK Subs, G.B.H., Craddle of Filth, Limp Bizkit, Ska-P, The Exploited, Napalm Death, The Offspring... Na konte má viac albumov, EP, Videokazetu (1998), DVD Konfliktology 1990-2007. Ich skladby vyšli na rôznych výberovkách na celom svete od Malajzie cez Turecko až po Kanadu. V roku 2006 dostala skupina Konflikt hudobné ocenenie Aurel v žánrovej kategórii Hard/Heavy/Punk-Rock.